çok merak ettiğim bir konu

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve WALK tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. WALK

WALK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar;başlıkta da belirttiğim gibi kafama takılan ve çok merak ettiğim bir konu var.
    konu şu:önceden atıyorum vucut yapısı 'endomorf veya mezoforf' olan biri zaman belli bir zaman sonra ektomorf olabilir mi?
    bunun aklıma takılmasının sebebi bundan 1 sene öncesine kadar 72 kiloda 170 boyunda ideal kiloda olmama rağmen kilolarımın çoğu yağ idi. özellikle göbekte. her neyse bilinçsiz kafa ile spor salonuna yazıldım ve başladım spora. bilinçsizim ya nasıl koşmam nasıl beslenmem gerektiğini bilmiyordum.sağolsun hocamda çok ilgilendi bi başlarken şunu yap bunu yap dedi o kadar.nasıl beslenmem gerektiğini falanda söylemedi.
    ilk zamanlar çok koşamıyordum.zaman içinde baya alıştım ciğerim falan açıldı 30 dk aralıksız falan koşabilmeye başladım (o zamanlar ne kadar koşarsam o kadar yakarım gibi bir düşüncem vardı ne yazık ki :( ) çok yemekte yemiyordum gün geçtikce kilo verdim 57-57.5e kadar düştüm şuan 58 kiloyum ha yağ yaktımmı yaktım tabi ama hepsini yakamadım neyse. (spor salonunu bırakalı 2-3 ay oluyo)
    bu siteyi buldum ve bayağı bilgi sahibi oldum çok olmasa da kas yaptım yumuşacık vücudum vardı şimdi biraz sertleşti çok kötü durumda değilim aslında ama kendimi zayıf buluyorum 58 kilo 177 boy amacım kas olarak kilo alıp 65 li kilolara gelmek biraz hacim yapmak merak ettiğim soruya gelince önceden 'endomorf veya mezoforf' vücut yapım varken şimdi ektomorf olabilir miyim?eğer öncedende ektomorfsam neden o kadar yağlıydım?
    bayağıdır şu şekilde besleniyorum
    sabah:4 yumurta beyazı 2-3 dilim ekmek az peynir+bal+zeytin domates salatalık falan
    ara öğün:ton balıklı şandviç-ballı peynirli sanviç-kuruyemiş ceviz falan
    öğlen:göz kararı 100 gr kadar makarna -100 gr kadar et-1 tabak mevsim yemeği
    ara öğün:yukardaki ile aynı
    akşam:öğlen tarzı
    antrenmanda yapıyorum fakat kilo alamadım
    şimdiki beslenmem
    sabah kalkar kalkmaz 1 yemek kaşığı bal ve göz kararı 30-40 gr layt peynir
    yarım saat bir saat sonra kahvaltı:4 yumurta beyazı+100 gr kadar layt peynir+1 yemek kaşığı bal-2-3 dilim kepekli ekmek(uno nun tahıllılarından)-domates salatalık
    ara:2 dilim ekmek arası göz kararı 100 gr layt peynir+ az domates sandviç
    öğlen:önceki yazdığım beslenme programında ki gibi porsiyonları arttırdım
    ara öğün:100 kadar yulaf ezmesi içine kuru üzüm kuru kayısı ceviz vs.
    akşam: aynı öğlen tarzı
    1-1 buçuk haftadır bunu uyguluyorum nasıl sizce
    tartı 57.5 gösterirken 58 gösteriyor şimdi ama ben bizim tartıya güvenmiyorum üstüne 2. kez 3.kez çıkınca gösterdiği değer değişiyo :D
    kusura bakmayın karışık bir yazı oldu herkese teşekkür ederim.

2. unborn31

unborn31 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    8
    Vücut tipleri vücudun sadece yağ oranı ile alakalı değil. Eklemlerin, kemik kalınlığın, omuz çıtan, belin inceliği-kalınlığı belirleyici özellikler. Anladığım kadarı ile atletik yapıya sahip değilsin mezomorf olma ihtimalin düşük. Endo ekto karışık olabilirsin.

Dipnot: Vücut tipini daha bilgili ve deneyimli birinden öğrenmen daha sağlıklı olur. Bende ince kol ve bacaklara sahibim fakat ektomorflara göre belim kalın. Kendi mantığımca bel kısmı endodan, geri kalan kısımlar ektodan geliyor diye düşünüyorum ama ne kadar doğrudur konuya yüzde yüz hakim değilim.

WALK bunu beğendi.
  3. WALK

WALK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkür ederim açıklayıcı oldu yapmam gereken bana kesin cevabı verecek bir yere gitmem istanbul da her hastane yapıyor mu bunu peki?

4. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Bencede sonradan değişmez. Mesela spor yapan bir mezomorf yağ oranını aşağılara çekebilir ama spor yapmayan ve kötü beslenen bir mezomorf koca göbeğiyle gezer.

Bunun testi vardı onu yap sana fikir vericektir.

5. komando1991

komando1991 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    konya
    vücut tipleri kilo değil kemik yapısına göre değerlendirildiği için ne kadar zayıladığının bi anlamı yok yani endomorf bir birey ektomorf olamaz

6. WALK

WALK Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    cevaplarınız için çok teşekkürler biraz geç oldu ama bayram dolayısı ile İstanbul da değildim

Sayfayı Paylaş