çorba kepçesi

Konusu 'Bayanlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve pınar_b tarafından 24 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba :)

Tavsiyeleriniz ve motivasyon desteğinizi alabilmek umuduyla burdayım. 8 yaşında bir oğlum var ve doğumumdan önce 53 kiloydum. Ama geçen yıllar içinde sık sık diyete başlayıp devamını getiremedim. Bir dönem günde 45 dk yürüyüşle ve diyetle güzelce kilo verdim ancak geri aldım malesef. 2-3 ay önce karın bölgemdeki ağrılar sebebiyle iç hastalıkları uzmanına gittim. Her tür tahlil yapıldı. Az sıvı tüketiyorum, su içmesem aklıma gelmez. Böbreklerde falan bir sorun var diye düşündüm ancak hiçbirşey çıkmadı. Sadece şeker yükleme testi yapıldı ve kan şekerimin fazla hızlı şekilde düştüğü tespit edildi. Ağrının sebebi yok, muhtemelen kilom arttıkça karın bölgem genişliyor ve ağrılar ondan diye düşündüm. Doktor diyabete aday olduğumu ve kilo vermeme gerektiğini söyledi. Diyetisyene yönlendirdi. Ancak ben ucuz pahalı, tanınmış tanınmış bir kaç diyetisyenle daha önce başlayıp, yarım yolda bırakmıştım hep ve evet diyetisyene gitmedim. Bu geçen üç ay içerisinde 64 kilodan 70'e ulaştım. Çikolataya hastasıyım. Paket paket yesem midem bulanmaz. Yemediğimde mutsuz ve sinirliyim.

Offf çok uzun yazdım, belki okumayı bıraktınız çoktan. Evde koşu bandım var. Günde 45 dakika yürüyüş yapayım diyorum ve yediklerime de dikkat edeceğim tabi. Bunun yanında bana tavsiyeleriniz var mı? Kilom tamamen göbek bölgemde, üst tarafıma baksanız kilolu demezsiniz ama inanılmaz göbeğim var . (bacakları olan kısa saplı bir çorba kepçesi gibiyim :eek:felaket -çok üzülüyorum bu duruma, biraz şakaya vurma çabam acıyı hafifletmek için)Yürüyüşün yanında nasıl egzersizler tavsiye edersiniz? Evimde kullanmak üzere tavsiye edeceğiniz alet varsa edinebilirim. Bu sitede spor yapan ve sağlıklı yaşayan birçok insan olduğuna inanıyorum. Sizlerden kendime örnek alabilirim ve motive olabilirim. 15-16 kilo kadar verebilirsem yeniden doğmuş gibi olacağım inanın ve kendime güvenimi yeniden kazanacağım.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler, tasviyelerinizi ve motivasyon dolu cümlelerinizi bekliyorum !

Pınar

gerenımo bunu beğendi.
  2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Çikolata ya da diğer tatlı gıdaların aşırı tüketimi ve açlık ataklarının en iyi çözümü Low Carb diyetler. Forumda bol bol örneği var. Herhangi bir egzersiz türü ile bu diyetleri kombine etmek yeterli olacaktır.

3. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    low carb . diyetlerinin bulunduğu bölüme ulaşmak için bir hızlı arama butonu var mı? yoksa bu bölümdeki başlıkların içeriklerini bir bir taramam mı gerekli?
    cevap için teşekkürler.

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Forumdan 1-2 örnek;

http://www.bodyforumtr.com/vbforum/dukan-diyeti-rne-ya-lar-t44221.html?t=44221&highlight=low+carb

http://www.bodyforumtr.com/vbforum/...-yak-m-t29603.html?t=29603&highlight=low+carb

http://www.bodyforumtr.com/vbforum/ketojen-diyet-gunlugu-t35084.html?t=35084&highlight=low+carb

Kabaca, karbonhidrat alımı 0'a yakın tutuluyor, yağlı protein kaynakları tüketiliyor(Dukan hariç), vitamin ihtiyacı meyve yerine mümkün mertebe sebzelerden karşılanıyor. Ana enerji kaynağı olarak -yine Dukan hariç- karbonhidrat yerine yağ tercih ediliyor.

Yağ alımı; zeytinyağı, tereyağı gibi kaynaklardan. Ayçiçek yağı, margarin liste dışında.

Protein kaynağı olarak bitkisel proteinler yerine hayvansal kaynakları tercih ediyoruz.

5. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tamamdır ben şimdi onları okuyacağım, bir de koşu bandı 45 dk nın yanında göbek bölgem için eve alabileceğim önerebileceğiniz ağırlık veya alet var mı? Göbek bölgemdeki kilo fazlalığı sebebiyle sırt ağrısı da çekiyorum ara ara

6. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Göbek bölgeniz koşu bandı ile hallolacaktır.

pınar_b bunu beğendi.
  7. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Umarım dediğiniz gibi olur gençgrafiker. Bu sefer pes etmeden devam etmeliyim yoksa bir üç ay sonra 80 kiloyu görürüm kesin.

8. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    evet saat 08.00 da tartıldım. tam 70.00 kg. Şimdi kahvaltı öncesi 2 bardak su ile bismillah deyip başlıyorum yeniden. Adına diyet demiyorum. Alışkanlıklarımı değiştirerek sağlıklı beslenip spor yapacağım ve dolayısıyla sağlıklı yaşayacağım. (baktım kimseden motivasyon mesajı yok kendi başımın çaresine bakıyorum işte :))) ankara'da yoğun kar, bim'e gidip hep adı geçen şu light peynirden alamayacağım. Olsun. yumurta, az yağlı ufak bir dilim peynir ve ince bir dilim kepek ekmekle kahvaltıyı planlıyorum.Önerildiği gibi Low carb beslenmeye başlıyorum. Buraya olan biteni ne yaptığımı ne yediğimi ne kadar kilo verdiğimi yazsam belki benim gibi kan şekeri ve kilo problemi olanlara faydası olabilir.

9. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Kolay gelsin. Ama Low Carb beslenmede ekmeği tamamen çıkarmak gerekiyor. Günlük sınırlı olan karbonhidrat alımını, 1-2 porsiyon meyveyle sınırlamak daha uygun. Koşular için de zamanla HIIT daha uygun olacaktır.

10. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    sağolun ama sanki hiç ekmek yemezsem midem bulanacakmış gibi geliyor. Yani sanki ekmek yediklerimi bastırıyor. Bu geçici bir durum mudur, birkaç gün ekmek yemesem bu his kaybolur mu acaba? Birde aşağıdaki komşuya ses gidecek diye koşu bandımız çok uzun süredir kullanılmadı, bu sesi azaltmak için altına konulan mat gibi birşey varmış. tavsiye edeceğiniz iyi bir marka var mı, internetten sipariş verebilirim işe yarar mı sizce ?

11. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Low Carb diyetlerin en güzel yanı, insülin kaynaklı açlık ataklarını ortadan kaldırması. 1-2 hafta sabredince, karbonhidrat tüketme isteği ortadan kalkıyor zaten.

Koşu bandı için ise malesef bilgim yok.

pınar_b bunu beğendi.
  12. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Bugün neler yedim :

aç karna 2 bardak su (şu ana kadar 6 abrdak su içtim devam ediyorum)
    kahvaltı : kayısı kıvamında 1 yumurta, 1 dilim tam yağlı beyaz peynir (bol nane ve pul biberli), 1 adet yağsız yeşil zeytin (supradyn vitamin)
    ara : 1 çay bardağı nescafeli süt (nescafe çay kaşığının ucuyla, şekersiz, süt tam yağlı), 2 fındık, 4 beyaz leblebi
    öğlen : hazır satılan tavuk döner (ekmeksiz fırında ısıtılmış eti sadece), az yağlı salata (küçük bir parça havuç rendesi ve marul), 3 çorba kaşığı yoğurt
    ara : 4 ceviz, 1 küçük elma, 1 yumurta
    Akşamı henüz yemedim ama 3 köfte ve salata planlıyorum.

Sabah 40 dk, koşu bandında 4.80'de yürüdüm. Her 10 dk'da bir 2 dk için 5.50'ye çıkıp sonra 4.80'e döndüm.

Sizce nasıl durum? Akşam öğününe sebze yemeği mi koysam olur mu? Light ürün tüketmedim, yoğurt ve süt tam yağlı, bu dezavantaj mı?

Evet bugün yazdığınız gibi hiç ekmek yemedim. Ve çok su içimi ile birleşince ara ara bulantım oldu ama aynı durumu yaşayanlar varsa ağzıma bir iki parça karanfil atıp bir süre tutunca bulantı durumundan kurtardım.

13. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Son öğünü de saf protein yaparsanız, günü harika bir şekilde bitirmiş olursunuz. 2-3 gün bu şekilde devam edin. Güçsüzlük hissederseniz, yağı ve proteini biraz arttırırız.

14. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    son öğün saf protein olarak tamamlandı :)

SCHWARZXXL bunu beğendi.
  15. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    saat 07.45 : inanmıyoruuuum 69 kg tartıldım. Tam 1 kilo eksildi. Tabi bunun büyük bölümü su çünkü hiç su içmem normalde dün 11 bardak su içtim. Bir de şişkinlik problemim vardı çözülmeyen, dün karbonhidrat ve şeker tüketmediğim için sanırım karın bölgem farkedilir şekilde indi. O kadar çok ve karışık yiyormuşum ki sanki vücudum birden kesince şoklandı. Sindirim sistemimde protein tüketiminden dolayı yavaşlama beklerken bu sabah hiç problem yaşamadım. Motivasyonumun ve gücümün kırılmaması için dua ediyorum. Umarım böyle devam ederim.

16. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün 3. günüm. Dün de hiç bozmadım. proteine devam. (aile bütçesi sallantıda) Sadece 2-3 dilim portakal yedim. Yanlız bugün ayıptır söylemesi kabız oldum ve bu sebeple tartılınca moralim bozulur diye tartılmadım. Şimdi bu sorunu low carb. beslenmeye uygun şekilde nasıl çözeceğim ? Suyu 12 bardak içtim dün de, bu durumda su çözüm olmayacak. Tavsiyelerinizi bekliyorum. 1 öğün zeytinyağlı bir sebze yemeği sorunu çözebilir ama 5 gün proteinle devam etmeyi planlıyordum çünkü alıştım ve iyihissediyorum. Bu arada kilo problemi olup yazdıklarımı takip edenler varsa : sadece ilk gün akşam biraz üşüme ve uyku hali oldu. Şu anda hiç şekerli unlu gıda tüketmediğim için çok iyi hissediyorum. Eskiden gündüz saatlerinde bile uykum gelir esnerdim. Ben ki asla günü çikolatasız tamamlayamazdım. Bu durum umarım ben yapamam diyen arkadaşlara örnek olur. Gayet de güzel yapılıyormuş :)

17. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Öğütülmemiş keten tohumu(günde 3 kaşık, çiğneyerek) ve sabah aç karna 1-2 adet kuru kayısı ve bol bol su. Bütün sindirim problemlerinizi çözer. Yağ alımınız da yüksek olsun.

Son düzenleme: 27 Ocak 2012
    pınar_b bunu beğendi.
  18. kaanmert

kaanmert Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Bil Müh
    Yer:
    Elazığ
    Merhaba :)

Hiç ekmek yememek doğru bir karardır istediğiniz kiloya varana kadar ,

Öncelikle size tavsiyem az carb. iyi proteinli beslenmek fakat bu konuda bir sıkıntınız var ise kesinlikle ;

Dukan Diyeti belki duymuşsunuzdur oldukça güzel bir diyet sebze ve protein ağırlıklı besleniyorsunuz kesinlikle bizim anlatmaya çalıştığımız az karbonhidrat dengeli proteini güzelce bir kitap içerisine aktarmış diyetin nasıl yapıldığı istediğiniz kiloya ulaşmak için ne kadar zamana ve neler yapmanıza ihtiyaç duyduğunuzu her şeyi anlatıyor..

Fakat diyet süresince ekmek tüketiminiz olmayacak ve bir kaç karbonhidrat ağırlıklı gıdayı kaldırılmış sadece protein ve sebzeye yönelik beslenmeyi alıştırıyor ve bunları dönem dönem gruplara ayırmış belli bir zamandan sonra koşu ve diğer sporlara da başlamanıza izin verip istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra belli bir zaman daha diyeti yapıyorsunuz ondan sonra düzenli beslenmeniz doğrultusunda kilo almamanızı sağlayan bir diyet diyebilirim :)

Ben çevremde yapan insanlar var 2. 3. ayında olanlar var kilo verdiler doğrultuda gidiyorlar ilk haftada ortalama 2-3kilo veriyorsunuz sonra onu tekrar alıp sonra yavaş yavaş o kilolardan kurtuluyorsunuz :)

Ama bu diyeti yapmak şart değil tabiki düşük karbonhidratlı bir sürü diyet var şu anda yaptığınız bir diyet de gayet güzel kolay gelsin :)

Eğer diyet hakkında bilgi almak isterseniz yardımcı olmak isterim diyet de kahvaltıda yağsız peynir ve ru sheim ile hazırlanmış bir kahvaltı yanında yeşil çay 1 gün full sebze 1 gün full protein ağırlıklı besleniyorsunuz ancak bunu yapmadan önce 6günlük bir atak dönemi ile full protein beslenmeniz gerekiyor :)

19. pınar_b

pınar_b Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba Kaan :)
    Bu sabah tartıldım (dünkü sindirim problemim sona erdi nihayet ) veeeee 67.6 kg. Hızlı gitmesi korkutmuyor çünkü biliyorum ki hiç su içmediğim için bunun büyük bölümü vücuttan atılan su.
    Bugün 4. gün marul, tere ve çok mimik bir havuç parçası haricinde hep proteinle devam ediyorum. yazdığınız gibi karbonhidratla vedalaştım. Çok da mutluyum. Saat başı dolapta tatlı birşeyler aratan tatlı krizim sona erdi. Şimdi bu yazdığınız yağsız peynir durumu biraz zor benim için, çünkü zaten ekmeksiz yediğim için yağlı peyniri baharatlayıp, 1-2 cevizle birlikte marulun içine sandviç yapıyorum, ancak öyle yiyorum. O peyniri de bir dilimden fazla yemiyorum. Sizce yağlı peynir, yoğurt süt tüketimi kilo verme hızımı çok yavaşlatır mı? Hiçbirini abartmıyorum (günde 1 su bardağı veya yarısı süt, 1 bardak ayran veya 4-5 kaşık yoğurt, sabah da 1 dilim peynir) Dukan'ın kitabı var elimde. Sabrım tamamını okumaya yetmemişti ama şöyle bir ana hatlarıyla biliyorum. Şimdi yarın da protein yersem 5 gün tamamlanacak ve sonra ne yapacağım konusunda biraz belirsizlik var. Bir de 2-3 kilo verip alıp yeniden veriyorsunuz yazmışsınız, şimdi yarım kilo bile geri alsam benim psikolojim sallanmaya başlar. Gerçi bu durum tüm bayanlar için ayın birkaç günü için kaçınılmaz ama. Neyse ben koşu bandını da 3 gündür hiç bırakmadım. Bugün de 40 dk yine yürüyeceğim inşallah. Şimdi pazartesiden itibaren nasıl devam etmeliyim sizce? Ben akşamı sebzeye çevirip, sabah öğlen proteinle devam ederim diye düşünüyordum. Sıfır ekmek, sıfır şeker yine. Ne dersiniz yoksa bir gün protein bir gün sebze mi olmalı?
    Bir de dün kan şekerimi ölçtüm. 85 lere falan indi. Mecburen aralarda 1 mandalina ve 1 küçük elmayı tükettim.

Rusheim konusunda hiç bilgim yok. Bu kahvaltı konusunda bilgi verirseniz sevinirim :)

kaanmert bunu beğendi.
  20. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.610
    Ödül Puanları:
    123
    Dukan yapmıyorsanız, peynir tüketimi zaten yağlı olmalı. Su içmemek ise büyük hata olur.

Sayfayı Paylaş