Örneklerle Türkçe Dilbilgisi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve seytantuyu tarafından 6 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.153
    Ödül Puanları:
    123
    Daha önce dilbilgisi konusuyla ilgili başlıklar açılmış olmasına rağmen bazı üyelerin mesajlarını -üye ismi belirtmeden- cımbızlayıp forumda ne kadar yanlış cümleler kullanıldığını göstermek istedim.

Burada "mahalle ağzıyla" konuşmamamız gerektiği kanaatindeyim.

Belki bu şekilde forumdaki imla hatalarının önüne bir nebze de olsa geçebiliriz.

ben 1.84 inşallah bi beş cm daha uzarum şuan tek istediyim bu.ve kilomda 65 2 yıldan beridir.

(1.84 boyundayım. İnşaallah bir beş cm. daha uzarım. Şu an tek istediğim bu.
    Kilom da son 2 yıldır 65.)

selamm
    ben kısa bi ara vermişim foruma sebebi malum spor yapamama

espiri olmaması imkansız demi sonuçta burdayım

bişiler yapa duruyum nasıl olsa vijdanlı üye dayanamaz ve yanlış yaptıgım şeylerde uyarır benı

la bebeler ben de angaralıyım...beni de aranıza alın:) keçiören...

optimum whey aldım 5 lbs lik..kullanımını nasıl yapmam gerekıyor..? ne aşırı şklde kullanmak nede faydası olmucak kdr az kullanmak ıstemıorm..birde bu ürün kılo aldırırmı acba..bnm kiloda vermem gerekıyorda..

yaw
    ben de anlamadım arkadaşlar

keşke brz daa para biriktirip 2.7 olanı alsaydn...gzl bir yeme programıyla 2-3 ayda ulaşablrsn istedğin kiloya..

Gerçekten çok bozuk ve anlaşılması zor cümleler.

Böyle cümleler buldukça buraya ekleyeceğim.

AxiboY, JaM, zhu.zhq ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.498
    Ödül Puanları:
    123
    yanlış yazımlarda hem acelecilik hem de mesajı gönderdikten sonra editlememe kaygısızlığı da var..bu da üyelere olan saygı zaafiyetinden kaynaklanıyor sanırım..

yazdıklarımızı insanların rahat okuyabilmesi için telaş göstermiyorsak yorum almayı da hak etmiyoruzdur demektir..

tabi gözden kaçan tek tük harf hataları olabilir ama yine de mesajı gönderdikten sonra bir kere okuyup editlemek lazım..

seytantuyu bunu beğendi.
  3. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.153
    Ödül Puanları:
    123
    Haklısınız ama bazı kelimelerdeki hatalar çok fahiş.

Vijdan, bişi, olmucak, la bebeler vb.

Bu ve benzer kelimelerdeki hatalar bazı üyeler için hata bile değil. Bu da gündelik hayatta nasıl konuşuluyorsa öyle yazılmasından kaynaklanıyor.

4. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Şeytantuyu gene kanayan bir yaraya parmak basmışmışsın:) şahsen benim dilim gerçekten bozuldu istemdışı olmaya başladı artık slm dostum falan bilirsin...
    Sokaktada ise Türkçeyi ingilizce şivesi ile konuşmaya çalışanlar var adam yıllarca ingilterede yaşamış gayet düzgün Türkçe konuşuyor bunlar İngilizce'nin i'sini bilmez güya dün amerikadan gelmiş Türkçesi hafif yayık tribaline bağlamışlar trajikomik...........

seytantuyu bunu beğendi.
  5. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.153
    Ödül Puanları:
    123
    Türkçemizi yanlış kullandığı için yasaklanan bir üyenin bazı mesajları...

İLLA beşgun calşcan die bişey yok haftada 4 gun birergun ara daha ideal kaslarının iliği için hocamındediği gibi busporun %30dinleme%50 besleme %20misi calışma

İyilik = ilik olmuş:lol:

bufotorafa yorum yapmak okadar mmkundeğil net cıkmamış kolu tam gözükmüyo ama
    bukollar normal dede gelirdi cunku kendimden biliorum bende 55 kg dim 2 aydır spor yapıorum solonda kolarım 2cm aldı ...

hangi meyva anntremandan önce ve sora yenilmelidir
    2 saatsora spora gitcem hangi meyvayı yiiym

kulanışlı bi programı peki (Doğru kelime hangisi:mad:)

okadar buyutcek bi zorlanma yok ani hafif acı kolumu sıkıp
    ratca şınav cekip
    ağrlık kaldırabiliorum cok zorlamıoo
    cok saol tavsiye için

6. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Her forumda boyle birileri mutlaka cikiyor.
    Turkceye bisi olduguyok korkmayin bukadar ya...

7. Mugen

Mugen Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    istanbul
    Bu forumda ne zaman ki Türkçe yazımı, forum dili ile ilgili bir başlık açıldı, üyeler agresifleşti. Başka hiç bir konu bu derece rahatsız etmiyor insanları. Üyeler Türkçelerine dikkat etsin dendiğinde buyrun cihan harbine. :)

8. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.153
    Ödül Puanları:
    123
    Çok korkmuştuk sağol ya:D

Forumda örnek ararken, örnek kendiliğinden geldi.:)

Doğru. Türkçeye birşey olduğu yok, hatta herkes senin yazdığın gibi yazarsa, argo kullanımı artarsa Türkçemiz daha iyi korunur değil mi?

Hangi forumlara giriyorsun bilmiyorum ama forum yöneticileri senin bu umursamadığın konulara dikkat ettikleri için bu forumun 25.000 den fazla üyesi var. Bu nedenle her forumda böyle imla yanlışlarının yapılması bftr için ölçü değil.

Konuşma dilinde ‘az çaba kuralı’ olarak bilinen ve kelimelerin söylenmesinde
    zamanı azaltmak ve telaffuz kolaylığı sağlamak üzere kelimelerdeki bazı seslerin
    söylenmemesi ya da değiştirilmesine dayanan uygulamalar, internet ortamında yazılı dil
    kullanımında kendini göstermektedir. Diğer taraftan internet ortamında günlük konuşma
    diline ait birtakım özelliklerin yazılı anlatımda kullanıldığı görülmektedir. Konuşma
    eylemi teknolojinin imkânlarıyla yazılı olarak yapıldığından incelenen MSN ve forum
    kayıtlarında konuşma dili unsurları oldukça fazladır ve yazılı anlatıma ait kurallar
    önemsenmemektedir. Araştırmamızın bulgularında yer alan seslenme ünlemlerinin
    yazıya geçirilmesi (be, yaa, lan…); vurguyu belirtmek üzere belli harflerin
    tekrarlanması (neeeeeee); kelime sonlarında akıcı ünsüzlerin kullanılmaması (bide [bir
    de], bişi [bir şey])
    ; kelimelerdeki akıcı ünsüzlerin yazılmaması (dio, etmior) ve
    kelimelerin bünyesindeki harflerin yazımında değişiklikler yapılması (sisde, yüsden),
    konuşma dilinin yazı dilinde olan en belirgin yansımaları arasındadır.
    Diğer taraftan araştırmamızın Türkçe kelimelerin yazımında İngilizce
    karakterlerin kullanılmasıyla ilgili bulgusu (gorusuruz war… ), yine İngilizce
    kelimelerin yoğun olarak kullanımıyla (upload, restart) ilgili bulgu, internet ortamında
    İngilizce’nin hakimiyetini göstermektedir. Çakır ve Topçu’nun (2005) internet dili
    kullanıcılarının profilini çıkarmaya yönelik araştırmasında, katılımcıların % 40’ı
    internette kullanılan dilin İngilizce olmasına karşı çıkmakta, dilimizin korunması
    gerektiğine, milli hassasiyetlerin önemli olduğuna ve İngilizce’nin kültürel
    emperyalizmin bir parçası olduğuna inanmaktadır. Bu noktada yazılı ve görsel medyada
    Türkçenin korunmasına ve milli bir bilinç oluşturmaya yönelik bilgilendirici
    programların yapılmasının ayrıca Türkçenin köklü bir dil olduğunun vurgulanmasının
    gerektiği düşünülmektedir.

(Journal of Language and Linguistic Studies
    Vol.3, No.2, October 2007 "İnternet Kullanımının Türkçeye Etkileri: Nitel Bir Araştırma" isimli çalışmadan alıntıdır.)

Aklın güzelliği dil ile, dilin güzelliği söz ile, kişinin güzelliği yüz ile, yüzün güzelliği göz ile belli olur.

Yusuf Has Hacip

Son düzenleme: 13 Şubat 2010
    supersport ve Mugen bunu beğendi.
  9. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    404
    Ödül Puanları:
    0
    abartıyorsunuz abartmaya devam ediyorsunuz bi harf yanlış yazılmış veya eksik unutulmuş diye dilimiz elimizden uçup gitmez insanları bazı şeylerden soğutmayın!

burda varmı yazım yanlışı bi kaç defa gözden geçirdim :D:D

10. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.153
    Ödül Puanları:
    123
    İstediğin kadar gözden geçir.

Sorun gözlerinde değil zihniyetinde.

11. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.023
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ben sana göstereyim.. :D

Bu arada başlık sahiplerine..
    Ben ilk 8-10 mesajımdan sonra oldukça dikkat etmeye çalıştım hep.. Ama yinede arada yaptığım hatalar için kusura bakmayın demeyi borç biliyorum bu başlık üstüne.. :)

Son düzenleme: 14 Şubat 2010
    seytantuyu bunu beğendi.
  12. by_bambam

by_bambam Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0

İmla hatalarının önüne geçmek istiyorsan Google Chrome kullan yanlış yazdığın zaman kelimenin altı kırmızı çizgili oluyor bir kaç zaman sonra alışırsın hatasız yazmaya...

13. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.153
    Ödül Puanları:
    123
    Umur35 keşke herkes bu konuda senin gibi duyarlı olabilse...

Tabiki gözden kaçan hatalar olabilir ama önemli olan biraz daha dikkatli olabilmek.

Kusura bakmayın demeyi borç bilirim demişsin, ne haddimize, ben de senin gibi değerli forum üyelerine teşekkür etmeyi borç bilirim.

umur35 bunu beğendi.
  14. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    En hatasıza yakın yazmaya kasanlardan biriyim de bu dil yozlaşmasın diye değil diyebilirim. İletişim halinde olduğum kişilere olan saygımdan...

Bir diğer husus da kişinin yazdıklarını değerli bulup bulmamasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Kişi bildiği konuda ciddi şeyler söyleyecek olduğunda dahi sesi bir başkalaşır, oturuşu dahi ona uygun olur. Nette de şahsen bu tertiplilikte yazanların yazılarını daha dikkate değer bulup okuyorum. Kimisini de çok uzatmayıp okumadan geçiyorum.

Pekiyi buna dikkat etmeyenleri ayıplıyor muyum? Asla... Yılmaz Özdil, Rauf Tamer gibi kalemle alakası olmayan sözde yazarlar cümle ve paragraf düzeninden bihaber yazılar yazıp paralar kazanıyorken kimseye çemkiresim gelmiyor. Tuttuğu kalemiyle Ayşe Armağan bile daha değerlidir, en azından eğlenceli bir yaratıcılığa sahip...

15. SOLID

SOLID Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Şeytantüyü,güzel bir konuya değinmişsin ama sana şu yönden katılmıyorum.Burada insanlar derdini anlatmaya çalışıyor,bir takım bilgileri kapmaya çalışıyorlar.
    Hayat artık öyle yoğun ki insanlar derdimi anlatayım nasıl anlatırsam anlatayım modunda...Bu yüzden günlük hayatta olduğu gibi forumda da ne yazdığımıza dikkat etmiyoruz.Bu doğru mu?Yanlış.Ama kimseyi de sen Türkçe bilmiyorsun gibisinden böyle ''Örneklerle Türkçe Dilbilgisi'' gibi başlıklarla eleştiremeyiz.Kimseyi kırmadan düzelt,keza kimseye Türkçe öğretecek haddi sende görmüyorum.
    Bu arada,dil bilgisi,gördüğün gibi ayrı yazılır.

cadocx bunu beğendi.
  16. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.153
    Ödül Puanları:
    123
    Sn. SOLID:

1) Yazdıklarımı tam olarak okumadığını ya da okuyup yorumlayamadığın çok açık.

2) Burada derdini anlatan bir sürü insan Türkçemizi gayet güzel kullanıyor ve sen de onlardan birisin. Senden beklenmeyecek kadar garip bir yazı yazmışsın.

3) Hayat yoğun, zamanımız yok gibi basit bahanelerle saçma sapan kelimelerin hatta " w, x " gibi alfabemizde olmayan harflerin dilimize sokulmaya çalışılması seni bilmem ama beni rahatsız ediyor.

4) Benim kimseye Türkçeyi öğretmek gibi bir niyetim yok zaten. Öyle olsaydı üye ismi verir, şöyle şöyle yazılması gerekiyor derdim. 1. maddede yazdığım gibi ya okumamışsın ya anlamamışsın.

5) Sen "kimseye Türkçe öğretecek haddi sende görmüyorum."
    cümlesini yazacak haddi nereden buluyorsun? Başlıkla ilgili bir problem olsa zaten forum yöneticileri müdahale ederlerdi.

6) Dil bilgisi ayrı yazılır doğru yazmışsın. Ama benim eleştirdiğim noktalar bu kadar küçük detaylar değil. Adam " yaw, bisi, yusden " gibi fahiş hatalar yapıyor. Benim eleştirdiğim noktalar bunlar. Yoksa çok çok dikkatli incelense benim yazdıklarımda da bir sürü hata bulunur.

Yazdıklarımı daha dikkatli okuman dileğiyle...

Başarılar.

17. SOLID

SOLID Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yazdıklarını çok iyi okudum.Ben bunlar için yanlış dedim zaten.Sadece tavrın ve eleştiri tarzın hoşuma gitmedi.Sana katıldığımı da belirttim ama sadece bir noktada ayrıldım senden.İnsanlara örneklerle Türkçe dil bilgisi öğretecek vazife ne sende ne de bendedir.Sadece başlığını ve de eleştiri tarzını beğenmedim tekrar söylüyorum.
    Eleştiri aldığında sinirlenmeyip derin nefes alman dileğiyle...
    Sıhhatle kal.

Not:Bu arada senin gibi değerli yol arkadaşımdan biriyle bu sohbeti yaşamak üzücü ama umarım herkes pay biçer.Konunu dağıtmak istemedim,beni yanlış anlamazsın umarım.

Son düzenleme: 14 Şubat 2010
    seytantuyu bunu beğendi.
  18. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.153
    Ödül Puanları:
    123
    Değerli SOLID,

Eleştiri aldığıma sinirlenmiyorum, sadece forum üyelerinin dil konusunda biraz daha özen göstermeleri seviyemizi korumaya yardımcı olacaktır bunu anlatmaya çalışıyorum. Yoksa benim dil öğretmek gibi bir niyetim yok.

Tabiki mesaj yazarken yanımızda imla kuralları kılavuzu bulunduramayız. Ama sırf bu özensiz yazma yüzünden yasaklanan üyeler var. Ben belki böyle üyeler için faydalı olur ve belirli bir seviyenin altına düşmeyiz diye başlık açtım.

Senin gibi Türkçemizi düzgün kullanan, duyarlı bir arkadaşın bu başlıkta görüşlerini paylaşması da benim için gerçekten sevindirici. Umarım önceki mesajımda kırıcı olmamışımdır.

Bu başlık ve diğer başlıklarda senin gibi saygıdeğer forum üyeleriyle buluşmak dileğiyle. İyi Geceler.

SOLID bunu beğendi.
  19. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bu konulardan dertliysek o halde bir tavır takınalım...

Defalarca açılan konulara olumlu ya da olumsuz hiç bir şekilde cevap yazmayarak üst sıralara çıkartmayalım...

Dili ve hitabeti önemsenmeden yazılmış konulara yine aynı şekilde herhangi bir cevap verip yukarılara taşımayalım...

Birbirimizi sayalım ve sevelim...

Selamlar...

20. mhett

mhett Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    virgül konulmalı nereye konulacağına da dikkat edilmeli :))))))))))

Sayfayı Paylaş