Önemli!!!Supplementleri doktora götürdüğümde söylenenler

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve cyberugur tarafından 7 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli
    arkadaslar benım annem doktor değil ama oda bu ürünlerin zararlarından bahsediyor nereden biliyor dersenız annelik iç güdüsü çünkü insanlar kendi kullanmadıkları toplumun geneline yayılmamış ve örf adet ve ananelerimizde kadro bulamamış yeni dönem nesne ve davranışlara herzamnan temkinli yaklaşmış ve su neticeyle bunu sabitlemeye çalışmıştır annem misal söyle düşünüyor bunu içeceksin ne olacak şişecen şişmenin neye veya kime faydası var hiç demek ki bu iyi birşey değil içme doktor veya bir başkasının olaya bakış acısıda bu doğrultuda bunun neye veya kime nasıl hizmet ettiğinden ziyade ben olsaydım yaparmıydım yapmazmıydım diyerek kendi duygusal yorumuyla olaylara çözüm bulmakta nihayetinde doktorda insan ve eğitimi veya kişisel görüşü nedeniyle aynı hastaya farklı recete yazabiliyorlar
    içiniz rahatlayacaksa bende askerde bölük doktoruna sordum sorun olmaz dedi
    ayrıca kuş gribi muhabbetinin yogun oldugu dönemde bir bayan diyetisyen yumurtayı kabuguyla pişirin vitamini kaybolmasın dedi ama heyecandan ama cahilliğinden bu nedenle üzerine endüstri kurulan bir ürünün çokça zararı olsaydı bu denli rahat satışına izin verilmezdi zaten ürünlerin üzerinde tarım ve köy işleri bakanlığının izniyle ibaresi vardır

2. CYBER_COUNTER

CYBER_COUNTER Yeni Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Istanbul
    Slm Arkadaşlar aslında cyberugur güzel bi konu açmış. Dediklerinize tamamen katılmakla birlikte ben de şunları ekleyeyim:

Öncelikle; bazı arkadaşların da dediği gibi bu ürünler, Tarım ve Köy İşleri Bak. nın onayından geçiyor. Hadi onu bırakın; öncelikle kendi üretikdikleri ülkelerde cok sıkı denetimlerden geçiyor. Oralar bizim gibi değil. Zararlı bir şey olsa ütetici firmanın anasını öperler. :D

Bizim doktorlara gelince (tamamı olmasa da %85 i için konuşuyorum); Kimse kusura bakmasın ama fakülteyi bitirmekle iş olmuyor. Hele hele tıp gibi sürekli güncellenen bir alanda ara vermeden bilgilerinizi taze tutmanız lazım. Ama bizimkiler ne yapıyor? Fakülteyi bitirince "tama ben otorite oldum" diyor.
    Doğal olarak bir süre sonra da bilgilerini güncellemediği için geride kalıyor. Bu supplament olayındaki gibi.

İmkanı olan arkadaşlar yurtdışından sıradan herhangi bir doktorlarla temas kurup sorsunlar bunları. Adım gibi eminim bir tek bizim doktorlarımız sporcu gıdalarını kötülüyordur. Zaten bana sorarsanız bu sporu yapan birini belirli bir süre sonra sporcu gıdası kullanması değil, kullanmaması kötü olur. O kadar yemek (et, süt, yumurta vb.) nerene yiyip de faydasını göreceksin ki. Hazmedene kadar vücudun, organların daha çok yorulur. :lol:

-Whey proteini düzenli olarak sabah ve yatarken (son öğün olarak) alabilirsin daha iyi olur. Bir de bir öğünde 25-30 gr dan fazla protein alma vücut bir seferde en yüksek 25-30 gr. proteini emebiliyor.
    -Amino alma zamanların (ant 30 dk. önce ve ant. hemen sonra) iyi.
    -Creatin hakkında bir şey yazamayacağım çünkü benim pek kullandığım bir şey değil. Kusura bakma

3. konadabokar

konadabokar Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    borsa
    Yer:
    karşıyaka
    bu işten çorba alamıyorlarda ondan. abdi ibrahim,ibrahim ethem,roche,glaxson nobel,pfizer gibi firmalar bu sektöre girse bakın görün reçetelere 10 ar 20 şer yazarlar.

4. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    önce bazı yazılarda bu mesleğe ve bu mesleğin mensuplarına hakaret var ve forum moderatörleri ne yapıyor anlamadım vatandaşın biri bir doktora gitmiş ne doktoru oda belli değil binlerce doktorun içinde yalnızca biri ki bir çoğu bu tür ürünlere soğuk bakar ve uzak durulmasını söyler + kısmen haklıdırlarda işte bilgisayar kullanmayı becerebilecek kadar okumuşların nete yazdıkları yorumlar böyleyken eğitimsiz ama spor yapmaya çalışan daha 18-19 unda salondaki bilmemkim abilerin tavsiyesiyle aşırı dozda steroid alarak hastanelik olan tiplerin yaşadığı bir ülkedeyiz.bana da bir çok kez hastalar yok ısırgan otuydu balık yağıydı şuna iyi geliyormuş diyerek kullanabilirmiyiz diye soruyorlar bende hastanın entellektüel durumuna uygun cevaplar veriyorum tabi bellimi olur alabilirsin bunları olur diyecez bu gün yarın a bu iyiymiş doktorumda önerdi diyip yüklenecek sonra neymiş doktor tavsiye etti yıllardır ne hastalarla karşılaştık kendisine haftada bir ayda bir önerdiğimiz ilaçları okadar anlatmamıza rağmen her gün alarak hastanelere aciller gelen
    neyse sonuçta bu supplement konusu türkiyede çok bilinmez benimde etrafımda doktor arkadaşlarıma söylesem gain fast kullanıyorum diye bakarlar içinde beta sitosterol var a bu doping derler,bende meslektaşlarıma kızayımmı (ki bir çoğu ara sıra halı sahada top oynamaktan ileri spor aktivitesi olmayan insanlar)en iyisi bu işle alakalı olmayanlarla bu konuları konuşmamak görüş alışverişine gitmemek o yüzden mesleği supplement tavsiye etmek incelemek veya bu konuda bilgi sahibi olmak olmayan insanları suçlamayalım supplement ve ilaçlarla ilgili sorularınıza buradan cevap vermeye çalışacağım bu arada bir meslek grubunu hedef alan yazıların silinmesini talep ediyorum bu konuda moderatör arkadaşların hassasiyetine güveniyorum.
    not:doktorlara düşen bilgi sahibi olmadıkları konularda insanları yönlendirmemek

5. cyberugur

cyberugur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Bir de almak istediğim bazı protein tozlarında "büyüme faktörü"n den söz ediyor bu kaslarda büyüme etkisimi yoksa hormonları uyarma etkisimi acaba?

6. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhabalar,

Öncelikle şunu tekrar söylemekte fayda var. Herşeyin fazlası zarardır. Fazla alınan proteinin, vitaminin bazı zararları elbet olacaktır. Özellikle fazla alınan protein, ilerde böbrek yetmezliği dahi yapabilir. Ancak bizleri bu risklerden kurtaran en önemli şeyler ağır antremanlardır. Ağır çalışmıyorsak, bunlara zaten gerek yok. Eğer bu ürünler hakkında bilgi almak istiyorsanız muhakkak uzmanına gitmeniz gerekir. Bunun uzmanı, iç hastalıklar yada üroloji yada uzman olmayan doktorlar değildir. Bu işin uzmanı, biokimya, ve beslenme üzerine çalışmalar yapmış doktorlardır. Bende bu ürünleri çeşitli doktorlara sordum ve neredeyse tamamı "kesinlikle kullanma" dedi.

Ancak en son, "doç. doktor biokimyacı "ve beslenme üzerine(doğal ve sentetik) uzmanlaşmış yani tam aradığımız kişiye sordum. Uygun dozlarda, gerektiğinde kullanıldığında zararı "görülmemiştir" dedi. %100 sağlıklı elbet demiyor ama kesinlikle kullanma da demiyor. Sadece spor yaptığın günler kullan ve kesinlikle sürekli kullanma diyor, zaman zaman ara ver diyor.
    Muhakkak kiloya göre ve yaptığın spora göre oranları ayarla diyor. Kesinlikle kilona göre ayarla diyor. Proteinde 1,1.5gr kilo başına. Karbonhidratta 2,2.5gr kilo başına yeterli diyor. Kilogram başına 3gr gibi dozların ileride çok büyük oranda özellik böbrek sorunlarına neden olabileceğini söylüyor. Ekliyor, içtiğin suyu arttır. Bol bol su iç diyor.

Bunun gibi basit şeylere dikkat ettikten sonra sorun olmaz diye düşünüyorum...

Sevgiler, başarılar...

7. FoRSaKeN

FoRSaKeN Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    Bende geçenlerde bir diyetisyene gittim. Aminoasit ve Protein tozlardaki değerleri okuttum. Kadın dediği tek şey "iyi". Kaldıki şu bir gerçek bunlar sırf Türkiye ye satılmıyor. Neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da satılıyor. Tarım ve Köy işleri yada Türkiyedeki onay veren kuruluş (ürünler onaysız satılamaz) yetersiz kalsa dahi, dünya standartlarında özellikle Avrupa ülkeleri ve AB standartları bunları parça pinçik edip inceliyor. En basidinden bizim burda dışarıya yolladığımız XXX bir besin maddesinin (İncir kurusu olablir) içinde bir maddenin biraz fazla ya da az olmasından dolayı geri gönderildiğini düşünürsek. Artık siz düşününki hem sporcu gıdası, hem kompleks ürün olan supplementler nasıl kontrollerden geçiyordur.

Ayrıca bu adamlar l-carnitine gibi ürünleri de piyasaya sürüyor ve carnitinler elde edilirken bunların bir grubu (türünü unuttum) zehirli bir hal alıyor ve adamlar bu zehri yada toksik maddeyi ayrıştırıyor. Adamlar bu teknolojiye sahip ayrıca birde şirketlerin prestijini düşünürsek. Doktorların kızmasına iki neden kalıyor Bilinçsiz kullanım ve doğal yollardan sağlanmaması.(Söz konusu besinlerin)

Bunun dışında supplementlerin yan etkisi varsa ki ben hiç duymadım, görmedim. Aldığınız en basit antibiyotik yada bir çok ağrı kesicinin vücuda verdiği hasar ve toksikasyon daha fazla. Olası yan etkileri ise prespektüste yazar :)

8. ofbeat

ofbeat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Simdi bende pedere actım konuyu internetten okuttum (yanlız doktorlara söylenen şeyleri babama söylemessek daha saygı çerçevesi altında sölersek cok sevinirim :) ] bizim evde ilaç kulanılmaz mesela doktor olmasına ragmen nane limon yandaşı bi insan kendisi :roll: sebeb vucut hem zarar alıyor bi yandan misal antibiyotik birde bağışıklık kazanıyor ilerde kötü bir hastalıkta ilaca karşı drenç gösteriyor vs söyledigi şey naturel degil elbette zararlı kaslar için yararlıdır ama seni daha saglıklı bir insan yapmaz doğal olmayan herşey gibi yani çok uzun vadede kullanma ne biliym 20 yıl gibi elbette zararlıymış ama kullandın ertesi gün ikdidarsızlık cıktı sanmıyorum burası benim yorumum

9. ofbeat

ofbeat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi okudumda elbete zararlı derken şu açıdan mesela kahve sigara bunlarda binbir tür testten geçiyor onaylı ürünler dimi alkol filan yda o paketlerdeki aburcuburlar hergün kola için bakim 4 ay sonra benim gibi mide suyunuzun tadı agzınıza gelcek :D ben zaten kimyasal hiç birşeyin zararı olmadıgına inanmıyorum ama güzel bir vucut için lazım :) forumda ögrendiklerime göre ve en az 1 yıl sonra kullanıcam onada kararlıyım nolursa olsun artık tamamen gelişimim durursa başlıycam ama en az 1 yıl sonra

10. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Butun arkadaslarım bu konuda cesıtlı acıdan hepımızın muzdarıp oldugu anlayısları ortaya koymuslar.

Butun bu hıkayeler 12-13 sene once bır dergıde yada gazetede ckan bır bodycıyı anlatan hıkaye ıle basladı, yok adam yesıl yesıl terlermıste, yok tenının rengı grı olmusta .

Bu ısı bılmeyenler de topyekun bodycıler ne yapıyorsa zararlı dıye ısın ıcınden cıktılar, senelerce anlatmamıza ragmen hala
    dogru bılgıye de ulasamadılar, bazı proteın tozları cok alındıgında ıcorganları belkı bıraz yorabılır, ama bu aynı oturup bır danayı yersen nasıl kalbın sıkısacaksa oyle bı seydır, yanı asırıya kacmadan beslenmeye takvıye ıcın alınır supplement.

Butun ıhtıyacı supplement ıle karsılama yoluna gıtmez zaten kımse, pratıktır isteyken bıle 5 tane amıno acıdı suyla ıcersın,
    sındırılme suresı genellıkle kısadır, cunku sındırımın ılk ıkı asamasını dogrudan gececek sekılde peptıdformdadır cogunlugu .

Steroıdler ıse zararlıdır, ama hangımız bıraz zararı goze alıp bunlara bulasmadık, veya baska sporlardan ornek verelım,
    kayak yapan adamında saatte 120 ıle tepeden ınerken kafasını yarma ıhtımalı yokmu, nıye kayıyor, veya dalgıcında dıpte
    bogulma , vurgun yeme ıhtımalı yok mu, ya parasutculere ne demelı .

Bu ınsanın kısılıgı ıle ılgılı bır sey , statukocu ve tehlıkelerden uzak yasamayı sevenler bu tehlıkelerın getırdıgı guzellıklerden uzak kendı halınde bır hayat yasarlar, ama bız ufak rısklerı goze alıp o farklı dunyanın kapısını bıran bıle olsa acıyoruz.

Bende kurler yaptım zamanında bır acıdan baktıgında ara verınce butun kazanımlar yok olmus gıbı gelıyor, ama dıger bır acıdan bakınca da hem o donemden bınlerce ınsanın ıcınde sıvrılıp farklı oluyorsunuz hemde cıddı antrenmana baslayınca cok kısa surede forma gırıyorsunuz.Anapolon dısında kullandıklarımdan pısman degılım, yaslılıgımda hayatımdan bı 5 sene gıtmıs bıle olsa gerıye donup baktıgımda degdı dıyorum.

Steroıdlerde durum boyleyken supplementlere laf edenlere kımse kusura bakmasın ama ben ekmek kafa derım!! :D

Sız genede yazdıklarımdan esınlenıp abartı kurlere girmeyın, ufak ufak cakın.

11. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    bağzı yorumlar enteresan hani amerikada avrupada kulanıyorlar zaralı olsa kulanmazlardı vs. yahu adamlar içinde demir bile olmayan ıspanağı senelerce kakaladılar milete temel reğis ile.neden ellerinde kalan fazla ıspanağı satmak için çizgi filim yaptılar işte ıspanak yiyin güçlenin.YALAN!!tabikide.yada uyuşturucunun yasak olmadığı ülkeler var hollanda gibi.işimdi o uyuşturucu zarsız olduğu manasımı çıkıyor?şin özü herşeyin fazlası zarar.saygılar

12. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    Bu eski başlıkları tekrar gündeme getirmeyi amma çok seviyosunuz

13. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    protein i sabah + idmandan 45 dk sonra, amino n çok etkili olduğunu düşünmüyorum idmandan önce 4 idmandan sonra 6 tane alabilirsin , creatin ilk bir hafta günde 5 kere 1 çay kaşığı al 1 haftadan sonra idmandan yarım sa önce 1 2 ölçek alsan yeterli olucaktır

14. desci

desci Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    gerçekten merak ediyorsan zararlı olup olmadığını doktorla konuş sana supplement kullandıktan sonra(bir ay boyunca) ve yapmadan önce kan tahlillerini ve gerekli bütün tahlilleri yapsın ve karşılaştırın.

bence insan vucudunu bilimsel yöntemlerle 10 yıl hatim etmiş birinin sözü, 2 kez 100 kg bench basmış adamın
    sözünden kıymetlidir. burda tecrübelilere, bu işi yıllardır yapan ustatlara sataşma yok ama herkes bilip bilmeden konuşmamalı bence.

sadece sorduğun konuda uzman bir doktora gitmişsen, doktorun söylediklerine biraz daha saygı duymalı ve düşünmelisin.

15. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    mevcut olan bi konu üzerinden yeni başlık açmak saçma olduğu gibi devamlı forumda titizlik gösterilen bir kural hatırlatırımm

16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Eski konuların hortlatılması özellikle vücut resimleri bölümünde konunun kitlenmesine yol açabilir.
    Çünkü konuyu açan üye ya aktif değildir, ya da onca geçen süreden sonra konuyu tartışmanın anlamı kalmamıştır.

Ancak bu tarz başlıklarda konunun ne zaman tartışıldığı değil, konununun kendisi önemlidir.
    O nedenle tekrar gündeme getirilmesinde sorun yoktur.

Yönetimin uygulamaya çalıştığı politika da zaten bu.
    İstisnalar ve hatalar olmuştur, olabilir veya olacaktır.
    Çünkü sonuçta çok fazla objektif kurallar koyulamıyor bu meselelerde, biraz insiyatife kalıyor olay.

Neyse, off-topic oldu biraz.
    Konuya dönmekte fayda var.

diez ve saydam bunu beğendi.
  17. Toni

Toni Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisi
    Yer:
    Boston,ABD
    bilindik markalardan kaliteli urunleri nispetinde kullandiktan sonra sorun olusacagini dusunmuyorum. doktorlarin supplementin uzerindeki uyarilara bakaraktan yorum yaptiklari da soz konusu olabilir. ama su da bilinmelidir ki yapilan arastirmalarda ilgili madde hakkinda yapilan deneylerde herhangi bir yan etki deney populasyonunun %1' inde gorulse dahi uyarilar bolumunde belirtilmek zorundadir bu yan etki. bu mantikla bakarsak aspirin alirken bile az cok risk almis oluyoruz. doktorluk icgudusu ile hastaya zarari olabilecegi kokusunu alan bir cok doktor en basit supplementlerin bile alinmasi karsidir.

18. gidici

gidici Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    yarışmacı
    Yer:
    istanbul
    DİORUM KI BKNZ. rocky 4 sylvister stallone .adam orda 40 yasında TAM hıc suplementten anabolızandan zarar gormus halı war mı:) ARKADAŞLAR korkarak yaşamayın ıyıce arastırın herkese danışın tecrube etmıs ınsanlardan faydalanın size gore en dogru secımı yapın bigi gorecelıdr herkese gore farklıdr.bana sorarsanız anabolızanlar da dogru kullanıldıgı zman zararlı deıldr ama doktorlara kalırsanız ota boka kusur bulurlar..zaten ölücez burda neyın kaygısını taşıyoruz.örnek olarak gosterdıgım adam 62 yasında su an bıraz kaporta dagalmıs eskı gunlerı gıbı deıl ama hala yasına gore en kralı ...benım babam ne suplement kullandı ne ılac ıctı ama o yaşı goremeden ecelıylen mefta oldu..neyın peşindeyız ben onu anlamıorum:)herseyı gonlunuzce yapın ama bı kişinın bılgısıne sabıtlenmeyın...

19. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    "atın ölümü arpadan olsun " tarzı BFTR'de açıkçası görmekten hoşlanmadığım bir tarzdır..burası bilimsel ve akılcı bir ortam..

lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin..zararsız anabolizanmış..doktorlar bile nadir olarak ve artık son noktada ki hastalara bile tereddütle kullanırlar bazı anabolizanları..

Morphling, sleepy, aneximandros ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş