Üst göğüs nasıl çıkar? Üst göğüsün püf noktaları nelerdir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve PacoRabanne tarafından 9 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Flexor hocam;cevabın için çok teşekkürler. Açıkası içime su serptin..
    -Bel yapım biraz farklı galiba,normalde de kavisli,düz bir sırtım yok. Zaten incilineyi uygularken meydana gelen farklılıkta bundan kaynaklanıyor. Bunun farkındayım,senin de söylemen bu düşüncemi perçinledi,doğruluğu ıspatlanmış oldu.
    -Peki hocam,bu şekilde (bele kavis vererek,çok zorlandığında ayaklardan destek alarak...) çalışmak; üst göğüste meydana gelecek gerilimi etkiler mi,etkilerse ne miktarda olur?

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    eksiklerin ve yanlışların verdiğin resimler incelenerek ö.m yoluyla cevaplandı kişiye özel cevap olduğundan buraya yazmam kişileri yanıltmama sebeb olabilir.

wrestler ve diez bunu beğendi.
  3. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Flexor hocam;dediğinde çok haklısın. Diğer arkadaşların yanılmasını önlemek için kendi resmimi koydum. Lütfen sadece benimle benzer anatomik yapıya sahip olan arkadaşlar burada yazılanları dikkate alsınlar!!
    * http://img530.imageshack.us/my.php?image=dsc00345eb9.jpg
    -Flexor hocam;ö.m.da da belirtmiştim.. Tam olarak kavrayamadığım bir nokta var; ''posturun fazlası ile S durumda bırak bel kaldırmayı tam detaylı yatsan bile bu S sana inciline özelliği vermekte.'' . Hocam buradan şunu mu anlamalıyım; İncilineye belimin bu vaziyetteyken bir de daha da bel vererek yatarsam hareketin etkisi hiç kalmayacak mı? Üst göğüsüm, flat bench press e yattığımda bu posturdan dolayı daha fazla mı etkileniyor,''tam detaylı yatmak''tan kasıt flat bench mi?

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Öncelikle postur nedir ve bozukluğu nasıl anlaşılır (diez kopyala hemen :) )
    Vücut parçalarının göreceli düzeni olarak tanımlanır.
    Düzgün postür nedir? Tüm vücut kulağın tamarkasından başlayıp yere dik inen hayali bir çizgi etrafında incelenmelidir. bu hayali çizgi, omuz ve kalça ekleminin ortasından, diz ekleminin önüne doğru geçerek, ayak bileğinin tam önünde bitmelidir.
    Düzgün postürde; göğüs önde, gluteal kaslar arkada, en ileri noktada ve gövde de dikey çizginin etrafında eşit dağılım gösterecek şekildedir. B upozisyon iskeleti oluşturan yapıların çok az bir kas tonusuyla dengedekalmasına ve o halde tutulmasına, omurga eğriliklerinin de doğal ideal pozisyonlarının korunmasını sağlar. Karşıt kas grupları birbirleriyle güç harcamadan, dengelibir şekilde dururlar. Postüral sapmalarda ise belde zorlanmalar ortaya çıkar.

Kötü postür eklemde strese ağrıya yol açar. omuzun ileride göğüsün geride ve belin fazla çukur olmasıdır. etkeni.
    Eklemde stres.... eklemin kötü çalışmasına.... ağrıya yol açar.
    Eklemin kötü çalışması.... diskin ve dokunun tahribine.... ağrıya yol açar.
    Disk ve dokunun tahribi.... diskin şişmesine.... ağrıya yol açar.

Genel postüral sapmaları üç grupta toplayabiliriz. Düz bel (Flat back), Çukur bel (Hollw back) ve Eğik bel (Sway back). Düzgün postür ve postüral sapmalarDüz bel
    Bu postür yetişme çağında belirgin olan gluteal kaslar ve göğüsler gizlenmeye çalışıldığında ortaya çıktığı gibi, beli fazlaça çukur yaparak uzun süre kambur şekilde oturulduğunda da gelişebilir. Bu postürde dizler daima fleksiyonda tutulmaktadır.
    senin
    sırt eğrindeki normalin üstündeki S (Sway back) kırmızı yazımda tanımladığım belini ileride tutuyor yani sehbada bırak belini kaldırmayı sen tam yapışsan bile belin yüksekte kalır aynı zamanda bu fazla S eğriliği omuzlarınında öne eğik durmasını sağlıyor üst göğüse yardımı olsun diye omuzda front yaptığın belli buda göğüslerini gölgede bırakarak küçük görünmelerini sağlıyor.

ayrıca ö.m dede dediğim gibi jino olayına baktırmalısın.

postur bozukluğunun en iyi yöntemlerinden biri sitemizde verilen pilates aktivitesidir bu konuyu dikkatlice inceleyiniz

yank01, wrestler ve diez bunu beğendi.
  5. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Flexor hocam teşekkür butonunu kullandım ancak bir de yazılı olarak teşekkür etmek istedim.
    -Tavsiye ve yönlendirmelerinizi dikkate alacağım. İlginiz ve emeğiniz için tekrar çok teşekkür ederim.

FleXoR bunu beğendi.
  6. woozy

woozy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Büyükçekmece
    Merhaba arkadaşlar , ben 6 aydır bu sporu yapıyorum. Nedense üst göğüs kısmı bir türlü gelişmiyor. Neden olabilir acaba? Bu arada 10 kilo verdim. Haftada iki gün göğüs antremanı yapmaya başladım. Gerçekten canımı sıkıyor bu olay. Bu arada 186 boyum var. Hocama sorduğumda boyun uzun. Kas anatominle alakalı gibi sözler söylüyor. Sizce neden olabilir?
    Teşekkürler.

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    1 numara....eğik sehpada dambılları yanlara açış...(sehpa açısının 45 derecenin altında olmasına önem gösterin...)

2 numara...eğik sehpada halter pres ( omuz genişliği ve bundan az geniş tutuş varyasyonları...eğim 45 dereceden aşağı olmalı...)

3 numara....spiral ,bükme yayı ,vücudu geriye vererek ,tepede kapatma...)

8. Orinafore

Orinafore Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    çeşme
    benim üst orta göğüs noktam boş o bölgede adeta bir ova var o bölgeyi doldurmak için bunları denedim yine olmadı ne yapabilirim?

9. Erkan90

Erkan90 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Sürekli aynı ağırlıkları kaldırmakta gelişimde önemli derecede etkili. ağırlıkları belli periyodlarla arttırmaya çalışın, tabi arttırırken mutlaka yanınızda partner olsun. arttırırken 5' er 5'er takmak yerine 2,5' er takın mesela çünkü incline bench zor bir harekettir, bench e nazaran hemde.

10. Wicca

Wicca Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Ben göğüs konusunda aylık periyot halinde çalışıyorum.
    1 ay Incline Bench & Dumbell Press + Incline Dumbell Fly + Dips + Cable Cross
    Diğer Ay Flat Dumbell & Bench Press + Decline Dumbell Press + Dips + Cable Cross şeklinde gidiyor.
    Şu an için üst göğüsteki belirginlik artmış seviyede. Piramit sistemiyle çalışıyorum. 12-10-8-6 tekrar halinde gidiyor.
    Piramit sistemi hakkında da söyleyebileceğim şey gücümü arttırmış olduğu. Eskiden 60 kilo bench'de acayip zorlanırdım. Eğilip bükülürdüm.
    2 ayda Bench'de kiloyu 80e çıkardım. Gayet etkili bir çalışma yöntemi bulk döneminde. Öyle olduğunu düşünüyorum. Hele ki 1.5 kilo kaybettiğim ve ölçülerimde artış yaşadığımı da göz önüne alacak olursam benim için mükemmel bir olay oldu. Tavsiye ederim.

11. Orinafore

Orinafore Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    çeşme
    üst göğüs için incline barbell-incline dumble press-incline dumble fly-croosover allttan üste çekiş-croosover üstten ysna çekiş ve lat pulldown geniş tutuş çekiş nasıl bir program ve bana hacim için bir set tekrar sayısı söyleyebilir misiniz?

Sayfayı Paylaş