Ön Arka Kol mu verimli, Göğüs Ön Kol mu?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Lee-on! tarafından 27 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Lee-on!

Lee-on! Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba dostlar. Net 4 aydır bb yapıyorum. Daha önce de ara ara yapmıştım ancak şimdi tam profesyonel anlamda başlama kararı aldım. Öncelikle şunu belirtmeliyim bu işi gayet ciddiye alıyorum ve birçok araştırma da yaptım kendi çapımda. Sürekli ölçümler beslenme programı protein takviyesi vs... Ancak bir türlü ideal çalışma programına karar veremedim. Kafamı karıştıran sorular var. Burası da dahil çok araştırdım ancak net cevap alamadım. Şöyle ki çoğu kişi standart olarak
    1. göğüs ön kol
    2. sırt arka kol
    3. omuz bacak
    çalışıyor. Açıkçası bunlar çok alışılagelmiş ve herkese söylenen ezber şeyler gibi geliyor bana. Herkes aynı tempoda aynı amaca göre çalışmıyor sonuçta. Ben şu an 22 yaşımdayım boy 189 kilom ise 80.4-81kg arasında değişiyor. Yağ oranım ise %10.9. (Başladığımda kilo 76 yağ oranı %13.4 idi) Önümüzdeki 4 ay boyunca da amacım yağ oranını %8e çekebilmek, ya da geldiği yere kadar... Kilo olarak da 85kg civarlarına yaklaşmak. Piramit olarak 3 set ve 12-10-8 olacak şekilde çalışıyorum. Günde 4-5 öğün arası besleniyorum ve her on günümde spor öncesi ve sonrası protein+kreatin kullanıyorum... Velhasıl asıl merak ettiklerim şunlar deneyimli kardeşlerim, şöyle başlayayım; mesela genelde herkes sırttan sonra arka kol çalışır. Ancak salonda sırt girdiğim günlerden sonra arka kol işkence oluyor. Ağırlıkları kaldırmakta çok zorlanıyorum. Verimsiz geçiyor gibi hissediyorum. Acaba hislerimi bir kenara bırakıp devam mı etmeliyim? Bu 1... İkincisi; ön koldan sonra arka kol girdiğim antrenmanlarımdan çok verim aldım. Hem ağırlık düşüşüm olmadı, drop yapmadım, hem de gayet hacimli bir antrenman olduğunu hissettim. Ancak pek çok kişi ön arka kol çalıştırmak yerine bir büyük bir küçük yani göğüs ön kol çalışılmasını tavsiye ediyor. Bu da kararsız kaldığım başka bir nokta. Ayrıca mesela 1. gün sadece göğüs çalıştınız diyelim. Ertesi gün ön arka kol çalışılması da tavsiye edilmiyor. Düşüklük oluyor diye... Açıkçası kafam çok karışık. Mantıklı bir program bulup uygulamaya koymak istiyorum. Net olması açısından çalıştığım ve aklımdaki programı yazıyorum. Size göre eksik yanlış gördüğünüz yerler varsa bu hevesli kardeşinizi uyarırsanız sevinirim... Gerekirse gelişim açısından resim de koyabilirim...

Şu an kullandığım;
    1. Sırt, tüm karın hareketleri
    2. Göğüs, Ön Kol, Mekik
    3. Omuz, Arka Kol, Mekik
    4. Bacak, Bilek, Kalça, Mekik

Düşündüğüm de bu;
    1. Göğüs, tüm karın hareketleri
    2. Ön Kol, Arka Kol, Mekik
    3. Omuz, Bacak, Mekik
    4. Sırt, Bilek, Kalça, Mekik

2. rohan

rohan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    omuz+arka kol yada bacak+arka kol yapabilirsin o zaman. arka kol ve ön kol ile çalışacağında ikisinden birini biraz bitirirsin gibime geliyor

3. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Program sana kalmis ama sana önerim bilek(forearm) calismasini gogus biceps sirt triceps tapacaksan bu 2 idmanin sonuna 1 hareket koyarak yapabilirsin. Ama biceps triceps ayni gun olcaksa bilekte bunlarla ayni gün calis

4. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    verim almak neyle değil nasıl ve ne kadar yaptığınlada alakalı biraz

Sayfayı Paylaş