Çok tekrar az ağırlık hakikaten de kuvvet kazandırıyor mu?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ByVendetta tarafından 13 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. ByVendetta

ByVendetta Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Antalya
    Arkadaşlar bu konuyla ilgili onlarca yazı okudum fakat deneyim yaşayan pek de insan göremedim.Gerçekten az kilo çok tekrar kuvvet kazandırıyor mu?

2. kerembas54

kerembas54 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşımdan örnek vereym başladıgında 15 kg bench press zor yapıyordu hocası cok tekrar az agırlık yaptırdı yaklasık 5 ay ve sımdı 90 kılo basıyor ben arkadasın yalancısıyım artık dogru yanlıs bılemem bana aynen boyle soledı

3. ByVendetta

ByVendetta Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Antalya
    Anlattıkların bir tür crossfit tekniği gibi başka deneyimi olan ya da etrafında böyle deneyimleri olan kişileri görenler var mı arkadaşlar?

4. quantumm

quantumm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    düz mantık ile hareket edip yola çıkarsan aynı oranda kazandırıyor olmalı yani

çok ağırlık az tekrar
    az ağırlık çok tekrar

bu çarpma işlemi gibi oluyor yani

3.2=6
    2.3=6

5. ByVendetta

ByVendetta Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Antalya
    Lütfen araştırma yapmadan yorum yapmayın lütfen (düz mantık diyor ya :confused: )

6. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Evet kazandırıyor, ben bir ay boyunca sırf az ağırlık çok tekrar çalışmıştım. kaslarda hacimsel büyüme olmadı ama güç artışı oldu. sebebi ise kas liflerinin çoğalması, kasın sağlamlaşmasıdır.

bence dönem dönem çok ağırlık + az tekrarların arasına 2-3 hafta az ağırlık+çok tekrar eklenmeli. faydası oluyor

7. quantumm

quantumm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevaplarla doğru çıkıyor ;)

8. sthammer

sthammer Guest

aslında buna saçma diyemem çünkü direkt aristo mantığı,
    ByVendetta genel kuralı bilirsin, önce hacim alma daha sonra definisyon amacı vardır, basit bir örnek; 2 metre kumaştan mı daha iyi pantolon çıkar istediğin ölçüde, yoksa yarım metre kumaştan mı? bunun gibi, zaten iki sistem de harmanlanıyor, kumaşın genişliğini; kalitesini, yüksek ağırlık az tekrar, pantolonun dikimini ise, şekillenmesini düşük ağırlık çok tekrar sağlıyor, babam terzidir bu arada ama ben pek anlamam :)
    neyse güzel örnek oldu, bana sorarsan tavuk-horoz muhabbeti vardır ya ondan örnek vereyim, ben çalışırım polemiğe girmem :D
    biraz da şahsın amacına göre değişiyor antrenman sistemi, hafif ağırlık çok tekrar thums:

ByVendetta, mr_dblue ve StormBlast bunu beğendi.
  9. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    kuvvetin de çeşitleri var. patlayıcı kuvvet, maksimal kuvvet gibi..

patlayıcı kuvvete örnek vermek gerekirse; 100 m. sprinterlerin kalkışta yaptıkları hamle..

maksimal kuvvet için halter örneği doğru olur.

ikisi için de farklı çalışma metodları var.

maksimal kuvvet için ; az tekrar çok ağırlık.

patlayıcı kuvvet için ; orta kilo, az ve patlayıcı tekrarlar gerekiyor.

ByVendetta ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  10. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Ağır kilolar/düşük tekrarlar kadar kuvvet kazandırmayacağını düşünüyorum.

Vücudun tüm sistemi, yaptığınız antrenman tipine sıkı sıkıya adapte oluyor. Yani, hafif bir ağırlığı tükenesiye kadar 30 tekrar yaptığını varsayalım. Bundan yola çıkarak 1 RM' ni hesapladık diyelim. Senden o maksimum ağırlığını 1 tekrar için kaldırmanı istesek, kaldıramayabiliyorsun, fazlasıyla ağır geliyor. Aynı şekilde, sürekli düşük tekrar çalışan birisi daha hafif kilolarla yüksek tekrarları tamamlayamayabiliyor. En azından vücut bu karşılaştığı yeni durum için adaptasyon süreci gerek duyuyor.

Yalnız ben hiç, çok yüksek tekrarlarla çalışıp hatırı sayılır kaldırış rekoru kıran birisini görmedim. Benim kuvvet anlayışım bu en azından.

Bilimsel bir referansım yok , bunlar kendi düşüncelerim.

azil_zinde bunu beğendi.
  11. Bob Paris

Bob Paris Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında konu güç yada kuvvet değil burada buradaki ve genelde düşünülen kuvvet-güç bir egzersizde çok kaldırmak ,

Yani Bench Press egzersizinde tek tekrarda maksimum kiloyu yapmak ,

Eğer soru buysa amatör anlamda her zaman 6 tekrar ve altı maks kilo çalışmak en mantıklısı olur ,

Ama eğer konu profesyonel ise o zaman çok kilo 6 tekrar altı + çok tekrar 50 ve üstü gibi az kilo + daha bir çok sistem tipi gereklidir ,

Ama genel olarak amatörler volume tarzı yani piramit sistem çalışırlarsa daha sağlıklı olur ...

12. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Hangi sistemin etkili olacagı spor kapasitesi kapsamında kisiden kisiye degisir.
    Deneyerek bulunmalıdır.
    Ayrıca basarı saglayan bir sistemin tekrar kesin basarı saglayacagıda bilinemez.

sthammer bunu beğendi.
  13. himrkolo

himrkolo Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Afyon
    ben kuvvet artışlarımı squat ve deadlift harektlerini yaptıkdan sonra yaşadım.! vücuda asıl güc artışını saglayan hareketler olduğunu düşünüyorum

ByVendetta ve azil_zinde bunu beğendi.
  14. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    kuvvet artırmak için ağırlık veya barı bisepslerde tutup çömelme hareketi yapıyorum.
    Kan basıncı bundan daha zirve yapamaz heralde.
    Ondan sonra bölgesel veya tek kas çalışması daha kolay geliyor sanki.

Zaten 3x10 veya piramit olsun ilk 20 tekrar(çok tekrar-az veya ortalama ağırlık)
    son set hacim için yapılır.
    Son set tekrar sayısına ulaşmaya çalışılmamalı. Yapılsa bile eksiltme yöntemi uygulanmalı. 3x10 sistemi ne yazıkki yanlış anlaşılıyor ve verimsiz oluyor.

Son düzenleme: 18 Kasım 2012
    ByVendetta bunu beğendi.
  15. ByVendetta

ByVendetta Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Antalya
    Ben yaklaşık 5 aydır bu sporla ilgileniyorum ve her gün en az 1.5-2 saat okuyarak ve haftada 4 gün antrenman yaparak geçiriyorum edindiğim bilgilere:bu konu tam olarak nesnel olamaz ve dediğiniz gibi kuvvetin de değişik alanları vardır okuduğum yazılardan bunları anladım,sanırım şimdi daha iyi oturdu bilgiler yorumlarınız için teşekkürler :)

sthammer bunu beğendi.
  16. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Bu olay senin genetik yapına bağlı olmakla birlikte kaslarının güç dengesine bağlı. Omuzların zayıfsa bench press e ağar girmen hareketi düzgün bir şekilde icra edememenle sonuçlanabilir.

Benim analizim; Büyük kas gruplarına düşük tekrar, ufak kas gruplarına yüksek tekrardır.

17. erkan3004

erkan3004 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım senin amacın ne ? ne istediğini söyleki sana yardımcı olalım. çok ağırlık az tekrar hacim ve güç için. az ağırlık çok tekrar yağ yakma fit olmak için.
    Değerli Üyemiz;
    Lütfen üyelere kullanıcı adları dışında kelimeler kullanarak hitap etmeyiniz. (kardeş, usta, abi, dostum vb. )
    Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Son düzenleyen: Moderatör: 26 Aralık 2012
  18. ByVendetta

ByVendetta Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Antalya
    İlk başta üslubunuza dikkat edin lütfen sizin arkadaşınız falan değilim,ayrıca sorum gayet açık ve net ''Az kilo çok tekrar kuvvet kazandırıyor mu'' Bu soruma da cevabı aldım birebir alâkasının olmamasıyla birlikte hızlı bir şekilde yapılan kol antrenmanı hakikaten de kuvvette iyi bir artış sağlıyor.

Sayfayı Paylaş