Önce definasyonmu bulk mu ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve okan1997 tarafından 30 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. okan1997

okan1997 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    175 boy 74 kg yim. yağ oranım 20 25 arası.hafif göbek var.Önce yağ oranını düşürsem fazlalık göbek gitse sonra bulk yapsam daha mantık lımı olur ister istemez kilo kaybı olabilir ama ö.değil bulkun temeli sağlam olur. Veya temiz bir şekilde clean bulking yapıpta bulk yaparkenmi göbeği felan eritsem ?

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bu aslında senin tercihin bulk-definisyon yapmak yaptığın süreçte vücudunu görüceğni hallerin senin motivasyonunu olumlu etkileyeceği dönemi seçmen bence en mantıklısı , ama benim için spora yeni başlıyan çoğu kişi bu 3ay/6ay/12ay olur farketmez.Bulk dönem uzun , definisyon dönem kısa geçirmelidir.Nasıl uzun kısa dersen , şöyle 6 ay bulk + 2 ay definisyon gibi veya 9 ay bulk + 3 ay definisyon gibi.
    Senin yağ oranın %20 diyelim bu yazı kas görünümü biraz düşük geçirceğin anlamında istersen yaz ağustos sonuna kadar bunu %14lere çekebilirsin maximum bir eforla görünümün iyileşir ama biraz zayıf görünüm gelir bu senin istediğinse başlangıçta bunu yap , ama bulk dönemde geçirebilirsin bu sana kalmış.Ne yaparsan yap clean bulk tarzı beslenmeyle ilerlemekte büyük avantaj unutma.

3. okan1997

okan1997 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Clean bulk daha mantıklı geldi hocam bana yağ oranımı düşürünce zayıf görünmek beni pek motive etmez clean bulk ile ister istemez göbeğim gidecek diye düşünüyorum zaten cokta baklava meraklısı değilim düz olsa yeter :) Örnek bi clean bulk programı rica edebilirmiyim kardeşim ? Öğrenciyim tavuk pilav ağırlıklı olursa sevinirim yumurtada bol olabilir sıkıntı yok.:)

4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Malesef kişiye özel program yazmıyorum.Yazılmasınıda önermem çünkü beslenme/antreman programı birbiriyle uyumlu olmalı dahası şahısla ilgili çoğu şey bilinmesi gerek gün içerisinde yaptığı şeyler , yağ oranı , spor geçmişi , aktif ne kadardır antreman yapıyor vbz. bilgileri bilmeden karar vermek doğru olmaz.

5. okan1997

okan1997 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    tmm ben yazayım ortalama yiyeceğim şeyleri en azından olumlu bakıp bakmadıgını öğreneyim.
    sabah 6 yumurta sarısını yiyemıyorum ancak omlet yaparsam yiyebilirim biraz lor zeytin mevsim sebzeleri vs.
    Öğlen ton balıklı salata bulgur akşam tavuk bulgur olacak yatmadan lor ile ayran yapıp lor shake içeceğim yulafı antremandan 1 1 bucuk saat önce tüketeceğim enerji lif karbonhidrat acısından bide sabah ağır gelri diye.

6. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bunun kalorisini tam hesaplamalısınız böylece fazla alıp almadığınız hakkında fikir yürütmeniz daha kolay olur.Aldığınız besinlerin gramlarına bakın haşlanmış-pişmiş hallerinide baz alırsanız daha doğru bir kalori tespiti olur.Besin olarak yumurta doğru tercih , lor-sebzelerde öyle , öğünlerde protein eksikliği yok gibi eğer gramlar iyiyse.Yanlış anlamadıysam yulaflı öğünle birlikte dört öğünün var.Benim tercihimde dört veya beş öğündür , definisyonda dört , bulk dönemde beş ve üstü öğün tercih edilmesi daha doğru bence.Forumdaki örnek besin progrmalarını okumanı tavsiye ediyorum onlar benden daha yararlı olucaktır.

7. bircan_can

bircan_can Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar, grupta yeniyim. sizlerden bir konuda görüş bildirmenizi bekliyorum.

Yaklaşık 5-5.5 aylık bir bulk döneminden çıktım.
    Boy 1.84 ve ektomorfum
    Bulk öncesi ;
    Kilo : 74 , Kol : 31, göğüs:94 , omuz: 116, Bel : 85
    Bulk Sonrası
    Kilo : 83 Kol : 35.5 Göğüs 108, Omuz : 124 Bel : 91

Bulk süresinde 6 7 kg karbonhidrat tozu kullandım ve henüz yeni bıraktım. Göbek çevresinde yağlanma oldu ve en az kas kaybıyla bundan kurtulmak istiyorum.
    Beslenme programımdan karbonhidrat tozunu çıkardım ve karbonhidrat içeren bazı besinleri azalttım.
    Şuan ki öğünlerimi açıkladıktan sonra yorumlarınızı bekliyorum.
    Kahvaltı;
    5 yumurta
    100 gr lifalif
    yarım litre süt

Öğle yemeğini çalıştığım yerde genelde çorba/pirinç pilavı ya da Makarna+Etli ya da tavuklu herhangi bir yemek/Yoğurt/Az tatlı

Akşam
    200 gr tavuk
    Pilav
    Yoğurt
    -Spor-
    Spordan sonra
    200 gr tavuk

Beslenmem en kötü bu şekilde. Protein tozu takviyesi de yapmayı düşünüyorum.
    3 gün antrenman yapıyorum.Antrenman günleri bcaa glutamine arjinin takviyesi alıyorum. antrenmanlar baya sancılı geçiyor dinlenme aralarım kısa ağırlıkları da tekrar sayılarımı aşamayacak şekilde ayarlıyorum.

Bu durumda,

1.Göbeğim erir mi ?
    2.kas kütlemin akıbeti ne olur? lütfen tavsiyelerinizi ve görüşlerinizi bildiriniz.

8. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    74kg-83kg arasında belin bence biraz anormal artmış.Yani Clean Bulk gibi bir artış yok orda 85cm-91cm olmuş (85-88bir artış iyi olurmuş), biz bulk yaparken bilen belden olabildiğince almamaya çalışarak yapmalıyız , o yüzden bulku bence çok doğru ilerletmemişsin.Göbekteki yağ oranı erir ama kalori ayarlamasıyla-kardiyo ilişkisini iyi ayarlarsan , amacın yaz geliyor şuan definisyonsa kütleni olabildiğince koruyarak yağ yakmak olmalı , haftada 2 gün antreman sonrası 15 dakika hiit kardiyo yanı sıra antreman programında tekrarlarla biraz oynamak , dinlenme süresi , farklı set sistemleri ne gibi dersen ben süpersetleri ekledim bende definisyondayım.

Sayfayı Paylaş