Özel program önerisi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve JacquesR tarafından 28 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. JacquesR

JacquesR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba arkadaşlar, abiler,
    Aslında nerden başlasam bilemiyorum. 18 yaşında, İstanbul'da ikamet eden bir üniversite öğrencisiyim. Hayatım yaklaşık 2 senedir pek düzgün gitmiyor, yani öncesine göre karşılaştırdığımda. Sebepsiz yere mutsuz oluyorum, ruh halim ve düşüncelerim çok hızlı/gereksiz bir biçimde değişiyor. Şu yazıyı yazmadan iki saat önce gayet mutluydum, şu an mutsuzum gibi düşünün. Sebebini ilk başta ben de bilmiyordum açıkcası. Zamanla bu gereksiz ruh değişimleri tembelliğe alıştırdı, evden çıkmaya üşenir oldum. Çıktığımda da arkadaşlarımla bir yerlere gidip yiyip-içmekten başka bir şey yapmıyordum, şu anda da öyle sayılırım biraz.
    Biraz düşünüp sorunun köküne inince, ilkokul ve lisedeki zamanlarıma göre sporla daha az içli dışlı olduğumu ve daha da önemlisi kişisel gelişimime (fiziksel ve zihinsel olarak) çok daha az önem verdiğimi fark ettim. İlkokul ve lisede çeşitli atletizm yarışmalarında (genellikle uzun mesafe koşu yarışlarında) yer aldım ve çeşitli madalyalarım var. Aynı şekilde futbol ve basketbolda da takım olarak derecelerim var. ( Kısayım, ama basketbolda yetenekliyim, o konuya da geleceğim )
    Üniversitenin yurdunda kalıyorum. Okulun spor salonunda ücretsiz üyeliğim olmasına rağmen geçtiğimiz dönem sadece iki veya üç kere gidebildim. Devam edememiş olmamın sebebleri başlıca salondaki görevlinin yeterince ilgili olmaması, salonun küçük dolayısıyla genelde dolu olması, motivasyon eksikliği ve zaman problemiydi. Şu an yazın ortasına gelmek üzereyiz ve okul kapandığından beri, birkaç kez arkadaşlarımla basketbol oynamak haricinde, hiçbir sportif aktivite yapmadım ve bu durumdan aşırı derecede huzursuzum. Tek yaptığım gece geç vakitlere kadar oturmak, kitap okumak ve bilgisayarda zaman geçirmek. Sonunda -uzun zaman önce kaydolduğum fakat ilgi gösteremediğim- bu siteye girip yetkili/bilgili birilerine danışma fikrine ikna ettim kendimi.
    Kişisel gelişimime önem vermek istiyorum artık, bu hareketsizlik ve kendimle olan ilgisizliğim ciddi anlamda psikolojik sorun yaratıyor,bunu hissedebiliyorum. Eskisi kadar özgüvenim yok, tembelliğin sebebi de bu aslında. Ayrıca bu özgüven eksikliğinde boyumun kısa olması ve hareketsizlik yüzünden aldığım kiloların bacak-kalça bölgelerinde birikmesi de etkili. Görüşün yanı sıra, çok severek oynadığım basketbolda eskisi kadar çevik olamamam ve çok çabuk yorulmam da cabası. Motivasyon almak ve doğru bir antrenman programına başlamak için sizlerden yardım istiyorum. Evimin etrafında birçok spor salonu var.

Boyum 1.66
    Kilom 63
    Genel olarak fit bir vücuda sahibim, fakat son zamanlarda kilo almaya başladım, karın çizgilerim kayboldu, kol ve bacak kaslarım güçsüzleşti.

Kendimde görmek istediğim değişimler başlıca:

-Fazla kilolarımı vermek veya sizin tabirinizle yağlarımı yakmak (Kilolu gözükmesem de belirttiğim gibi kalça ve bacaklarım gerektiğinden fazla kalın, pantolon-şort giyerken sıkıntı olabiliyor)
    -Daha fit bir vücuda sahip olmak, genel vücut gücümü arttırarak daha zinde kalmak, aynı zamanda ruhsal olarak da iyi hissetmek
    -Mümkünse boyumun uzamasına katkı sağlayacak esneme hareketlerini uygulamak ve bunun için en doğru beslenme programına başlamak

Yazdıklarımdan anlayacağınız üzre genel bir fitlik istiyorum, bodybuildinge merakim yok, sadece özgüven aşılamak ve daha sağlıklı olmak için fitness yapmayı düşünüyorum ve bunun için doğru bir program ve motivasyon arıyorum.

Forumda gördüğüm çoğu arkadaş yeterince bilgili ve yardımsever gözüküyor. Bana da yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Umarım uzun yazım sizi sıkmamıştır ve cevap verip bana yardımcı olursunuz.
    İyi geceler, iyi çalışmalar bench_O

2. JacquesR

JacquesR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yok mu yardımcı olacak kimse?