Öğün başına 30 gr protein konusu hakkında...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve elite35 tarafından 11 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Şimdi bakıldığı zaman whey protein tozlarında ölçek başına ortalama 25-30 gr protein var. Whey zaten kana çabuk karıştığı için anlık ihtiyacı karşılayacaktır. Uzun süreli besleme söz konusu değil. Yani burada whey protein türünden 50-60 gr almak mantıksız olacaktır kanımca.
    Fakat araştırmalara göre öğün başına alınan 30 gr protein kas inşası için yeterliymiş, geri kalanı yağ olarak depolanıyormuş ya da vücuttan atılıyormuş. Kısacası 30 gr'dan fazla protein kas inşasına katkıda bulunmuyormuş. Fakat bence burada atlanan bir şey var. Örneğin beyaz et, kırmızı et, lor peyniri yani doğal besinlerdeki proteinler... Bunlar sonuçta zor sindirilen proteinler. Ve her sporcu bunları tüketir.
    Ben öğünlerimi araştırma teorilerine göre sadece 100 gr et ile geçiştirdiğim zaman psikolojik olarak da yetersiz olduğunu hissediyorum.
    Çünkü bunların sindirimi zor, ve uzun süreli protein desteği sağladığı biliniyor. (Whey'e nazaran)
    Yani anlatmak istediğim bir öğünde 200 gr et yesek içeriğindeki 60 gr proteinin boşa gideceğini düşünmüyorum.
    Sonuçta uzun süreli destek sağlayan bir besin. Tabi vücut bu konuda nasıl bir yol izliyor onu bilmiyorum..
    Yorumlarınızı almak istiyorum. İyi forumlar...

egemennn bunu beğendi.
  2. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Forum da bol bol tartisilan bir konu. "Herkesin metabolizmasi farkli ve 1 ogunde sindirecegi protein miktari farklidir" genel sonuc :)

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

uzk bunu beğendi.
  3. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    100 gr. tavukta 25 ya da 30 gr. protein var net ölçüsü yokta. Bi yandan doğru çünkü yarışmaya vs. giren kişilere dikkat edersen 7 öğün falan yemek yiyorlar. Adam 1 kilo tavuğu mesela 6-7 öğüne bölüyor boşa değil. Ama vücudun 30 gr. dan daha fazlasını sentezlediğini düşünüyorum bence çok az. Metabolizmaya göre değişiyor olabilir yüksek ihtimal deneyerek kendin bak bence. Az sık yediğindeki etki 3-4 öğün yediğindeki etki şeklinde anlarsın zaten.

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hangi araştırmalara göre? Ben bu lafın nereden çıktığıyla ilgili kaynak bulamıyorum, bu sonuç hangi araştırmada çıkmış?

egemennn bunu beğendi.
  5. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Ben araştırmalara göre diyenlerin yalancısıyım. Sonuçta ortaya atılan bir bilgi varsa doğruluğu ne kadar kanıtlanamaz olsa da bu işle ciddi şekilde ilgilenenlere ''acaba'' dedirten bi sporu yapıyoruz. Araştırma denilip de internette dolaşan makalelerden birisi de bu. Ve bunlara birçok örnek var.
    Ayrıca bu ortaya atılan şeyi de savunmuyorum aksine saçma geliyor.

Büyük porsiyonlar halinde alınan proteinler, iyi bir kas yapılanması icin iyi bir taktik degildir. Texas Universitesi Tıp Bölümü'nün arastırmacıları "Journal of the American Dietetic Association"isimli yayınlarında bunu iddia ediyorlar. Yaptıkları testler gösterdi ki, her bir ögün alınan 30 gramlık protein veya daha azı uygun bir kas yapılanması icin yeterli olmaktadır. Bilim insanları, her cesit yastan 34 yetiskini 100 veya 300 gram dana eti ile beslediler, ki bu da yaklasık olarak 30 ile 90 gr protein demek oluyor. Proteinin sentezlenmesi ve kas gelisimindeki sonuçlarını gözlemlemek amacıyla, hemen deneklerin kan testi ve bacagın dizden yukarı olan kısmının biopsi’si yapıldı, ancak herhangi bir farklılık bulunamadı, Her iki denek grubunda da sadece ilk 30 gram protein veya daha azı kas üretiminde kullanıldıgı gozlemlendi.
    30 gramın üstünde alınan Protein, vücud tarafından sekere ve yağa donusturuldugunden, bılım ınsanları beslenmenin gün icersınde dagıtılmasını öneriyorlar; ”Alışıldığı üzere bizler kahvaltıda daha az protein tüketiriz, buna karşın oğle yemeğınde biraz daha fazla ve en çok da aksam yemeğinde tüketiriz” diyor Paddon-Jones.

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kaynak göstermeyen yazılara inanmakta acele etmeyin. Sadece bu konuda değil her konuda.

elite35 ve ajn16 bunu beğendi.
  7. ajn16

ajn16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Ben de. Bu konuda suplement firmalarının etkisinin olduğunu düşünüyorum . " 30 gramdan fazlasını vücut sentezleyemez e sizin de 6 öğün yiyecek vaktiniz yok kara kara düşünmenize de gerek yok buyrun whey için .. "

8. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    100 gr tavukta 30 gram protein olduğu palavrasını kim sıkıyor merak ediyorum. çiğ pişmiş ayrımına girmeyin çünkü herkesçığ gramajına göre hesap yapıyor.100 gram çiğ tavuk gösünde taş çatlasın 17-19 gram protein var.

9. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    bunu neye göre söylüyorsun ? Zannetmiyorum gıda firmalarının çiğ etin protein değerini besin değerleri olarak yazacaklarını. Hem düşse de 30'sa 25'e falan düşsün hadi.
    Ne bileyim 30'dan 17'ye falan düşecekse neden yazıyorlar bu besin değerini oraya ?
    Ayrıca pişirme teknikleri de var bunun içinde. Mesela haşlanmış etin protein değeri de daha fazla oluyormuş öyle de bi yargı var. (Yine bu forumda okudum.)

10. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    şu an elimdeyeni aldığım meselatavuk göğüsü var orda 17 yazıyor.aynen çok güvendiğim sitelerde de bu böyle linki veririm birazdan.

11. GECMİSH

GECMİSH Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    TAMAMEN Vücuda bağlı az önce 500gr tavuk göğsü yedim :D pişmemiş hali 500 gr dı pişince ne olur bilmem 2 kocaman parça yani her neyse yağ olarak depolansaydı obezdim şuan 68 kg 183 boyum var yağ oranım yüzde 8-9

12. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Kardes sen ektomorfsun,yarim ökuz yesen bisey olmaz :D

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Can Emre Arslan bunu beğendi.
  13. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    öyle bir dünya yoktur.herkesin matebolizması farklıdır.ve önemli olan günlük makrolar ve calorilerdir.en önemliside calori.sahseb ben yag yakarken 1-2 ogun yerdım ve her ogun nerdeyse 100 gr protein alırdım.. bunlar hıkaye.oyle olsaydı kai green 20 öğün yerdi.Onu geç ınsanlar 8 9 ogun yerdı ve sonunda diabet olurdu, kandaki amonyağı bozardı.vücut için fark etmez ıstersen yatmadan ver o kaloriyi proteini her türlü kullanır.. hep soyluyorum; vücut aptal değil, çok akıllı.

elite35 bunu beğendi.
  14. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Gülmek serbest mi ? Yasak değilse eğer hahahahahaahhah koptum cevaba :D:D:D

doxux bunu beğendi.
  15. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    vucut tıpı dıe bıse yok kafanzıa sokun.geçen yıl endo ıdım smdı mezo.. :) boyle bır bılımsel dayanak yok.

doxux bunu beğendi.
  16. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    dediğin doğru değil malesef. vücut tipinin sporla alakası yoktur. evet değişir tabi ama yaptığın sporla değişir sporu bırakırsan eski haline dönersin. kemik iriliği kas iriliği hızlı yağ depolama yavaş metabolizma bunlar genetik faktörler. michael jackson tipinde bir adamı yemek yiyerek 100 kiloya getirtemezsin.

17. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    bana vucut tıpı ıle bılımsel gerçek koy ınanayım.oxford, harvard üniv. vs..

18. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Konuya dahil oldum vücut tipi ya da vs. bilimsel bir adı ve dayanağı olmasa da letsev'in değindiği noktalar bi nevi genetik şans faktörünü oluşturuyor kanımca. Hiç spor yapmamış birinin omuzlar spor yapmış birinin omuzlarından daha geniş durabiliyor. Ya da bel çevresi kalın olanların üçgensi durmak için daha fazla üst çalışması gerekiyor. Yani biri doğuştan üçgen durabiliyorken diğeri sporla bunu sağlıyor. Buna göre vücut tipi demesek de genetik şanslılık faktörüne değinebiliriz.

19. letsgoheat96

letsgoheat96 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    konuyu okuyacak vaktim yoktu ama şöyle söyleyeyim o öğün başına 30gr efsanesi brosciencedir aslı astarı yoktur, ne kadar protein sindirebileceğin hormonlarına kütlene yaşına vs. bağlıdır

20. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    senin orda tanıdıkların vardırsen koy. sen şimdi diyorsunki spor yapmamış ronnie coleman ile spor yapmamış aziz shaverskion (zyzz) dahil herkes aynıdı rbu ikisinide aynı yaşta aynı yiyecekler aynı dopingler aynı sistemler ile çalıştırsak birbirine eşit olurlar? oxforda diymeye gerek yok bunu ispatlamak çok zor deği bizde bberaber sorularla işi çözeriz güven kendine biraz.

Sayfayı Paylaş