Öğün aralarındaki süre/proteinin sindirilme süresi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve avengeren tarafından 9 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Iyi gunler. Benim sormak istedigim sey su: ornegin benim gunluk protein ihtiyacim 150 gr. Bu 150 gr proteinin hepsini tek ogunde almak ya da 3 ogune bolerek almak ya da 5 ogune bolerek almak arasinda fark var mi varsa ne fark var ve hangisi en sagliksi. Gunluk yasamimizda calistigimiz icin maglum ogun aralari cok uzun oluyor. Ara ogun yiyemeyebiliyoruz. Benim merak ettigim sey vucut proteini nasil sindiriyor? Ornek olarak veriyorum benim gunluk protein ihtiyacim 150 gr. 150 gram proteini tek ogunde yersem nolur vucut ihtiyaci kadar olani alip kalanini yag olarak mi depolar?

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Arada fark olup olmadığı pek kesin değil ama şu "vücut 30 gr'dan fazlasını atar" lafının uydurma olduğu kesin. Hepsini tek öğünde alırsan kullanırsın ancak ne kadarı kas yapımında kullanılır, ne kadarından enerji elde edilir, ne kadarı diğer vücut fonksiyonları için kullanılır bilmiyorum. Muhtemelen günde 4-6 öğünde alman en iyisi olacaktır ama bu kesin ispatlanmış bir şey değil, 3 öğünle kıyaslayınca ekstra getirisinin çok fazla olmayacaktır. İntermittent fasting uygulayıp bütün proteinini 2 öğünle alan insanlar var, durumlarından gayet de memnunlar. Pratikte o kadar proteini 1 çğünde alman zaten çok zor, hayat tarzına en uygunu nasılsa öyle al gitsin. Günlük toplam protein alımına odaklan, kaç öğünde alacağına değil. Ufak tefek farklılıklar olacaksa da profesyonel olmayanlar için önemli değil. En hızlı emilen protein wheydir ve tamamen boş sindirim sistemine, 8 saatlik açlıktan sonra ve tek başına, yanında hiçbir şey olmadan alındığında, üzerine de bir şey yenilmediğinde emilim hızı saatte 8-10 gr arasıdır. Yani 30 gr'lık bir ölçek wheyi sabah aç karnına alıp üzerine hiçbir şey yemezsen vücut 2.5-3 saatte bunu emecektir. Normal besinlerden aldığın proteinse hem diğer makrolar olan yağ, karbonhidrat ile hem lifle, hem diğer birçok şeyle birlikte emilimi daha da yavaşlayacağından bundan çok daha uzun süre kullanılacaktır. Bunların yanında vücudun bir savunma mekanizması da var, ne kadar çok yersen sindirim o kadar yavaşlar. Vücudumuz uzun açlık şartlarında hayatta kalabilecek şekilde evrimleştiğinden yenilen hiçbir şeyi boşa harcamamaya çalışır.

Tek öğünde 150 gr protein alma tabi, sindrim sistemini o kadar zorlamanın bir anlamı yok. Ama öğün sayısına da çok takılma. 3-4 öğün iyidir. Daha iyi hissediyorsan 6-8 öğün de yapabilirsin, dediğim gibi intermettent fastingciler 2 öğün yaparlar, hatta 1 öğün yapanı da vardır. Senin için en uygununu bulup günlük toplam kalori, protein ve yağ alımına odaklanman en iyisi. Yeterli makro ve mikro besinlerle yeterli lifi aldığın, hayat tarzına uyduğu için sürdürebildiğin diyet senin için en sağlıklı diyettir.

3. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Anladim tesekkurler. Çalıştığım icin ara ogun yapamiycam ama sabah ogle ve aksam yemeklerinde guzelce ogunumu alirim

doxux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş