Özhan Canaydın hayatını kaybetti

Konusu '***Duyurular***' forumundadır ve Rpac tarafından 23 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bir süredir Bursa Acıbadem Hastanesi'nde tedavi gören Galatasaray Kulübü eski başkanı Özhan Canaydın hayata veda etti

Pankreas kanseri olan, son zamanlarda durumu kötüleşen ve bugün içinde bir süredir Bursa Acıbadem Hastanesi'nde tedavi gören 67 yaşındaki eski başkanın hayatını kaybettiği haberleri bugün televizyonlarda ve son dakika haber olarak aralarında hurriyet.com.tr'nin de olduğu tüm internet siteleri tarafından duyrulmuştu.

Yaşanan bu olay üzerine Bursa Acıbadem Hastanesi Başhekimi Kaya Aksoy konu ile ilgili bir açıklama yapmış ve Canaydın'ın sağlık durumunun kritik olduğunu söylemişti. Ancak acı haber bu gece tedavi gördüğü hastaneden geldi.

CANAYDIN KİMDİR?

Özhan Canaydın, 23 Ocak 1943’de Bursa’da dünyaya geldi. 1957 yılında 155 sicil numarasıyla Galatasaray Klübü üyesi oldu. Daha 14 yaşında olan Canaydın, bu dönemde klübün en küçük üyesiydi.

Canaydın, ertesi yıl basketbol oynamaya başladı. Galatasaray Spor Klübü’nde Yıldız, Genç ve A Takım Baskebol takımlarında oynadı. 1962’de Genç Milli Basketbol Takımı’yla Avrupa Gençler Şampiyonası'na katılan ekipte yer alan Canaydın, 1963 yılında Galatasaray Basketbol Takımı’yla Türkiye Şampiyonu oldu.

1960 Yılında tekstil sektöründe faliyet gösteren babasının yanında iş hayatına atılan Canaydın, 1964’de profesyonel basketbolu bıraktı. Özhan Canaydın kendi şirketini kurdu ve dokuma, örgü, konfeksiyon gibi alanlarda faaliyet göstermeye devam etti. Bursa’da 20 Bin metrekarelik alana kurulu bir fabrikası bulunan Canaydın, bu fabrikada ünlü markaların üretimini gerçekleştirdi.

Canaydın, aynı zamanda Galatasaray Kulubü'nde Ali Tanrıyar, Alp Yalman ve Faruk Süren yönetimleri boyunca çeşitli görevlerde bulundu. Mart 2002 seçimlerinde Klüp Başkanlığı görevi için adaylığını koyan Canaydın, üyelere yaptığı son konuşmasında ''50 yıl önce bunu sadece hayal edebilirdim. 2 yıldır bugün için kendimi hazırlıyorum'' şeklinde konuştu. Canaydın, Mehmet Cansun’un da aday olduğu olağan seçim genel kurulunda geçerli 3479 oyun 2089'unu alarak, Galatasaray Klübü'nün 33. başkanlığına seçildi. Mehmet Cansun ise 1338 oy aldı. Canaydın 2001-2002 sezonunda elde edilen 1. Lig Şampiyonluğuna rağmen teknik direktör Mircea Lucescu'yu gönderildi ve takımın başına yeniden Fatih Terim getirildi. Terim bu görevi sadece bir buçuk yıl sürdürdü. Canaydın bu dönemler boyunca Ali Sami Yen, Seyrantepe ve Riva projelerini de hayata geçiremedi.

Semih Haznedaroğlu ve Yiğit Şardan’ın da adaylığını koyduğu Mart 2006 Olağan Genel Kurulu’nda Canaydın, 3. kez kulüp başkanlığına seçildi. Bu sonuçta Canaydın’ın ''Galatasaray'a bağış kampanyası''nı gerçekleştiren Adnan Polat'ı listesine dahil etmesinin etkisi olduğu yönünde görüşler ortaya atıldı. Seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, yeni dönemde değişeceğini ifade eden Canaydın, ''Bu kez yumruğumu masaya vuracağım'' dedi ve ekledi:

Bu dönemde yüzüm gülecek, gülebileceğimi size göstereceğim. Bu dönemde yumruğumu masaya vuracağım, sesimi yükselteceğim. Burada aldığım bu enerjiyi mutlaka yayacağım. Galatasaray'ın üstüne ölü toprağı serpilmez. Bunu söyleyenler Galatasaray'ı bilmeyenlerdir.

100. kuruluş yıldönümünde şampiyonluğu ezeli rakibi Fenerbahçe'ye kaptıran Galatasaray, 83 puanla tarihinin en iyi lig performansını sergileyerek 2005-2006 sezonunda şampiyon oldu. Canaydın, son dönemdeki gelişmelerin ardından ise kendisine yöneltilen Başkanlığı bırakmayı düşünüyor musunuz?” sorularına şu şekilde cevap verdi:

İstirahatim, keyfim arzum istediği müddetçe görevime devam edebilirim. Çok üzülüyorum ama yılmıyorum. İradem dimdik ayakta. Spor kamuoyu için tekim, fair play düşüncede. Yalnız kaldım ama yoluma ısrarla devam ediyorum.
    Özhan Canaydın, 1965’de Asuman Canaydın ile evlendi ve çift, Murat ve Zeynep isimli iki çocuk sahibi oldu.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

SSUO, zigbog, FleXoR ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. SForever

SForever Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Başımız sağ olsun, mekanı cennet olsun..

FleXoR bunu beğendi.
  3. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Vefat eden kişi çok can yakmadığı sürece herkes tarafından üzüntüyle karşılanır ama Özhan Canaydın gibi efendi, kültürlü insanların vefatı insanı daha bir üzüyor bu yozlaşmış dünyada düzgün bir insan daha kaybolduğu için.

FleXoR ve Setenay bunu beğendi.
  4. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Çok üzüldüm :(
    Mekanı cennet olsun.
    Allah rahmet eylesin

FleXoR bunu beğendi.
  5. Kurt_Coban

Kurt_Coban Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Allah rahmet eylesin. hakkaten az sayıdaki efendi insanlardan biriydi..

FleXoR bunu beğendi.
  6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    hadi yaaa..daha dün gibiydi başkanlığı..üzüldüm..

allah rahmet etsin..

FleXoR bunu beğendi.
  7. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    Türk sporunun başı sağolsun centilmenliği ile hatırlayacağım insanlardan kendisi allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.

8. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Bir Fenerbahçe taraftarı olarak sevenlerine başsağlığı, yakınlarına sabır ve Sayın Canaydın'a Allah'tan rahmet diliyorum; mekanı cennet, toprağı bol olsun.Bütün Türk sporunun başı sağolsun. Böyle centilmen insanlara Türk sporunun ihtiyacı var.

FleXoR bunu beğendi.
  9. xscorpionx

xscorpionx Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Allah rahmet eylesin , mekani cennet olsun zaman zaman elestirenlerde oldu yaninda olanlarda oldu.Buyuk bi kayip butun spor alemi icin ...

FleXoR bunu beğendi.
  10. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Güzel anılası erdem sahibi iyi bir centilmendi. Toprağı bol olsun.

FleXoR bunu beğendi.
  11. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    Bende fanatik bir fenerbahçeli olarak Özhan Canaydına allahtan rahmet diliyorum.Çok efendi bir insandı bu sebeptende sadece galatasaray camiasının değil tüm türkiyenin taktirini kazandı herkesin başı sağolsun mekanı cennet olsun.

FleXoR bunu beğendi.
  12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bir G.S taraftarı olarak gerçekten üzüldüm. efendiliği ve ağırlığıyla tüm camiaya örnekti ve tüm futbolcular ve yöneticiler tarafından sevilirdi. onunla bu günlere geldiğimizi söyleyebilirim. Süleyman seba ve canaydın en sevdiğim iki yöneticiydi.

seba nın son durumunu bilen varmı ?

13. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
  14. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri: