çikolata = enerji?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve alp tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. alp

alp Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ben arada bir haftada yada 2 haftada kucuk bir dilim çikolata yiyorum k enerji versin diye bunun bir zararını gorurmuyum yoksa performansımı iyi yonde mi etkiler?arama yaptım ama cıkolatayla ılgılı aradıgımı bulamadım eger bu konu varsa kusura bakmayın..

2. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    çikolata eşittir enerjimidir?evet enerjidir..çünkü kalori içeren her türlü gıda vücuda enerji verir..çikolatada yüksek kalori içeren bir besindir..özelliklede karbonhidrat ve yağ gibi enerji seviyesini yükselten besin öğelerince zengindir..fakat kaliteli bir besinmidir sorusuna aynı yanıtı veremeyiz..çünkü içerdiği karbonhidratlar basit şeker,içerdiği yağlarda hayvansal kaynaklı yağlardır..bu nedenle sık tüketilmesi tercih edilmez..sık tüketmekten kastım gün içinde devamlı olarak çikolata yemek..bu durum spocu beslenmesi açısından pek normal karşılanmaz..ama günde küçük bir çikolata veya haftanın belirli günleri yıyeceğiniz tatlılar,şekerlememler gayet normaldır..
    senin yapmış olduğun gibi haftada bir veya iki haftada bir, küçük bir parça çikolata yemek hiç bir sorun yaratmaz..sporsal aktivitelerine bir faydası olurmu dersen,aynı şekilde çok büyük faydası olmayacaktır..eğer tatlı ve çikolatayla aran pek yoksa bu şekilde devam edebilirsin..fakat çikolata yemeyi seviyorsan kesinlikle kendini bu kadar sıkma..bu kadar küçük hesaplar ,pazarlıklar sana hiç bir şekilde fayda sağlamaz.tam tersine kendini daha fazla strese sokup ,bunaltımana neden olur...sevdiğin şeyleri yemekten kaçınma...eğer sportif yaşam şeklini ve dengeli beslenmeyi geçici bir süreç olarak değilde bir yaşam şekli olarak kazanmayı düşünüyorsan bundan zevk almalısınız,ızdırap değil..

tatt bunu beğendi.
  3. alp

alp Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sagol abi ama cikolata yemegi severdim simdi bıraktım artık sevmiom pek onun yerine fıstık bade fındık yiyorum cunku onlar bitkisel yag içerior ve eritilmesi kolay ve saglıklı enerji veren besinler .yada ben ole sanıyorum..

4. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    insulini patlatır dostum

Çikolata insana tabiki enerji verir ancak insulinin salgilanma dengesini bozarki çikolatanın verdiği enerji patlama enerjisidir cikolatayı yedikten sora ilk anda bir enerji hissedersin sonrada bir yorgunluk hissi oluşur buda insanı daha fazla şekerli yemeğe iter cunku birden bire kan şekerini yükselir ve yağ depoları da açılır birden bire kan şekerin düşer bunun sonucunda yemeğe ve tatlıya olan hissin artar cok fazla cikolatayı seviosan haftada bir gün sabah kahvaltisinda bir kase muhallebi, light puding yesen bundan daha ii :)kısaca sana sunu söyleyebilirimki çay şekeri çikolata yerine bisküvi yesen hatta bebe bisküvisi yesen daha fazla fayda görürsün ayrıca komplex karbonhidrat alımı senın çikolataya ve şekere olan yatkınlıgını yok edecektir ...Beynini yönet beyninin seni yönetmesine izin verme ::)

5. 2fast2furıous

2fast2furıous Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aşırıya kaçmadığın sürece aras ıra yenir bence tabi hele anteremandan önce yersen spordan keyif alman için etkili bence

6. madman

madman Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Ben aslinda her idmandan sonra bir parca cikolata yerim beslenme ile ilgili bir makalede okumustum;antrenmandan sonra yükselen inülin seviyesiyle ilgili ayrica size su kadarini söyleyebilirim kendim bilakis tecrübe ettim ve 2-3 ay icerisinde vücut yaglarimdan kurtuldum sizede tavsiye ederim.Her idmandan sonra bir parca basit seker tüketin;)

7. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Alp tamam dostum ama kötü kolestrol ne olacak? gunluk 40-50 gram yağı geçme damar sağlığınıda düşünmelisin haftada 1-2 kere 2 cay bardağı wiski, şarap, birayı 1 kutu içebilirsin.) özellikle 2-3 cay bardağı wiski derim ben cok faydalı gercekten damarlar için birebir

8. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bu aralar %70 kakao içeren çilolatalar piyasaya çıktı. Bundan öncede %50-60 kakao içeren bitter çikolatalar vardı.

Ben 3 ayda 7 kilo kadar verdim. Yani ne yiyip içtiğime dikkat etmeye çalışıyorum.

%60`ın üzerinde kakao içeren çikolataların bana göre faydaları.
    *Düşük glisemik indeks içerdiklerinden kilo almaya neden olmuyorlar.
    *Özellikle uzun süren dietlerde zamanla ortaya çıkan tatlı isteğini bastırmanın en iyi yolu
    *Kakao çok güçlü bir antioksidan
    *Çikolata mutluluk hormonu üretimine neden oluyor.

Ancak diğer arkadaşların yorumlarının, kakao oranı düşük genellikle sütlü çikolatalar için doğru olduğuna bende katılıyorum.

9. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    mutluluk hormonu evde cikolata yapımı

Mutluluk hormonu seratonindir cikolatanın seratonini salgılattiği doğru ama bence seratonini salgılatan en iyi besin muzlu süttür hemde boydyci camiası muzu cok fazla tüketir içerisindeki potasyum sebebi ile :) evde kendi cikolatanıda yapabilirsin daha az yağlı ve daha glisemic endeksi düşük şekilde araştır derim ben..

15 gune 1 gun cikolata derim ayrıca glisemic endeksi düsük karbolar çikolata isteğini azaltır..

10. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul
    idmandan önce fln yarış maç öncesi çok az çikolata moral olrak ta iyi gelicektir...hem o çikolataya olan özleminizide giderir...ama tatlıyedıkce tatlı yeme ıstegı artar onun ıcın bunu kontrol ettiğiniz kadar sağlıklısınız...

11. Ghaldszar

Ghaldszar Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Izmir / Turkiye
    Çikolata işi Türkiyede biraz karışık.
    Yukarıda bir arkadaş yüksek şeker ve hayvansal yağlardan bahsetmiş.
    Ne yazık ki Türkiyede yediğimiz bir çok çikolatada bunlar var.
    Türkler çikolatadan pek anlamadığı ve yemeyi de bilmediğinden açıkcası Ülker vs. firmalar yüksek fiyatla kalitesiz ürünler satmaktalar.

Aslında çikolatanın fazla şeker içermemesi yüzde 70 üstü çikolata ve kakao yağından oluşması gereklidir ki bir parça bu tarz çikolatadan yemek şeker hastalarında dahi zarar vermediği kanıtlandı. Ayrıca seratonin açısından baktığımızda da yine bir parça çikolata yemenin öpüşmekten daha fazla mutluluk hormonu ve kalp çarpıntısı yarattığı da deneysel sonuçlardan. Ayrıca günde yenen bir paça -bir diş- çikolata diet de bozmaz.
    Bunun yanında da çikolatanın vücuda bir çok yararı olduğu da bilinen gerçekler arasında.

Bol şekerli ve hayvansal yağ kullanılmış bir çikolatanın enerji vermesi ise tartışılır. Yüksek oranlı şeker bir anda patlama şeklinde enerji verse de bu sadace bir kaç dakikadan fazla sürmemekte ve ardından vücuttaki insülin değişiminden vücutta inanılmaz bir yorgunluk yapmaktadır. Birazdaha ağır kaldırmak için yediğiniz bol şekerli bir ürün size daha ağır değil maalesef daha düşük ağırlıklar ve yorgunluk ayrıca da depolanmış yağ olarak geri dönecektir.

12. ozzers

ozzers Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    arkadasımız bır parça cıkolata yedınmı gerısı gelır dıyor tamamen katılıyorum antreman aralarında bır adet madlen yerdım enerjı olayı ıcın ama baktım
    oyle bır cıkolata ıstegı artıyorkı antremanı brakıp cıkolata yıyesım gelıyordu yanı konsantremı bozuyordu :)

sonra hurmanın yararlarını kşfettım :)
    daha ıyı bır altarnatıf
    hurmayı deneyın arkadaslar

13. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    mavi-yeşil in diyabetiklililer için çikolatası var...
    tatlandırıcı esaslı normal çikolatadan farkı yok
    özellikle regl dönemlernde abartmadan bikaç parca yiorum ben...
    kalorisi derseniz
    normal çikolatanın kalorisiyle aynı
    önemli olan kan şekerini yükseltmemesi..
    paylaşmak istedim

14. Siyah59

Siyah59 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    hurmanın ne gibi yararları var, anlatır mısın

Sayfayı Paylaş