Çok yemek yemenin zararı?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve omertskn tarafından 2 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. omertskn

omertskn Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    yaklaşık 1 yıldır bu sporu yapıyorum ilk girdiğimde 62.4 kiloydum herhangi bir ek gıda kullanmadım protein vs. 75 kilo oldum fakat çevrem çok yemek yediğimi söylüyor ilerde bunun zararını görürsün dediler ne biliyim işte kolestrol vs. mide büyümesi gibi. genelde makarna ile pilavı çok yiyorum. yoğurt yulaf ezmesi yiyorum. sabahları süt içmeye çalışıyorum. peynir yiyorum vs. bunları yiyorum ama midemin büyüdüğünü göremiyorum metabolizmam şu anda çok hızlı hemen sindiriyorum yediklerimi ama ilerde bunun sıkıntısını yaşar mıyım ? makarna ve pilav yemeyi azaltmalı mıyım ? bulgur pilavı çok faydalı diyorlar onlarımı yemem gerek ?

2. omertskn

omertskn Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    cevap verebilecek birisi yok mu ? yardımcı olur musunuz?

3. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Doyana Kadar ye işte:D

4. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Sanırım senin sorunun yemekleri hızlı yemen hızlı yediğin için çiğnemeden yutuyormuşcasına bende öyleyim babam beni defalarca uyarmıştı bu konuda yemekleri daha çok çiğnersen yavaş yersen daha çabuk doyarsın doyma sinyali beyne 10 dk içinde gidiyor diye biliyorum yani yavaş ye doymasna bile 10-20 dk bekle doymuş olucaksın acaba sorunun bumu hızlı yemek olabilir?

Tükürükteki bir takım maddeler, karbonhidratın parçalanmasını, besinlerin daha iyi hazmedilmesini sağlıyor. Bunun sonucunda midemiz görevini kolaylıkla yerine getirebiliyor, herhangi bedensel bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalmıyoruz. Yavaş yediğimizde, yani ağzımızdaki lokmaları daha uzun bir süre çiğnediğimizde daha çok tükürük salgılıyoruz.
    Beynimiz 20 dakika sonra “doyma” sinyalini verdiği için daha az yiyor, dolayısıyla formumuzu da koruyoruz.
    Taze sebze ve meyve ağırlıklı beslendiğimizde, vücudumuz için yaşamsal değeri olan mineral ve vitaminleri yeterli miktarda alamıyoruz.
    Ağız tadıyla beslenmek, bizi stresten arındırıyor, hayata daha pozitif bakmamızı sağlıyor.
    Hızlı yemek yediğimizde midemiz, ağır yükün altında eziliyor ve bunun sonucunda yeterli hazmı sağlayamıyor. Bu sorun da çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden oluyor.
    Beynimiz doyma sinyalini vermeden yemeğimizi bitirdiğimizde yeniden bir şeyler yemek ihtiyacını hissediyoruz. Bu da bir süre sonra kilo almamıza neden oluyor.
    Yemekte nitelik yerine niceliğine önem vermek, bizi keyif almaktan mahrum bırakıyor.

bu yazıyı buldum 20 dk içindeymiş.

Son düzenleme: 5 Aralık 2011
    omertskn bunu beğendi.
  5. omertskn

omertskn Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim :) bende ki sorun o hızlı yemek yemek olayı değil kilo almaya çalıştığım için günde 3 saatte 1 bir şeyler atıştırıyorum; fakat ileride bunun zararı olur mu? mide büyemesi olayından çok korkuyorum kilo aldığım için bel ölçüm 76dan 81 oldu. çevrem çok yemek yemek iyi değil dedi ne biliyim hastalıklar artar vs. hızlı yemek yeme olayına da dikkat edicem teşekkürler:)

6. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    76 dan 81...aldıgın kiloya bakmalı bence yag olarak mı aldın bunu bi ölçtür ona göre kendin az yemek yemeye karar verirsin belki:)

omertskn bunu beğendi.
  7. omertskn

omertskn Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    yağ oranım %10 oldu %7ydi galiba. Şimdi yanlara eğilme hareketine yoğunluk verdim 1 haftaya farkı hissedicem inşallah. Yemeğede dikkat edicem tam tahıl ürünleri yiyeceğim artık. 76 cm lik belde 62 kiloydum 81 cmlikde 74-75 arasıyım. inşallah azaltıcam yorumlar için teşekkürler.

8. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    12-13 kg almışsın sadece 5 cm belin kalınlaşmış.Doğru yoldasın böyle beslenmeye devam et...

9. omertskn

omertskn Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    artık çok yemiyorum öğün sayısını arttırıcam. yavaş yemeye çalışınca gerçekten doyduğumu hissetmeye başladım. ilerde mide büyümesi gibi sorunla karşılaşmak kötü olur :)

10. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sık sık yemek iyidir hem metebolizma hızın düşmez ama sık ve az yemek öğünlerde az ye ama sık ye proteini gun ıcıne yay

11. omertskn

omertskn Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    çok proteinli beslenemiyorum açıkcası ne bulursam tarzı oluyor. protein tozum yok zaten. ben gün içinde yulaf ezmesi süt peynir vs. bunlardan protein almaya çalışıyorum fikrin var mı başka?

12. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    -Hayvansal proteinler : Et, sakatat, şarküteri ürünleri, balık, midye, istiridye, yumurta, süt, süt ürünler ve peynirde bulunur.
    -Bitkisel proteinler : Soya fasulyesi, su yosunu, badem, fındık, tahıl ürünleri ve sebzelerde bulunur.

Azi ve omertskn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş