Çok Yumuşak Göbek Sorunu

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve pençe31 tarafından 15 Mart 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. pençe31

pençe31 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Herkese Merhaba Hatay'dan. 3 Aydır spor salonuna gidiyorum salona başladığımda 81 kiloydum göbek bölgemde çok yumuşak bir tabaka var sündükçe sünüyor. Salonda kimsede böyle bir problem yok. Herkes hayret ediyor. Salonda Antrenörde olmadığı için yardım alamıyorum. Boyum 178 cm insanların dediklerini yapıyorum ve 68 kiloya duştum kas yapayım derken artık kaburgalarım görünüyor. Bu yumuşak göbek için ne yapmam gerek ? 3 aydır karın çalışıyorum fakat bir arpa boyu yol alabilmiş değilim. şeker yeme dediler 2 aydır şeker yemiyorum kardiyo yap dediler haftada 3 gün kardiyo yapıyorum ama karnımdaki olduğu gibi duruyor lütfen biri yardım etsin. Teşekkür ederim.

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Muhtemelen kas eksikliğinden kaynaklanıyordur. 178 boyda 68 kilo bulka başlamak için iyidir bence. Yavaş, ayda 1 kilo alacak hızda bir bulkla zamanla sorununu çözersin.

Şeker yememek sağlık açısından iyi, kardiyo da öyle ama karnında kas kütlesi eksikse tek başlarına kurtarmazlar.

3. pençe31

pençe31 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam öncelikle teşekkür ederim bulk derken neyi kastediyorunuz ?

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bulk kütledir, bulka girmek kütle yapmaktır. Yani zayıflarken yaptığının tersi...Fakat bu soruyu soruyorsan genel bilgi eksiğin çok demektir, forumdaki bütün sabit başıklara göz atmanı öneririm.

Yine de doğru şekilde kütle almaktan (bulk) bahsedeyim. Öncelikle bulktayken hem kas hem de yağ depolarsın, bunu baştan kabul etmen lazım. Vücudun yapabileceği kas miktarı sınırlıyken depolayabileceği yağın sınırı yok. Örneğin yeni başlayan birisi ilk yıl 8-12 kg kas kütlesi yapabilir (devamında bu hız çok yavaşlayacaktır ama bu konumuz değil), fakat bu sürede 30 kilo alırsa bu 8-12 kiloluk kas dışında aldığı her şey yağ olacaktır. Sonuç: Göbek hala yumuşak.
    Fakat yeni başlayan birisi ayda 1 kilo hızıyla kas yaparsa 1 yıl sonunda aldığı kiloların çoğunluğu (doğru dürüst çalışıp yeterli protein ve yağ aldığını düşünürsek) kas olacaktır. Sonuç: Göbek daha sert. Hala biraz yağ var üzerinde ama 2-3 aylık yağ yakımıyla gitmeyecek kadar çok yağ yok.
    Peki yavaş kilo alıp gereksiz yağ depolamamayı nasıl garanti edersin? İki yöntem var.
    1- Kalori hesabı yaparsın. Bunu her defasında yeniden yazmamak için şurada anlatmıştım: https://www.bodyforumtr.com/threads/günlük-kalori-miktarı-hesaplama.114143/

2- Her gün göz kararı beslenip güç artışına bakarsın. Diyelim ki bench press hareketindeyiz, diyelim ki pazartesi günü 30 kilo x 8 tekrar bench press yaptın. Gene diyelim ki haftada 2 kere bench press yapıyorsun. Gene diyelim ki perşembe günü 30 x 10 tekrara çıktın. Sonraki hafta pazartesi 32x8 yaptın, perşembe 32x10, sonraki pazartesi 34x8 vs...Giderek ağırlıklarda artış var. Gereksiz ayrıntıya girmeyecek olursak genellikle ağırlıklar ve tekrar sayıları artıyorsa kas yapacak kadar besleniyorsun demektir. Diyelim ki 32x10 yaptın, sonra 34x6 da kaldın. Sonraki antrenman 34x7, sonrakinde gene 34x7, artış durdu. Bu durumda büyük ihtimalle yediklerini arttırman lazım. Ne kadar? 150-200 kalori kadar. Eğer yeterli protein alıyorsan karbonhidrat veya yağdan bu artışı yapabilirsin. Sonraki antrenmanda 34x8'i gördün, sonra 34x10, güzel, kas yapımı devam ediyor demektir. Bu şekilde gelişimini sağlayacak en düşük miktar yiyecek sana minimum yağ depolamasıyla kas artışı sağlayacaktır. Konunun daha ayrıntısına girmek gereksiz kafa karışıklığı yaratacaktır, sen sadece gelişimin durdukça yediğini arttır ve yavaş yavaş kütle artışı yaşayacaksın.

Bir de, gerçi bütün sabit başlıkları oku ama, şuradaki programlara da göz atmanı tavsiye ederim: https://www.bodyforumtr.com/threads/tüm-vücut-antrenman-sistemi-program-İskeleti-full-body-workout.87298/

5. pençe31

pençe31 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bu verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu sporu daha 3 aydır yapıyorum ve yolun daha başındayım. Yaşadığım ilçe çok küçük olduğu için kimse bir şey bilmiyor. Ve herkes bir şeyler söylüyor. Bu bilgiler beni tam olarak aydınlattı. Son sorum Bulk döneminde kesinlikle yemeyeceğim herhangi bir şey yada şeyler var mı. Tekrardan çok teşekkür ederim.

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kısa cevap hayır. Uzun cevap çok uzun bir tartışma. Diyelim ki 2 kişi, aynı genetik yapıya sahip ve aynı programı uyguluyor. Bunların ikisi de günde 3000 kalori alıyor ve bunun 1500 kalorisi karbonhidrattan geliyor olsun. Birisinin karbonhidrat kaynağı bulgur pilavı, diğerinin ki beyaz ekmek...İnsülin salgılanması açısından beyaz ekmek yiyenin daha çok yağ, daha az kas depolaması beklenirken bu beklentiyi bilimsel çalışmalar doğrulamıyor. Bu durumda aralarında farklılık olsa da ölçülemeyecek kadar az farklılık olacağını düşünebiliriz.

Peki bu "aklına geleni ye" demek mi? Hayır, kesinlikle. Sadece beslenme işini takıntı derecesine getirme demek, spor yapan insanlarda sık görülen bir takıntıdır bu. Canın kola mı içmek istedi arada içersin. Hataylıymışsın, künefe yemeyecek misin şimdi? Günahtır, Uzun Çarşı'da çınaraltında yediğim künefenin tadı hala damağımda. Sadece bunları sürekli beslenmenin bir parçası yapmazsın, haftada bir, on günde bir yersin ve ağırlığı kompleks karbonhidratlar, sağlıklı yağlar (zeytinyağı, balıkyağı gibi) ve hayvansal proteine verirsin.

pençe31 bunu beğendi.
  7. pençe31

pençe31 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Teşekkür ederim hocam. Allah razı olsun sizden. Eğer bir gün Hatay'a gelirseniz sizinle tanışmak isterim. Mezelerimizden tatmanızı isterim. Görüşmek dileğiyle. İyi günler.

doxux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş