Ürtiker ve Alerji

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Thevenin tarafından 19 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Thevenin

Thevenin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, bu benim ilk mesajım ama forumu uzun zamandır takip ediyorum. gerçekten de çok yararlandım ve faydasını gördüm. Bu yüzden herkese teşekkür ederim.

Ben spora yaklaşık 10 ay önce başladım. ilk aylarda daha çok cardio yaptım fazla kilolarımı verdim. yaklaşık 6 aydır cardioyu azaltıp ağırlık çalışmasına daha çok zaman ayırmaya başladım. Beslenmemi de buna göre düzenledim, günde en az 100 gram protein almaya çalışıyorum. Her gün en az yarım kilo tavuk eti bir kutu da ton alığı yiyorum. 1 kiloya yakın light süt ve yoğurt tüketiyorum.

Yaklaşık 3 ay önce protein tozuna başladım(Forum kurallarını tam bilmediğim için markasını yazmıyorum, sorun olmayacaksa yazabilirim) Tozu günde bir ölçek spordan sonra alıyordum. Üçüncü haftadan sonra kollarımda kaşıntı yapmaya başladı ve mecburen protein tozunu bıraktım.

Fakat tozu bıraktığım halde kaşıntı ve döküntüler gitmedi. tam aksine artmaya başladı. 2 aydır her gün kaşınıyorum, derim kabarıyor ve kızarıyor. Bu kaşıntılar dayanılmaz boyuta ulaştığı için doktora gittim. bana idiyopatik ürtiker (bilinen adıyla sebebi belirsiz kurdeşen) teşhisi koydu.

Kısacası tozu bıraktım ama kaşıntılarım devam ediyor. Çok ciddi rahatsızlık verdiği için yazıyorum, yerimde duramayacak kadar kaşındırıyor. tüm vücudum kıpkırmızı.

Daha önce böye bir şey duydunuz mu ya da bir çözüm biliyor musunuz?

Benim tavuk etine alerjim olabilir mi ya da daha genel olarak protein alerjisi olabilir mi ? bir doktor tanıdığımız 3 hafta protein yemememi söyledi. böyle bir şey mümkün mü, 3 haftada kaslarım erir mi ?

biraz uzun oldu ama şimdiden teşekkürler

2. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    bendede idiyıpatik anjioödem var. 10 senedir çekiyorum 17 lerde teşhis kondu ,zor hastalık .
    tam tedavisi yok. alevlendiği dönemlerde kortizon geri kalan kısımlarda çeşitli antihistamik tedavileri hayatın boyunca devam edıyor.

biraz rahatlamak istiyorsan dediklerimi uygula.
    durumun iyi ise york testi yaptır ve vücudunun neye karşı hassas olduğunu detaylı tespit et .. o ürünleri gıdaları tüketme . göğüs hastalıkları york testine itibar etmiyor ama hakketen hassasiyetın varsa histamin seviyeni yükselten gıdaları tüketmemen alerjik reaksiyonlarını azaltır.Histamin diyetlerini araştır internetten.Stresten uzak dur kafana kesinlikle takma kronik idiyopatik alerjilerde psikonöratik mevzu var , belki yanlış kelime seçmiş olabilirim ama ruh halin çok önemli stres ve sıkıntı rahatsızlığını alevlendirecektir.Uyku yapmayan alerji ilaçlarını seçtir doktara.Çok alevlenirse sistametik kortizon kullanabilirsin .BUNLARI KAFANA GÖRE DEĞİL DOKTOR TAVSİYESİN LE KULLANMAN GEREK. ben kendi yaşadıklarımı yazıyorum sana doktor sana kortizon önermediyse öle bir durumun yok demektir zaten.Bu arada yaşın ilerledikçe daha rahatlicaksın 30 lardan sonra hiç rahatsız etmez sıkıntıların..Alerji hiperaktiv immune sistem demek , yaşın büyüdükçe veya kaba tabirle ölmeye yaklaştıkça çöken savunma mekanizmanla sıkıntıların azalıcak.

kesin bir tedavisi ise yok , bunla yaşamayı öğren ve kabullen.

Thevenin bunu beğendi.
  3. Thevenin

Thevenin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler Göktan

York testini duymuştum, belki önümüzdeki hafta içinde yaptırabilirim.

Peki sen neye alerjin olduğunu bulabildin mi ?

4. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Bazı gıdalar , ve stres. Ruh hali direk etkiliyo zaten rahatsızlığım geçirdiğim piskolojik bir tramva sonrası çıkmıştı

5. delgado_1903

delgado_1903 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bende bundan 1 ay önce cildimde kızarıklık sebebiyle doktora gittim.Cildime çok hafif kaşıma da dokunmada kızarıyor hafifde kabartı oluyordu.Doktor stresten olacağını söyledi vucudun strese böyle tepki veriyo dedi.xyzal ve crebros 2 tane antihistmik kullanıyorum çok iyi geliyo.Ama kesin çözüm şu an için bulamadım.acaba alerji olaiblir mi diye düşünüyorum ama doktor o anda baktı çok kararlı şekilde teşhis koyduğu için Bende fazla irdelemedim.ama alerji testi yaptırmayı düşünüyorum...

6. Echo21

Echo21 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sevgili Thevenin merhaba,
    Çok uzun zaman olmuş yazalı umarım görebilirsin mesajımı. Kardeşim yaklaşık 4 aydır aynı sorundan şikayetçi ve çok kısa bir dönem protein tozu kullanmış. Acaba teşhis konabildi mi sana ya da şu an nasılsın sormak istedim. Çok geçmiş olsun

7. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Konu dikkatimi çekti zaman zaman bendede kızarıklıklar oluyor özellikle boyun ve kolumda, proteinle filan alakası Yok ama lise zamanlarımdada olduğunu hatırlıyorum bende, eskisi kadar etkili değil ama eskiden spor hiç yapmıyorken aşırı oluyordu baya bir etkisi azaldı sadece boynuma bir yoğunluk oluyor zaman zaman , ne olduğunu tam olarak bende bilemiyorum

Sayfayı Paylaş