Öldükten sonra . . .

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve jan1 tarafından 8 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    Merhabalar öncelikle

Çok şükür müslümanım.Fakat hayatımda çok merak ettigim sorular var
    Öldükten sonra;
    1-) İstedigimiz kisiyi görebilcekmiyiz(arkadas eski sevgili fln)
    2-)Dünyada yaşanan olayları tüm yüzüyle bilebilcekmiyiz.
    Hep merak etmişimdir.

2. MyShadowKing

MyShadowKing Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bende merakladın sındı varmıdır acaba boyle seyler :D

3. Dynamo

Dynamo Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bunu aramızdan kimse bilemez. Ancak sorguya kadar kimse birbirini düşünemeyecekmiş o telaşla...

4. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    anne baba birbirini görebilcegi yazıyormuş hadis kaynaklarında.

5. Dynamo

Dynamo Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bilgim yok o hadisle ilgili ne söylesem yalan olur ama sorguya kadar herkes kendisini düşünecek kadar telaşlı olacağını okumuştum.

6. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    73
    benim bir din kültürü hocamda tam tersini söylemişti herkes birbirini unutacak yüzler değişecel gibi birşeyler söylemişti.dinimiz yoruma açık, ayetlerde bunlara değinilse bile herkes farklı yorumluyor olabilir.

7. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    194
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bu konuyu kimse kesin olarak bilemez.. :)
    Sİzin de dediğiniz gibi bazı hadislerde ve bazı hocalar bu konu hakkında kısa bilgiler veriyor; ancak ne kadarı doğru orası bilinmez...

8. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.307
    Ödül Puanları:
    123
    yazdıklarınız ahiret hayatı yanlız dikkatinizi çekerim,yani herkesin ölü oldugu zaman

arkadaş ise öldükten sonrasını soruyor,yani kişinin öldüğü hayatın dünyada devam ettiği

insanların telaşa düşmesi hiçbirşeyi gözünün görmemesi mahşer zamanı
    insanların birbirini tanımamasıda hesap zamanı diye biliyorum,kimse kimseden hesap sormasın diye

bunun bileni yok maalesef,gitmeden öğrenemiycez :)

9. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.006
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Forum üyeleri olarak el ele tutuşup ruh çağıralım :) Bu soruların cevabını ondan öğrenebiliriz...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:36 ----------

http://www.ajans32.tv/cem-yilmaz/ahiret-video_aae3659f0.html

2157 bunu beğendi.
  10. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.309
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Bir hevesle konuya daldım , ulan bilen birimi çıktı hevesıyle :(

Bu tarz konulara takılınca işin içinden cıkamıyosn , zaten sınırlı iq kapasitem var bu konuları dusununce sistem eror :)
    Mecburen akışa salmak lazım zaten hayat kısa diye bi klasık cumleyle olayı kapatıym :)

Yalnız şuda var bu tip konular riksli konular , umarım biri çıkıp konuyu enteresan muhabbetlere çekmez.

Azi ve Suçicek bunu beğendi.
  11. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    evet görecegiz hepsini herkesi ve hepsiyle yüzleşeceğiz arkasından kötü konustugumuz kişiyle yüzleşecegiz bu günahın karşılıgında kendi sevaplarımızdan verecegiz olmadı adamın günahlarını sırtlanacagız aslında cok geniş konu hani yazmaya baslasam olumden sırata kadar bayaga surer:)
    insallah sevdiklerimizle beraber de olacagız ve hesap zamanı o eski sevgililerimizi aldatmamızında hesabını da vericezz offfooff ulan tırstımm. imam gazaliden bir parca yazayım ölümle ilgili Ölüm acısını tatmayan kimseler, onu başka acılarla kıyaslayarak yahut başkasının ölüm anında çektiklerini görerek bunu idrak etmeye çalışır..Muhakkak ki, ruhsuz olan bir aza acı duymaz.Acıyı ve sancıyı duyanda, çeken de sadece ruhtur..Can çıkması bedeni değil doğrudan doğruya ruhu ilgilendiren bir acıdır ve bu acı ruhun bütün parçalarına sirayet eder..Ruh, bedenin her tarafını kapsamıştır.Ayağa bir diken batacak olsa, acısı sadece ruhun oradaki parçasına sirayet eder..Fakat yangın gibi tüm bedeni kapsayan acılar böyle değildir…Ruh tüm bedene yayıldığından yangında kalma gibi durumlarda tüm ruh bu acıyı duymuş olur..

Ölüm acısına gelince, bu doğrudan doğruya ruhun kendisine sirayet ettiği için, acısı hiçbirşey e benzemez..Bütün sinirlerden, damarlardan, adale, mafsal ve her kılın ucundan çıkarılan ruhun duyduğu acı; kılıç yarasından,testere ile biçilmekten, makaslarla doğranmaktan daha ağırdır..
    Ölüm anında kulun bunca acı karşısında feryad-ı figan etmemesinin sebebi, ölüm acısının onun her tarafını kaplamış olup kendisinde imdat isteyecek derman bırakmamasındandır..
    Ölüm anında dehşetten dolayı aklı karışır, dili tutulur, azaları dermandan düşer.Bu yüzden inlemeyi, yardım dilemeyi çok istediği halde, bunu yapması imkansızdır..Eğer biraz dermanı varsa, oda canı çıkarken göğüs ve boğazında hırıltıya benzer sesler çıkarır.Rengi, asıl yaratıldığı torağın rengine dönüşür.Göz kapakları açık olduğu halde tavana dikilir..Dudaklar sarkar ve dil içeri çekilir..Acı içine ve dışına yayılır..Her tarafı mosmor kesilir.Önce ayaklar sonra diz ve baldırlar…Böylece can boğaza gelinceye kadar acılar üstüne acılar eklenir..Her azanın, her parçanın ölüşünde elem üstün elem ve acı üstüne acı vardır..Can boğaza dayandığı zaman, işte o zaman..Kul bütün dünyalıktan gözünü çeker, kimseye bakmaz olur..Artık tövbe kapısıda kapanmıştır..O anda kendisiyle sadece hasret ve pişmanlık kalır…
    Peygamberimize: 'Yâ Rasûlallah, Kıyamet günü se-venler birbirlerini hatırlarlar mı" diye sordum. Bana şu ce-vâbı verdi:"Üç yerde hayır. Birincisi, Mizan karşısında, iyiliklerinağır mı, yoksa hafif mi geleceği belli oluncaya kadar; ikincisiamel defterleri uçuşurken. Herkes amel defterim acabasağımdan mı, yoksa solundan mı verilecek diye beklerken.Üçüncüsü de cehenmden uzun bir boyun çıkarak bir takımkimselerin boyunlarına dolanarak şu üç kimseye musallatedildim: Allah ile birlikte başka bir ilâha tapana bütün zâlimve zorbalara ve hesaplaşma gününe inanmayanlara derken,bu kimseleri kıskaca alarak cehennemin derinliklerine atar
    size önerecegim kitap imam gazali ölüm ve ötesidir

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:07 ----------

hocanı yanlıs anlamıs olabilirsin yada hoca yanlıs demistir yüzler degisecek yapılan amellere göre ama tanınmıcak diye birşey yok

12. kalkan333

kalkan333 Yeni Üye

Beğenileri:
    413
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Bodyforumtr
    Sorduklarının tüm cevabı hayır diyebiliyorum

13. ysn

ysn Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0

Evet görebileceğiz.

Cennette birbirini Allah için seven herkesin sevgilerini tazeleyecekleri, eski dostlukların ebedî olarak yeniden kurulacağı, herkesin Allah için sevdiği yakınlarıyla-–anne, baba, evlât, kardeş, arkadaş ve akrabaların birbiriyle görüşeceği ve diledikleri zaman berâber olacakları da Kur’ân’ın müjdeleri arasında yer alır. Bu dostlar ve yakınlar, Kur’ân’ın haberine göre derin gölgeliklerde karşılıklı iskemlelerde ve koltuklarda otururlar ve dünya mâcerâlarını birbirlerine naklederler. İşte âyetlerden bir kaçı:

“Onların gönüllerinden her türlü kini kaldırmışızdır. Karşılıklı tahtlarda kardeşçe otururlar. Onlara hiçbir meşakkat erişmez. Onlar oradan çıkarılacak değillerdir.”4 “Onlar nimetlerle dolu Cennetlerde karşılıklı koltuklara kurulmuş halde ikramlara mazhar olurlar.”5 “Onlar bahçelerde ve pınar başlarındadırlar. İnce ipekten ve parlak atlastan elbiseler giyinip karşılıklı otururlar.”6

Cennet ehlinin birbiriyle görüştüğü gibi, Cehennemdeki arkadaşlarıyla da görüştüklerini anlıyoruz:

“O Cennet ehli, birbiriyle sohbete dalıp dünyadaki mâcerâlarını sorarlar. İçlerinden biri der ki: ‘Benim dünyada bir arkadaşım vardı. Bana sorardı: ‘Ölüp toprağa karıştıktan ve kemik yığını hâline geldikten sonra diriltilip hesaba çekileceğine inananlardan mısın?’ diye. Cennetteki arkadaşlarına sorar: ‘Şimdi onun ne halde olduğunu biliyor musunuz?‘ derken bakar, onu çılgın Cehennem alevlerinin ortasında görür. Ona der ki: ‘Allah’a yemin olsun; az daha beni de helâke sürükleyecektin! Eğer Rabb’imin nimeti olmasaydı ben de Cehennem ehlinden olacaktım’ Sonra Cennetteki arkadaşlarına, ‘Dünyadaki ilk ölümümüzden başka artık bize ölüm yoktur. Öyle değil mi?‘ der. ‘Biz azaba uğratılacak değiliz.‘ Muhakkak ki bu pek büyük bir kurtuluştur!”7

Senin bu dediğin mahşerde olacak anne evlatından ,kardeşler , dostlar birbirnden kaçacak .

14. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    307
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    Eğer cennet ehli olursan istediğin arzu ettiğin ne varsa olacak. Cennette mutsuzluk sıkılma üzülme gibi şeyler yoktur. Bu yüzden cennete gireyim ilk önce ferrari sürecem sonra osmanlı zamanına gidecem :D

jkdo bunu beğendi.
  15. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    bende bir dvd isterim alt yazılı tüm çıplaklığıyla insanlık zaten 1000000 saat o sürer

16. M£RT

M£RT Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    0
    Ben küçükken bu soruların cevabını çok merak ederdim ama büyüdükçe bunların cevabını öldükten sonra öğreniceğimi anladım :)

---RamSes--- bunu beğendi.
  17. 2157

2157 Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşlar peki ,ben dul biriyle evlendim diyelim onla birbirimizi sevdik ama kadın eski kocasınıda seviyodu diger tarafta bu kadın benlemi eski eşiylemi olcak bunu hep düşünmüşümdür:p

18. simitci88

simitci88 Üye

Beğenileri:
    195
    Ödül Puanları:
    53
    bende hep merak ederim böyle şeylei özelliklede şunu: şimdi örneğin bilgisayara bile fazla bakınca sıkılıyoruz yatma saatimiz vs belli günümüzü saatlerimize göre planlıyoruz cennette herşey sonsuzsa yani ölüm yoksa herşey iyiyse orda nasıl oacak yani :D şimdi birgün öleceğimizi biliyoruz yada 5 dk sonra yemek yiceğimizi vs ama orda herşey iyiyse güzelse orda neyi bekliyeceğiz sonsuza kadar yaşayacaksak bundan hiç sıkılmayacakmıyız? günah olduysa affet Allah'ım :D ama merak ediyorum :D

19. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.307
    Ödül Puanları:
    123
    bunların hepsi dünyevi duygular,orada böyle duyguların olacağını sanmıyorum açıkcası

simitci88 bunu beğendi.
  20. cAnber

cAnber Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    buna benzer birşeyi hocaya sormuştum...burdaki 1 yıl orda ki 1 saat gibi birşey söylemişti..

ayrıca şu an ki ruh hallerine bakıldığı zaman da müslümanların birbirini öldürdüğü,hergün kadın cinayetlerini olduğu,abi kardeşin birbirini mal veya başka sebeplerden öldürmek istediği,küçük çocuk,ergen yetişkin fark etmeden tecavüz ve benzeri olayların olduğu,müthiş politikamız'ın olduğu,herkesin kendini düşündüğü ve kimsenin birbirini sevmediği ve daima kötülüğünü istedi bir ortamda yaşıyoruz ve olanları görüyoruz..sanırım son geliyor..bu yüzden fazla sıkılmazsın .)

simitci88 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş