Üniversite Okuyup Yurtta Kalanınız Var Mı?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve SoldiersOfGod tarafından 19 Şubat 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Üniversite işinde aklınıza gelebilecek en cahil kişi benimdir, bunu göze alarak, daha detaylı cevap verebilirseniz memnun olurum :)
    Şimdi öncelikle istediğim yer BESYO.. Bunu ayrı parantez açıp belirtmekte fayda gördüm, şimdi asıl soruma gelirsek, ben şöyle biliyordum ki, her üniversitenin kendine ait ücretsiz yurdu var sanıyordum, ancak böyle değilmiş..

Gidilen üniversiteye yakın yerlerde devlete ait özel olmayan (veya özel, ama tercihin devlet) yurt veya yurtlar oluyormuş, bunlara yurda göre değişiyormuş tabii ki, genelde 150-200 tl arası aylık verilerek, barınma ve yemek yeme ihtiyacımızı yurttan karşılıyormuşuz.. Şimdi yurtta kalanlara sorum, aylık 400-500 tl harçlık ile, ama biz en düşük ihtimali göz önüne alalım 400 tl diyelim, 150-200 tl arası yurt parası verip, geri kalan parayla 1 aylık süreç geçer mi? Maddi olarak çok sıkıntı olur mu? Sonuçta en büyük ihtiyaç olan beslenmeyi yurttan karşılıyoruz, geriye kalan ortalama 200 tl bir ay için yeterli galiba? Yurtta ne gibi ekstra masraf çıkabilir? Yani çok cahilim yurt konusunda, nelere ekstra para vermemiz gerekiyor? Çevremdekilerden bazıları yurtlarda kilo işi paralı çamaşır yıkama işi oluyor dedi? Bu doğru mu? Ütü işi falan bunlar extra para gerektirir mi? Birde bu sorum daha çok besyoculara hitap ediyor galiba, ben aynı zamanda vücut geliştirmeye de devam etmek istiyorum, üniversitelerin fitness salonları oluyor mu ÜCRETSİZ? Gerçi normal üni. lerde olmaz ama BESYO da olur galiba?

Sorularımı cevaplayacak olanlara gönülden teşekkür ederim şimdiden, kafam çok karışık bu sorulardan dolayı, lütfen beni aydınlatın :)

2. JunkieBot

JunkieBot Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    18
    Gidiceğin ilin ünisinin kyk(devlet yurdu) sının iyi kötü olmasına bağlı. İyiyse kykda 140-240 arası degisiyor para verirsin aylık. Sabah 3 aksam 6 liralık yemek fişin var. 140 standart yurtlar üstü yüksek ücretli yurtlar oluyor. Yüksek ücretli ne diye sorarsan yurt özellikleri fazla oluyor. Gene gidicegin ile baglı 400 lira ile geçinmek. Ulaşımın okula yürüme mesafesinde ise ve çok sosyal hayatın yoksa yeter. Ama ben gezmeden durmam para harcarım diyosan şimdiden iş aramaya başla. wifi kötü oluyor bu arada. Oyun falan oynayamazsın online. Bildiklerim bu kadar

3. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Oyun oynayamıyorum zaten spor yaptığımdan dolayı, hem beni çok kamburlaştırıyor bu oyunlar, boynum bükük gene oturuyorum pc başında, hemde çok zamanımı aldığı için oynamıyorum yıllardır.. Yurta 200 tl verip, geri kalan 200 tl ile yaşamımı üni.de sürdürmek istiyorum... Yurtta şey nasıl peki, bu kıyafet yıkama ve ütüleme işi? Paralı mı? Birde bu yurtlara her isteyen giremiyormuş galiba? Doğru mu? Şansaymış..?

4. JunkieBot

JunkieBot Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    18
    Başvurucaksın tarihlerinde yazın oluyor genelde bu. Tutarsa girersin. Yıkama ütü bilmemne hepsini yurtta yapıosun kendin. 200 tl ile geçinmeye çalışma. Ultra asosyal biri değilsen haftada en kötü 100 lira yersin. Üni ortamı başkadır :) işe gir part time haftafa 2-3 gün calıssan sana gelicek en iyi 500 liradır yeter o. Hem spor yapıyosan ciddi anlamda 200 lira 2 haftalık yemeğin olmalı.

Sayfayı Paylaş