öğün sıklığı gerçekten önemli mi?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve doxux tarafından 21 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Forumda her ne kadar günlük besin miktarını 5 veya 6 öğünde almak gerektiği hakkında genel bir görüş oluşmuş olsa da şu forumda http://forum.bodybuilding.com/ , tam tersi bir görüş savunuluyor. Buradaki insanların da çoğunluğu öğün sıklığının önemli olmadığı, günün sonunda önemli olanın günlük kalori miktarı ve besin değerleri olduğu konusunda hemfikirler. hatta birisi günde 6 öğün yemeyi tavsiye ettiğinde alay konusu oluyor. ingilizcesi olan arkadaşlar şu başlığı http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=119024341 incelerse sevinirim. burada bazı bilimsel araştırmaların özetleri pubmed'e dayanılarak verilmiş.

Ben sporda yeniyim. Şu anda bulk dönemine geçmeden önce vücut yağ oranımı azaltmaya çalışıyorum. Öğün aralıklarına dikkat etmeden 2 ayda 7 kiloyu minimum kas kaybıyla verdim. Acaba öğün sıklığının önemini abartıyor olabilir miyiz? Günde 3 öğün yemek yiyenle 6 öğün yiyen arasında 1 yıl sonrasında ciddi bir fark oluyor mu yoksa bu modası geçmiş, aksi ispatlanmış bir bilgi mi? Herhangi bir iddiam yok fakat eğer sık yemenin daha iyi olduğu bilgisi yanlışsa benim gibi gününün çoğunu işte geçirenler için büyük rahatlama olacaktır.

2. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bir noktaya değinmişsin. aslında günün sonunda vücudun dikkat ettiği esas unsur alınan kalori miktarıdır fakat şu var, çoğu insan bir öğünde çok fazla yeme imkanına sahip değil. bu yüzden insanlara daha çok sık öğünler olacak şekilde beslenilmesi tavsiye edilir...

doxux ve sultanmehmed bunu beğendi.
  3. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Yani şöyle kafadan rakamlarla kişinin günlük kalori ihtiyacı 3000 kalori bunu 6 öğüne böldüğümüzde her öğün başına alınması gereken kalori miktarı 500 kalori ama 3 öğün olarak hesaplarsak öğün başına 1000 kalori düşer R10'unda söylediği gibi bir çok insan bi öğünde fazla yeme imkanına sahip değil bu yüzden öğünlere bölme ihtiyacı duyuluyo.

doxux bunu beğendi.
  4. adamkral

adamkral Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Örnek vermek gerekirse.

Sen şimdi bir inşaat işcisine aylık 1500 lira vericen mi daha çok çalışır?,yoksa haftalık 500 lira verince mi?

Tabiki 500 Lira verince.Bence önemli metobolizmada bunun gibi.

R10 bunu beğendi.
  5. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bir örnek. ben daha denk bir örnek vereyim. bir insana aylık 2000 mi yoksa haftalık 500 mü dersen hangisini tercih eder? şahsen haftalık 500 ü tercih ederim çünkü hem parayı hızlıca ele geçirmiş olurum, çabuk yapılması gereken bir harcamam olursa da elimde param olmuş olur.

çok öğün yemek te aynen bu şekildedir. bazen işlerde o kadar yoğun oluyoruz ki öğlen yemeğini atlıyoruz. eğer günde 6 öğün yiyen birisiyseniz öğlen yemeğini atlamayı yıla yayarak kapatabilirsiniz ama eğer günde 3 öğün yiyen birisiyseniz ya çok öğün metodunu bir gün için deneyerek bu açığı kaparsınız ya da akşam yemeğinde aşırı yersiniz. bu bakıma sık sık ve orta karar yemek yemek bariz bir şekilde avantajlıdır...

doxux ve sultanmehmed bunu beğendi.
  6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    olay protein absorbsiyonu ise : "hayır " ...zira, kgs lerce protein alsanız dahi, insanın anatomik sisndirim kapasitesine ,salgı, enzim ,bağırsaak çeper absorbsiyon yapısı vb parametreleri kapasitesi 16-20 gr protein / 4-6 saattir...fazlası "dışkı ,duruma göre enerji kaynağı ve sonda yağ olarak depolanabilinir...

doxux bunu beğendi.
  7. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    mesela ben her 2-3 saatte 20-30 gr protein alıyorum fazlalıklar işime yaramıyormu?. protein alma aralığı kaç saat olmalı?

8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    evet asıl olay aslında sık sık proteın almaktır

bunun asıl nedenı ıse pozıtıf nıtrojen dengesını saglamaktır

kandakı amıno asıt dengesı her zman pozıtıfde durmalıdır

bunun ıcın ıse sık sık proteın almak gereklıdır

o yuzden her ogunde proteın alın ve gunde mın 6 ogun yapın denır

ve dahada onemlısı ortalama olarak proteın sınıdrımı ogun basına 30 gr cıvarıdır bu rakam degısebılse bıle bız bunu bole kabul edelım

saat olarak ıse 2-3 saatte bır almak ıyıdır

R10 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş