Üyeleri forumdan uzaklaştırma için türlü bahaneler - Hitap maddesi degisikligi

Konusu 'Forum Hakkında' forumundadır ve Duratec tarafından 19 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Herkese Merhaba..

1 haftalık uzaklaştırmam yeni açılmış bulunmakta.

Bu başlığı yönetimi eleştirmek,tenkit etmek amaçlı açmadım sadece düşüncelerimi açıkça belirtmeme izin vermenizi istiyorum. Umarım bu da kurallara aykırı değildir de bir çırpıda silinmez başlık.

Forumda soru soran üyelerden birine 2 defa ''Hocam'' diye hitap ettiğim için tam 1 hafta uzaklaştırıldım.

Ben daha önce bir çok forumda yöneticilik yaptım , focusclubtr yi ben kurdum. Ama hiç bir üyeye forumda hakaret etmediği sürece ceza verilmedi.

Forum adı üzerinde tartışma ortamı, tartışma esnasında klavyede yazarken forumun kuralı ''üyeye rumuzuyla hitap etmek'' olsa dahi söz gelimi bazı cümleler çıkabiliyor. ki ben de de öyle oldu farkına varmadan 2 defa hocam diye hitap etmişim ve bir baktım hesabım engellenmiş.

Bu forumun 3 yıllık üyesiyim. Bu güne kadar hiç bir şekilde Uzaklaştırma veya en basit UYARI dahi almadım. İlk cezamın birine ''Hocam'' diye hitap etmemden dolayı olması üzücü.

Beni banlayan Sn. bhmcr ye de ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.. 3 yıldır bu forumda olan en ufak uyarı cezası dahi almamış bir üyeyi forumdan nasıl soğutacağınızı veya küstüreceğinizi iyi biliyorsunuz (içinizden giden gider kalan sağlar bizimdir lafını duyar gibiyim)

Ha bunun yanında 14-15 yaşında çocuk veya ergen değiliz..22 yaşında ne konuştuğunu bilen, iyi bir okulda okuyan, iyi bir işi olan birisinin böyle bir sebepten uzaklaştırılmanında çok çocukça bulduğumu söyleyebilirim.

Bu yazıyı yazmak istedim.. Çünkü bir insan ceza alabiliyorsa bu cezaya itiraz etme hakkının da olduğunu düşünüyorum. Tabi bu yaptığım kurallara aykırı ise tekrar uzaklaştırabilirsiniz hiç bir sözüm olmayacaktır :)

Saygılar..

Son düzenleme: 19 Şubat 2013
    aslangur, buraksaibot, Fitness&Model ve diğer 32 kişi bunu beğendi.
  2. gamez34

gamez34 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Aynen katılıyorum bhmcr benimde mesajlarımı siliyor durdukyere geçende aynısını yaptı alakasız yorummuş nasıl alakasız illaki bir alakası mevcuttu ama sildi daha birsürü şey katılıyorum sana "Hocam" internetteki hitap jargonlarından bir tanesidir aga vs den daha düzgün durduğu için hocam diyoruz kabahat mi ? nickmi arayalım 5 dakika da nick ile hitap edelim

suleyman1992 ve Swager bunu beğendi.
  3. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    Merhaba Duratec,

öncelikle Bodyforumtr yönetimi olarak bu şekilde başlıkları, üyelerden bize geri dönüş olarak kabul ediyor ve değerlendirme almak, üyelerin şikayet ve isteklerini gözlemleyebilmek ve kendimizi birde dışarıdan görebilmek amacı ile başlık konunun dışına taşmadığı ve amacını aşmadığı sürece kilitlemiyoruz yada silmiyoruz.

Forumun kuralları güncel ve bu kuralların güncelliği sizlerden yani üyelerden alınan geri dönüşümlerin neticesinden geliyor. Bu kurallardan biri de forum içerisinde hitabet sırasında nick in kullanılması, neticede forum içerisinde sokak ağzı gibi birader, hacım vs. tarzı kullanımlar hoş olmuyor , hatta yazım dilinde mimik ses tonu vb. gibi durumlar olmadığı için tartışmalara bile sebebiyet verebiliyor.

Sen bu manada kullanmadığını savunuyorsun ki eminim öyledir, ancak forum genelinde kurallarda bir tutarlılık sağlanması mecburidir, bu konuda ayrımcılık yapılamaz ve senin ceza alma sürecinde önceden uyarılman söz konusu. Yani uyarılmana rağmen tekrar devam ettiğin için ceza almışsın.

Üyeleri forumdan uzaklaştırmak şeklinde bir düşünce aklı mantığı yerinde olan hiç bir forum yöneticisinin düşüneceği bir şey değildir zaten, biz sadece kurallarda yazılı olanları elimizden geldiğince yerine getirmeye çalışıyoruz. Forumu forum yapan ana etkenin üyeler olduğunun bilincindeyiz , kimseyi kırmak, haksız yere uzaklaştırmak gibi bir düşüncemiz olamaz. Hatırlarsan daha önce de profil fotonla ilgili bir şikayet almıştık ve seninle aramızda geçen mesajlaşma sonucu gayet kibarca ve olması gerektiği şekilde bu sorunu gidermiştik, yani kalkıp kimseye "aa bak kural ihlali yapmış hemen ceza verelim" tarzı bir yaklaşımımız söz konusu değil.

Kimseye giden gider kalan sağlar bizimdir gözüyle bakmıyoruz, forum üyeler için, bizde üyelerin şikayet ve önerilerini dikkate alıyor buna göre elimizden geldiğince düzeltmeler yapıyoruz. Öneri ve şikayetleriniz her zaman dikkate alınmaktadır bundan emin olabilirsiniz, ancak bizde hiçbir zaman üyeleri uzaklaştırmak için bahane arama çabası içinde değiliz lütfen bundan da emin olun.

zeo64, Phil_Heath, shaq ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  4. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Sn. theramp

Evet haklısınız öncesinde uyarıldım hatta uyarı saatini de vereyim.. Geçen Salı Saat 10.17 de bhmcr tarafından özel mesajla uyarılmışım. Saat 12 civarında ise forumdan uzaklaştırılmışım.

Uyarıldıktan sonra 2. mesajımı atmışım ve orada da Hocam diye hitap etmişim fakat inanın farkında olmadan klavyede yazmışım. Anlayacağınız bu bir alışkanlık olmuş yani şu saatten sonra ne kadar istesemde değiştirebileceğimi sanmıyorum.

Bazen yeri geliyor 15-20 dk uzun uzun yazı yazıyoruz mutlaka içinde hocam kelimesi de geçicektir. ki her üyenin nick ini hatırlayıp karma karışık yabancı isimlere sahip nickler ile herkese özel olarak hitap etmekde ayrı bir beceri gerektiryor. Benim gibi isim hafızası hiç iyi olmayan biri için de ayrıca bir sorun bu.

Hocam kelimesi yukarıda gamez34 ün de söylediği gibi forumlarda sık kullanılan bir hitap biçimi.. Ben kimseye kardeş,bilader,abi vb. gibi cümlelerle hitap etmedim bugüne kadar.

Hocam kelimesi de anlayışla karşılanabilir bir kelime en azından 1 hafta uzaklaştırmayı hak edicek bir şey değil (Bu durumda hitap kuralları biraz esnetilmeli..iyi niyetli insanlar bu muameleyi görmemeli diye düşünüyorum)

Dediğiniz gibi daha önce profil fotoğrafım ile ilgili şikayet geldiğini belirtmiştiniz ve sizi ikiletmeden derhal değiştirmiştim. Çünkü bu mantıklı bir şey.. Birinin rahatsız olması muhtemel olan bir şey.

Ama sizinde anlayacağınız üzere kimsenin şikayeti de yokken Hocam kelimesi 1 hafta uzaklaştırılmayı hak etmiyor..

Son düzenleme: 19 Şubat 2013
    muratcan.biceps bunu beğendi.
  5. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Öncelikle selamlar,

Daha önce aktif olarak kullandığım çoğu forumda "hocam" kelimesini kullanmışımdır. Ancak bazen öyle ters insanlara(bazen kendini bilmez, benim yaşımdaki insanlara) denk geliyorsunuz ki; hocam kelimesini bile hakaretmiş gibi algılayabiliyor ve sizin hoşunuza gitmeyen bir ileti yazabiliyor ya da diyelim ki size gıcığı var ve bunu bahane edebiliyor. Bu gibi şeyler sonuç olarak tartışma, polemiğe dönüşüyor. Bu iki üyeden birisi banlanıyor.

Bence bu gibi şeyler yüzünden hem 2 üyenin arası açılıp, birisi banlanacağına; bu kurallar çerçevesinden varsın 1 hafta ceza yiyeyim... 1 Hafta uzak kalırım, ancak forumumuz; kullanılabilir bir sosyal paylaşım sitesi olmaktan çıkmaz.

Saygılarımla, Zerk.

Swager bunu beğendi.
  6. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Biraz komik kaçacak ama bu hitap maddesi bana kullanılmayacak lakaplara dair devrim kanununu hatırlatıyor. :) Demem o ki bu da biraz miraz değil tam anlamıyla 30'ları andıran bir yasak maddesi. :)

Bir başka açıdan bakarsak da büyüklere hitap ederken dahi ismin önünde hiçbir ek kullanmayan batı toplumlarına özenen bir madde.

Hakaret / küçümseme olmadığı müddetçe farklı hitaplar sorun olmamalı. Hele hele "hocam" gibi her yanından hürmet fışkıran bir ifade için yasaklama, bunun neye benzediğini ben değil Sinan Çetin anlatsın:

https://www.youtube.com/watch?v=Qbbp8ac8ROQ

speedtouch, angilonit, saq04ever ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Bende aynı nedenden ceza yemiştim çok şaşırmıştım :) Artık dikkat ediyorum bişeyler yazmadan..

8. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    ben bi ara surekli yiyordum zaten simdi yazmaya korkuyorum artik

-RevoLt- bunu beğendi.
  9. Ocensers

Ocensers Üye

Beğenileri:
    569
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zeytinburnu
    @Zerk

kusura bakma ama dediğin şey çok saçma , biri sataşacaksa zaten sataşır sen onla polemiğe girmediğin sürece karşıdaki kişi sataştığı için onun banlanması gerekir bunun hocam la dostumla alakası yok yane

hatta aksine bu tarz üsluplar konuşmayı yumuşatır çünkü burda sesli konuşmuyorsun ses tonun belli değil örnek veriyorum

dediğiniz doğru değil 2000 kalori almalı

hocam dediğiniz doğru değil 2000 kalori almalı

yane bu tarz üsluplarla konuşmayı daha yumuşak hale getirebiliyorsunuz ya da

smileylerle falan ,böylece karşımızdaki kişinin kızarak mı bilgi amaçlımı esprili bir

dille mi yazdığını anlayabiliyoruz tabi amaç bu değil bu sadece bir örnek

bence duratec haklı ve dediklerinin üzerine aksini diyenler laf salatası yapıyor

ya arkadaşlar neyiz biz diplomat falan mı alt tarafı hocam dedi diye banlanıyor

ve bunun üzerine hala uzunca yazılar yazıyorsunuz bilmiyorum ama saçma yane

bu yazdıklarım beni haklı

sizi haksız çıkaracak bişey değil yane illa üzerine bişey yazmak zorunda da

değilsiniz bu tarz ufak şeylerde biraz esnek olursanız ölmessiniz

muratcan.biceps, Duratec, cece1 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Zerk e aynen böyle bir cevap yazacaktım ama şimdi tartışma ortamına girmeyeyim diye yazmadım

Benim yerime sen yazmışsın eline sağlık

saygılar..

11. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Açıkçası bu benımde çok hoşuma gitmeyen bi durum...
    Tamam olayı laçka boyuta getiren ergenler var (misal enteresan küçümseme maksatlı sıfatlar)

Ama misal tanışıklığım olan samimi oldugum birine kardeşim demek ,
    veyahut benden yaşça büyük saygı duydugum sevdiğim bi abime forumdan mesaj atarken abi dememde ne tür bir sakınca var anlayamıyorum?

Tamam belki kurumsal kimliğe ters gelebilir ancak karşı tarafın bi şikayeti olmadığı müddetçe bu kimi bağlar ?
    Adam tıklar şikayet butonuna der bu tabir den hoşlanmadım , bu kişinin benimle bu tarz bi diyolağa girmesini istemiyorum diyip uyarı almasını sağlayabilir...

Belli bi üye (özellikle eski ve foruma katkısı olan) kitlesi bence korunmalıdır , bu tarz sebebler ile üyelerin forumdan soğuması kimsenin işine gelmez.

Velhasıl Türkiye de yaşıyoruz kurallara ek parantez açılabilir :)

Yazımdada yansıttığım şekil bi düzen daha mantıklı olabılır ?
    - Yani karşı taraf şikayette bulunmadığı sürece bir uyarı almak manasız?
    - Durup dururken forum neden bu tarz bi avukatlığa üstlenir anlamak güç.
    - Kişi sıkıntı duyarsa şikayetini bildirebilir ? Hani böyle bi imkan var (moda bildir butonu)

Ayrıca şunuda söyliyim , her uygulamanın kuralın bir mantıklı açıklaması vardır.
    Misal ben ordan girerim yandan çıkarım her türlü iza ederek mantıklı bi neden sunarım :)

Burda önemli olan çoğunluğun görüşü bence ,
    Misal açılır bi oylama sonuca göre hareket edilir ...
    Bu kadar kişi forumu sevdiği ve forumun menfaati için yazıyor burda , ne olursa olsun bu konu dikkate alınmalı.

Son düzenleme: 20 Şubat 2013
  12. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Şimdi Ocencers :) ben önceden 2 kere başıma gelen; saçma sapan olaydan misal vererek attım o postu. Biri sataşacaksa zaten sataşmıyor işte o olay öyle değil. Ne sinsileri var haksızken, haklı duruma geçmeyi bilen. Ben bu ihtimalden bile uzak durmanın gerekebileceğini söyledim sadece...

Şöyle örnek vereyim; hocam kelimesini kullanmamızın yasak olduğu bir forumda, bu kelimeyi kullandığımız zaman. Karşı taraf sizi tersleyebiliyor. Terslendikten sonra, siz durumu izah etseniz bile o üyeye... Sizinle tartışmaya girebiliyor. Sonuç kavgaya dönüşünce de, ilk nedene bakılıyor... İlk neden nedir? Hocam kelimesini kullanmanız... Ben bu şekilde 2 kere ban yedim tabii ki başka forumlarda...

Ha derseniz ki; yönetim bu kuralı esnetirse nasıl olur? İyi olur... Ancak ben yapacaklarını düşünmüyorum. Bu yüzden bu şekilde süregelmesini destekledim. Bende o olayları yaşadıktan sonra, dikkat etmeye başladım. Belki de dili sütten yanan, gerçekten yoğurdu üfleyerek yemeyi öğreniyor...

13. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Çoğunluk bana hak vermiş durumda.. Daha fazla uzatmanın gereği yok bence yönetim bu konuyu okuyup değerlendirmeye almalı.

Dışarıdan tanıdığım aynı salona gittiğimiz bir büyüğüme forumdan cevap yazarken Abi diye hitap edemiyorum böyle bir şey olamaz yahu..

Nasıl bir kural biçimidir hala anlamlandıramadım. O halde kimse kimseye ''Sen'' diye de hitap etmesin ''Siz'' diye konuşulsun hatta Zerk bey falan diyelim.

Hadi cezalar çok abartı da hitap kurallarının bu kadar abartılmış olmasını anlayamıyorum. Kusura bakmayın ama resmen nazi kampına dönmüş durumda forum.

Yeni moderatörler de maaşallah çok iyi çalışıyor forumda taş taş üstünde bırakmadınız hitap kuralları yüzünden.

14. VengeFul

VengeFul Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    Ceza verilen gün sayısından tutun , ceza sebepleri , konu silinme sebepleri çoğu şey orantısız.Ya anlamıyorum bu kadar her konuyu silecekseniz yeni sistem getirin.Üyeler konu açtığında yöneticilere mesaj gitsin onaylıyorlarsa konu yayına girsin onaylayana kadar forumda gözükmesin.Böylece çöplüğe dönmez forum.Ayrıca hitap kurallarının sınırları zaten tamamen saçmalık.Yakında foruma girdiğinizde üzerinizde takım elbise olacak şartı gelirse ben şaşırmam.

Ocensers bunu beğendi.
  15. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    heil brhmcr! heil thetrapm! :) (maksat ortam yumuşasın) 2 tarafında birbirine oranla haklı görüşleri olduğu kanısındayım.önemli olan sayın diez bu konu için ne diyor?

16. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Hitap konusu bıçak sırtı gibi birşey benim de alışkanlıklarımdan dolayı canımı sıkıyor aslında ama objektif düşününce gerekli bir madde bence. Yaşça büyük üyelere abi,hocam vs demek yerine siz diye hitap ediyoruz veya direk üye adıyla cevap veriyoruz böyle daha oturaklı üslubu daha düzgün bir forum oluyor öbür türlü panpasından tut ağasına kadar milyon tane hitap şekli çıkar ve konuların,mesajların görüntüsü emin olun hiç hoş olmaz ayrıca saygıyı belli etmek için illa cümlenin başına ünvan koymak gerekmiyor yazdığımız mesajın içeriğiyle üslübumuzla zaten karşı tarafa saygımızı belli edebiliyoruz.

Zerk ve sthammer bunu beğendi.
  17. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Şu forumda genel olarak hitap kelimelerini uçuk anlamda kullanacak kişi tanımıyorum.Arada çıkabilir bi kaç kişi.Onuda carpe noctum'unda söylediği gibi moda bildir butonu var.Bu amaçla kullanan kişiler bildirilir alırlar cezasını.

18. kratos1

kratos1 Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Brhmcr'yi suçlaman çok saçma olmuş. Sonuç olarak kendisi forumun kurallarını uygulamakla yükümlü. Sana karşı nasıl bir garezi olabilir ki? Kendisi bu forumun en aktif üyelerinden biri ve birçok kişinin forumda bulunma sebebidir emin olabilirsin.

Zerk, rockybalboa7, mehmetanil ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    kratos,

Brhmcr yi suclamadim sadece sitem iceren bir yazi yazdim.. burada en basindan beri ceza sistemini tartisiyoruz. Bana bu cezayi brhmcr degilde baska bir mod da vermis olabilirdi.

Onemli olan kurallarin duzenlenmesi

20. Ocensers

Ocensers Üye

Beğenileri:
    569
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zeytinburnu
    Bana sorarsanız panpa bilader v.s (hatta bunlar olursa daha fenalarıda olacaktır ilerde) gibi hitaplar çirkin bir görüntü oluşturuyor ama abi kardeş hocam gibi kelimeler böyle bir durum arz etmiyor ki zaten bu şekilde kendisine hitap edilmek istemeyen kişi moderatörlere bildirebilir. Yane panpa tarzı şeyler kullananlar ceza alsın ..abi kardeş hocam diye hitap edenler karşındaki kişi rahatsızlığını bildirirse ceza alsın diyorum ben

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş