Önce Bench press mi, incline press mi ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve HaX7 tarafından 24 Kasım 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. HaX7

HaX7 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

Spor salonunda gördüğüm kadarıyla bazı kişiler göğüs programında, önce üst göğüs sonra göğüs çalışmakta.

Önce barla inline press'e giriyolarlar, sonra da bench press'e. Normalde bunun sırası tam tersi deği midir ?

Hangi şekilde çalışmak daha faydalı olur, neden ?

2. crespo143

crespo143 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Çok büyük ihtimal insanların üst-göğüs kasları diğerine nazaran daha güçsüz bu sebeple yorgun değilken incline pressle başlıyorlar.

3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Bu hangisine ne kadar önem verdiğine göre değişen bir durum.
    -Eğer üst göğüsün geri kalmışsa idmanın başındaki taze kuvvetle daha ağır girebilirsin ve bu gelişimde fark şekillendirir.
    -Ancak yeni başlayanlar bence ilk olarak flat bench press yapmalılar. Üst göğüse hiç bulaşmamalılar. Yanları bir miktar çıkarttıktan sonra artık üst göğüs çalışma zamanı gelmiştir. Bundan sonraki sıralama inciline press-flat bench press olabilir.

1919 bunu beğendi.
  4. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    hangisi yetersiz buyuklukteyse ona göre programına alırsın bazıları sadece bench-ve altgoğus yaparlar bazıları bench-incline yaparlar bazıları 3 ünü de alır.eğer bench-incline yapıyorsan ilk bench i yapabilirsin enerjin full
    iken ordan başlaman daha iyi olur.

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bu her açıdan değişebilir eğer kişi ileri düzeyde ise proğramında 3 pres hareketide olabilir ön omzu güçlü kişilere incline preste öncelik tanınması iki adelenin bağlamı ve eşit orantıda büyüyerek geniş bir göğüs vermesi konusundada oldukça önem taşır.
    diğer bir açıdanda bakarsanız bench preste ilk kuveti harcadıktan sonra birde açış yapmanız gerekecek ondan sonra incilinedeki preslemede pek sağlıklı ağırlıkla çıkaramayabilirsiniz.

sıralama eğer 2 bölge ise inciline-flat yada inciline-denciline 3 bölüm girdiyseniz inciline-flat-denciline bu üçlemeye örnek olarakta

incline pres
    dumbel inciline fly
    flat dumbell press
    buter fly
    Denciline bench press

fevkalade olur

hsnsylk, turanozdamar, ozanbektas ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  6. HaX7

HaX7 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Verilen cevaplar için teşekkürler.

Yazdıklarınızın ışığında şuna karar verdim. Uzun süreden sonra yeni yeni spora başladım...

En iyisi ilk 1-2 ay flat bench press-incline bench press bir süre sonra da tam tersi şeklinde çalışayım. Devam eden dönemlerde de FleXoR hocamızın dediği şekilde göğüs antremanlarımı zenginleştirmeyi düşünüyorum.

FleXoR bunu beğendi.
  7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    idmanlarda genelde üst bölgeden alt bölgeye dogru çalışılır..
    örnek vermek gerekirse bacak genelde 2. bölge olarak çalışılır.. (mesela omuzdan sonra)
    bacak çalışırkenden üst bacaktan kalflara inilir..
    veya önkola biceps idmanından sonra geçilir..
    göğüste de flexor hocanın da belirttiği gibi üstten alt göğüse kayan programlar idealdir..

bütün bu sistemlerin mantığı kan dolaşımı ile de ilgilidir..
    idmanda kanı üst bölgelerden alt bölgelere doğru taşımaya çalışırız.. çünkü kanı alt bölgelerden üst bölgelere toplamak nispeten daha zordur.. oysa aksini yapmanın birçok avantajı vardır..

bunun dışında geliştirilmek istenen bölgenin önceliği veya uygulanan vücut şaşırtma programları da bölge sırasını değiştiren faktörlerdendir..

yank01, thekinger, asplant ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  8. opasan

opasan Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Çalışmaya üst bölgeden alt bölgeye doğru başlanması, kan dolaşımı teorisi ile bayağı mantıklı gözüküyor. Ancak; bir de büyük bölgeleri önce küçük bölgeleri sonra çalışma prensibi var. Ve ben gelecek çalışma programımda önce bacak sonra kol çaışmayı düşünüyordum. Özellikle de squat gibi zor egzersizi taze kuvvetle yapma düşüncesi var bende. Benim yaklaşımım çok mu ters? Antremanda büyük-küçük bölge olarak bakılmaması üst-alt sıralamsı ile mi çalışmak? Hangisi daha geçerli?

9. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    ben yabancı makalede okudum önerilen tabiki güçsüzlük yada istek dılında ilk genel sonra küçük bölgelr daha iyi sonuç verir diye bunuda zaten herkes bilir sadece diyeyim dedim:)

10. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Bu kişinin ne kadar zaman bu sporu yaptığıylada ilgilidir. Ama sanırım önce incline sonra bench girmek daha iyi bir performans almanızı sağlar.

11. dagdeviren_58

dagdeviren_58 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    sivas
    Bir sorum olacak benim programım aynen şöyle declıne press ınclıne press makine benç cable cross kelebek ben hocaya 3 tane press arka arkaya girmem doğrumu dedim önce presler yapılır sonra açışlar dedi forumda bir press bir açış daha iyi olur diye okumuştum sizce hangisi daha iyi verim sağlar

12. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0

Decline ile başlanmış, uygun değil bence...

5. ve 7. mesajlarını okudunuz mu? En güzel uygulama ve verim aldığım yöntemlerdir...

13. muration

muration Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Muh
    Yer:
    istanbul

Bir press, bir acis yapmanin temel mantigi sudur: preslerde yardimci kas grubu olarak triceps devreye girerken, acislarda biceps devreye girer. Bu sayede presin ardindan acis yaptigimizda, tricepsimizi dinlendirmis oluruz. Bir dahaki prese nispeten dinlenmis tricepsle gireriz.
    Ama iki press ustuste de yapilabilir. Ornegin aylardir bir pres bir acis yapiyorsaniz, vucudu sasirtmak icin 1-2 ay 2 press ustuste girilebilir.

Saygilarimla

joker23 bunu beğendi.
  14. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    incline bench press, flat'e göre daha anabolik bir egzersizdir. kaslar daha dinçken girerseniz daha yüksek ağırlıklar kaldırabilirsiniz. Bu da daha fazla gelişim demek.

pyn00 bunu beğendi.
  15. preston

preston Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    ben iki haftadır ilk başta incline dumbell press yapıyorum.eskiden bu hareketi sonraya bıratığımda 17,5 maksimum yardımla 20 lik dumbell kaldırabiliyordum.şimdi yardımsız 25 lik dumbell alıyorum.üst göğüs alta göre daha geride olduğundan böyle bir yol izliyorum.sonuçta ne kadar ağır kaldırabilirsem kaslarda o kadar gelişecektir diye düşünüyorum.ama burada bir nokta var incline da ne kadar artış yaptıysam bencte de o kadar düşüş var.inclinedan sonra girince bencteki ağırlıklarda da düşüş oldu tabiki.ama bu bence geri kalmış bölge ile önde giden bölgeyi dengeleyecektir.

16. joker23

joker23 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    önce bench press sonra incline press

17. Soldier93

Soldier93 Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni / BodyBuilder
    Yer:
    Yurtdışı
    Benim Gennelikle Gördüğüm Önce İncline Press Giriliyor 7-70'ine Herkezi Böyle Gördüm ...Benmde Programım Böyle

İncle Bench
    İncle Db Fly
    Flat Bench
    Flat Db Press
    Butterfly

18. Otkakönmişkılıç

Otkakönmişkılıç Yeni Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Peki incline bench press önce diyelim.
    Sonra flat bench press,flat dumbbell fly mı
    yoksa flat dumbbell fly,flat bench press mi
    Teşekkür ederim.

19. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Şimdi bu çok detaylı bir konu programa göre değişebilir. Önce press ler de olabilir önce açış yapan bile var.

20. Soldier93

Soldier93 Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni / BodyBuilder
    Yer:
    Yurtdışı
    Bir PRess Bir Fly Bir PRess Bir Fly Dogru BÖyle Sanırım Ve En Sonnnn Hareket Ya Butterfly Yada Cable Cross Olacak ...

hsnsylk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş