Çok oturmak

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve pendragon tarafından 15 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. pendragon

pendragon Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar benim sorum şu ben işim gereği hemen hemen bütün gün PC başında oturuyorum bunun göğüs kaslarına veya dieğr kas gruplarına zararı olur mu olursada nasıl telafi edebilirim şimdiden teşekkürler herkese

2. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    göğüs kaslarına olacağını sanmam ama iskelet sistemin bozulabilir. duruş bozukluğu yani.

3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    çok oturmak dolaşım sistemini bozar
    olumsuz yönde etkilenirsin
    o yüzden 2 saatte bir 10 dk yürümen gerekir(en az)

letsev bunu beğendi.
  4. brhmcr

brhmcr Guest

Cok oturmak ozellikle Pc basinda oncelikle goz kurulugu ardindan ise omurga problemlerine neden olur.

Bunlari onlemek adina birkac onlem alinabilir.

1-Her saat basi 5 dakika monitorden uzaklasilir ve esnetme, germe hareketleri uygulanir.
    2Ortam ergonomik kurallarina uygun hazirlanir https://www.google.com/imgres?q=erg...191&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:14,s:0,i:119
    3-Sirt boslugu yastik vs ile desteklenir. Mumkunse linkteki urun edinilir: https://www.google.com/imgres?q=sit...&ndsp=21&ved=1t:429,r:2,s:0,i:81&tx=66&ty=104

Surekli bilgisayar basinda calisan biri oalrak bununla ilgili pek cok egitim aldim, aklimda kisa zamanda bununla ilgili bir makale yazmak var,Simdilik umarim bu yeterli olur.

5. LikeJaggeR

LikeJaggeR Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Bende sürekli masa başında ders çalışıyorum. Bana ne önerebilirsiniz?

6. brhmcr

brhmcr Guest

Sirt boslugunu destekle, kambur oturma, saat basi ara ver.

7. LikeJaggeR

LikeJaggeR Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Saat başı aradan kasıt 5-10 dk yürümek oluyor değil mi? Bu arada çalışırken bi bakıyorum kambur durmuşum :S

8. brhmcr

brhmcr Guest

Onemli olan durusunuzu kontrol etmek ayaginizan altina kutu koyup bel boslugunuza yastik koyarak arjaya yaslanin birkac gun sonra alisacaksiniz, saat basi ayaga kalkmaniz gerinmeniz, esnetme germe yapmaniz dogrusu.

9. LikeJaggeR

LikeJaggeR Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Bel boşluğuna mı? Ben yastığı sırtıma koyuyorum. Şunu da belirtmek istiyorum. Bende bel çukuru var ve sırtım belimden çok daha geride. Bu yüzden sırtıma koyma gibi bir işlem yapıyorum. Yanlış mı yapıyorum?

10. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Birde bilgisayar başında oturmak dirseklerde ağrıya neden olmakta ilerliyen zamanlarda sıkıntılara neden olabilir

ParZ bunu beğendi.
  11. brhmcr

brhmcr Guest

Ozel bir durus bozuklugunuz varsa bilemeyecegim ama normalde yastik bel bosluguna koyulmali ve arkaya yaslandiginda bel boslugu desteklenilmelidir.

12. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Buna kesinlikle katılıyorum nedenini bulamadığım dirsek ağrılarım vardı. Bilgisayardan uzaklaştıkça azaldığını farkettim.

Sayfayı Paylaş