önkol direkt olarak çalıştırılmalı mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve novizenj tarafından 1 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    üyesi olduğum bir amerikan bodybuilding forum sitesinde "önkolu direkt olarak çalıştırmaya gerek var mı?" diye bir başlıkla karşılaştım. önkol gelişiminden memnun olmadığım için ilgimi çekti. başlığı açan üye deadlift, shrug, pulldown, rowing gibi hareketlerin önkolu fazlasıyla çalıştırdığını, dolayısıyla direkt olarak önkol çalışma ihtiyacı hissetmediğini söylemiş. olaya birçok kişi de benzeri yorumlar getirmiş. hatta direkt olarak önkol çalışması yapmanın kütlesel bir gelişim sağlamayacağını iddaa edenler de olmuş. bende bu konuda biraz araştırma yaptım. high intensity training metoduyla gündeme gelen mike mentzer'in de benzer görüşlere sahip olduğunu öne süren bir makaleyle karşılaştım. yıllardır daha kalın önkollara sahip olabilmek adına vermiş olduğum amansız mücadeleyle ilgili ciddi şüpheler uyandı içimde. yani wristcurl gibi hareketlerle uğraşmak yerine temel hareketlere konsantre olmak daha mı mantıklı sizce? ne dersiniz?

2. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bu konu hakkında herhangi bir bilimsel bir kaynağım yok fakat bence yukarıdaki yazılan hareketlerle de direkt olarak önkol çalışmayla da yararını gördüm. Bence ikisi de işe yarıyor. Önceden önkollarım oldukça inceydi ve biceps-triceps bölgesi kalın olduğu için çok kötü duruyordu. Şimdi ise ön kolum en son sıcak 39cm idi. Salonda, saolsunlar mezurayı çaldıkları için şimdilik ölçemiyorum.

3. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bence benım fıkrım haftada 1 kere agır bır sekılde calıstırılmalıdır

ama eger kısı mıke mentzerın ant sıstemıne benzer bır sıstemle calısıyorsa yanı cok fazla kılolar ama mınımum tekrarlar o zaman zaten onkol bolgesı cok fazla yorulacagından calısmaya gerek olmayabılır

bızım gıbı anormal kılolarla calısmyanlar ıcın bence kesınlıkle calısılmalı ama dıger bolgelerde oldugu gıbı bır sıstemle ve dıkkatla calıstırılmalıdır

4. guardian

guardian Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bende bicep,triceps giriyorum eskisine göre hem daha haacimli hemde daha dinç yapıyorum öncesinde gögüs,biceps yapıyordum ama bu yeni şekilden daha memnunum.

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bende herzaman şu mantık vardır; bir kas gelişimde öne çıkıyorsa onun üzerine giderim, kendi haline bırakmam, ihmal etmem..

önkollarımın daha fazla gelişmiş olduğunu salondaki ve çevremdeki insanlar söyledikten sonra farkettim..o zamana kadar önkol hareketi yapmamış olan ben , wrist curl yapmaya başladım..o gün bugündür haftada enaz 2 gün önkol hareketleri eklerim programıma..

inanın önkolun dahada üzerine gittiğinizde saydığınız hareketlerde özellikle kol ve kanat hareketlerinde çok yardımcı oluyor..hedef kaslar daha stabil durabiliyor önkollar sayesinde..

OvO bunu beğendi.
  6. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    kisi omuz kanat gogus vs. temel bolgelerden memnun ise ve vakit varsa neden calisilmasin ?

7. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Bence önkola da gereken özen gösterimeli. Haftada 1 kere çalışmaya başladım bende.

8. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ön kol benim için çok değerlidir oldum olası.

Her hafta yada 2 haftada bir iki kez ön kol çalıştırırım.

Bana göre iyi bir biceps ve tricepsin yanına iyi bir ön kol çok iyi gidiyor...

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    diğer hareketlerde de bu grup tabi ki çalışır...olay "performans sporu " olduğunda tabi ki gerek de yok...

vaktiyle "weider " e karşı "york sistemi" vardı ve bu sistem " izole triseps itişlerine " yer vermez yerine "presli" hareketleri önerirdi...

ancak ,konu "vücut geliştirme -yani "hipertrofi " ve "şekil "ise tabi ki bu kas grubunu en azından "sopaya ip sarma" , "önkol bilek hareketi" ile çalıştırmak önemli bir konu...

zira, bu kasların "hareket tiiplemeleri " ile komple diğer hareketlerin çerçeveleri farkldlır...)

Sayfayı Paylaş