Çok Gürültülü Bir Ülkeyiz

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve diez tarafından 17 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    direk konuya giriyorum..

* sokak arası yapılan gürültülü davullu zurnalı düğünler

*düğün sırasında araba konvoylarında salak bir adet olan kornaya basma adeti

* hoparlörle ya da bağırarak ürün satan sokak satıcıları

* seçim dönemleri mahalleleri , caddeleri gürültü cehennemine çeviren irili ufaklı seçim araçları

* kötü sesli, detone ezan sesleri ve ayarsız cami hoparlörleri (dinin simgesi olarak sunduğumuz olgu insanları rahatsız etmek yerine huzur vermeli..bu işte diyanete çok iş düşüyor..iyi adam seçmeli..doğru teknoloji kullanmalı..)

* ne işe yaradığını çözemediğim ramazan davulu hadisesi (sahura kalkan 4te kalktığı halde davul 2 de çalmaya başlar - buarada geç yiyecek olan ve tutmayan insanlar gümbürtüye gider-gece 2.de arabaların alarmları çalar-bebekler uyanır-uyumaya çalışanların uykuları zehir olur.. alarmlı telefonlar var..bırakın bu işi artık)

* yine , kornasız kalın dediğim asker uğurlaması curcunaları

* susturucusuz motosikletler

* dükkanların kapılarının önlerine koydukları ve yüksek sesle müzik yayını yaptıkları hoparlörler (tamamı izinsiz ki izin verilmesi de yasak)

* düğün dernek için atılan kontrolsüz havai fişekler..

bütün bunlar ile ilgili aslında çevre kanunlarını , kabahatler kanunlarını vs incelediğinizde zaten bir çoğunun suç olduğu çıkıyor ortaya ama uygulama olmadığı için ülke hala gürültülü bir ülke..

bırakmamız lazım bu adetleri artık..

bir huzur verin kardeşim yaaa diyesi geliyor insanın..

dikkat ederseniz bunların çoğu halkın zihninde adet, gelenek gibi kalmıştır ama derine indiğinizde neredeyse bir dönem icat edilmiş ve geçerliliğini yitirmiş, kentleşmiş şehirlere uymayan davranışlardır..

aslında neredeyse tamamı da toplumu rahatsız eder ama herkes gelenek baskısı ile sessiz kalır..ama o baskıyı yapanda belli değildir..
    tamamı insan hakkı ihlalidir..

VENGEANCE, Phil_Heath, rockybalboa7 ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  2. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ben ozellıkle sokak arasında yapılan dugunlerden sunnet dugunlerınden sıkayetcıyım.. Sıtenın otoparkında yazları her ay ortalama 2-3 tane olur..

3. van_damme34

van_damme34 Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    isviçre de akşam 9 dan sonra yıkanmak yasak bi senesi amcamlara gitmiştim akşam 10 gibiydi gazete okuyordum alttaki komşu gazete sesinden rahatsız oldum dedi tekrar ses çıkarırsanız polisi ararım demişti gel gör ki bizim ülkemizde gece sokakta bilmem ne gecesi sokakta yüksek sesle konuşanı üst komşunun çocugunun ayak sesleri ve yetmezmiş gibi yatarkende içki içen komşunun arkadaşlarını çagırarak balkonda içki keyfi yapması... kaçıp gitmek istiyorum bazen huzur denen şey yok bu ülkede.

4. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Olur olmaz korna çalan şehir ve trafik teröristlerinden şikayetçiyim. Birde hatalı sollayıp akabinde kafa çıkarmaları veya kafalarını 90 derece anlamsız mimiklerle size doğru çevirmeleri tam bir cinayet sebebi, İstanbul'a vize lütfen...

5. body-ci

body-ci Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    kendine 5.1 ses sistemi alıpta bangır bangır kafamızı ütüleyen insanlarrrr....
    kime hava atıyon sesi açtında bişiymi oldu... böyle insalara deli oluyorum...mesela ben bilgisayardan sesi kulaklıkla dinlerim...kimsenin kafasını ütülemem

6. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kişisel gürültüler heryerde her ülkede görülebilir ben bundan bahsetmiyorum..

mesele gelenecek olarak görülen ve müdahale edilmesi akla bile gelmeyen gültüler..

geçen havai fişek atılıyor mahallede 10ar dk arayla..polisi arıyorum beyfendi havai fişek serbest mi diyorum..
    bazen izin verilenler oluyor diyor..

mesele burda..benim huzurum üzerinden kim başkasına izin verebilir..izin nedemektir..1000kişilik bir ortamda 1 kişinin rahatsız olması bile yetmelidir..

dediğiniz gibi avrupa ülkelerinde bu konuda hassasiyet çok yüksek..

huzur biraz..

7. van_damme34

van_damme34 Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    bu konuyu açman çok güzel oldu ayrıca ben birde şunu söylemek istiyorum gürültü kirliligi yetmiyor insanlarımız çevrelerinide çok kirletiyor temizlik konusunda ülkemiz son sıralarda zannedersem. genel olarak istanbulun bir kaç semtini saymıyorum ama birçok semtte yerler çöp yıgını insanlar yediklerinin çöplerini okadar rahat yere atıyorki sanki normal birşey yapıyormuş edasındalar belediyelerinde temizlik konusunda pek hassas olmadıları ortada yerler yıkanmıyor her 100 metrede bir saglı sollu ufak çöp kutuları yok millette zaten çöpleri yere atmaya dünden razı şimdi yaz ayındayız belediyelerin caddelerde sokaklarda sulama çalışmaları olmadıgı için dışarı çıkınca ortalık toz duman. sağlıklı insanın bile sağlık durumu ciddi tehlikeye giriyor. geçen metrobüs e binmem gerekiyordu gitmem gereken yere en hızlı o şekilde gidebiliyordum sıkış pıkış bindik keşkede binmeseydim içerde öyle bi ter kokusu öyle bi vahim durum vardı ki anlatmakla olmaz yaşamak gerekir. daha da uzatmıyım bütün insanlarımız pis degil elbette ama azımsanmayacak kadarda temizlik konusunda eskik insanlarımız var

8. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    alt kattaki komşu tadilata başladı pazar günü sabah 7 de. matkap, çekiç duvar deliyorlar duvar kırıyorlar. kapılarına gittik, pazar günü yasak olduğunu (kanunu var)söyledik, polise gideceğimizi, belediyenin zabıta gönderip inşaatı mühürleyebileceğini söyledik adamın umrunda değil. banane diyor. polise gittik kendi aranızda halledin uğraştırmayın dedi. neyse benim de evde barbell curl çalışasım geldi tesadüfe bakın. bir de ağır giresim geldi 20 kilo sağ 20 kilo sol 10 da bar. nedense bar hep elimden kayıverdi yanlışlıkla yüksekten. neyse 4 tekrardan sonra kesildi sesler değilse adamın tavan iniyordu. derler ya dinsizin hakkından imansız gelir. maalesef ülkemizde böyle çözümler işe yarıyor.

sessizCiglik ve Ocensers bunu beğendi.
  9. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    iş dönüyor dolaşıyor var olan kanunların uygulanmayışına dayanıyor..

iki sene önce baktım yurdun bazı il ve ilçelerinde mülki amirler ramazan davulunu yasaklamışlar..
    hem bu kararları emsal göstererek hem de çevre kanununun ilgili maddelerini referans göstererek il insan hakları komisyonuna dilekçe yazdım..

başında vali yard. olan komisyon dilekçemi çok beğenmiş ve il çevre müdürlüğü, emniyet müdürlüğü ve belediyeye ramazan davulunun yanında sokak düğünleri, havai fişekler, gürültülü motosikletler, asker uğurlamalarının da yasaklanmasının öngörüldüğü bir yazı yollamışlar..düşünün vali yard. imzası ile gidiyor..

peşinden karakoldan polis aradı..dilekçenize cevap yazacaz ziyaret edermisiniz..
    gittim koskoca kurumda emniyet müdürünü bizzat ilgilendiren yazı polis memuru tarafından cevaplanmaya çalışıyor..
    olayı onada izah ettim..
    baktım olaylara madur gözüyle değil suçlu gözüyle bakıyor ki çok tehlikeli bir bakış açısıdır bu..
    gariban çırağın bir motoru var onu da elinden mi alalım diyor..ya da kişisel olarak gürültü yapan bir kaç kişiye yazdıkları cezaları gösteriyor ve sonra mahkemelerde uğraşıyoruz diye dert yanıyor..

belediyeye giden yazı için zabıta komiser yard. yanıma geldi aynı kurumda olduğumuz için..
    bana bunun gelenek olduğunu ve yasaklarsak çok tepki toplacağından bahsediyor..
    bakın burdada başkanın vermesi gereken kararı zabıta kom.yard.veriyor..
    aslında gelenek falan olduğu yok 20tane davulvu için 200.000 kentliyi madur etmeyin diyorum anlamıyor..

şunu anlatmaya çalışıyorum..vatandaşın dertlerinin sahibi yok..sistem en alt tabakada tıkanıyor zaten..

sonuç olarak vali yardımcısı imzası ile kurumlara giden yazı resmen havada kaldı ve komisyon dahil kimse takipçisi olmadı..

hiçbir resmi kurum taşın altına elini sokmak istemiyor..suçlular gürültülü, güçlü ve halk sessiz olduğu sürecede böyle gidecektir..

halk konuşmayı, şikayet etmeyi hakkını aramayı bilmeli..

ozpirik bunu beğendi.
  10. kalashnikov

kalashnikov Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Ben bu ülkeden her konuda umudu kestim.

sessizCiglik, -RevoLt- ve redbaron_ bunu beğendi.
  11. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    evet örf adet gelenek diye mantığımızdan olur olduk. Özellikle ramazan davuluna çok sinir oluyorum. Şimdi kalkıp birileri beni dinsiz kitapsız diye suçlar. Oruç tuttuğumda da nefret ederdim tutmadığımda da. Tutarken saati 3'e kurmuşum kalkıp sahurumu yapıcam. Aklımda da geç kalırsam sahuru kaçırırım aç kalırım şüphesi olduğu için 2deki davula hemen uyanıyorum.

Ardından 1 saat erkenden nolacak diye yerdim sonra 4-5'e doğru tabi uykusuzluktan uyanılmaz. susuz geçen işkenceli bir gün. Bol bol davulcuya sövdüğünüz için de orucun sevabı falan kalmaz :)

ÇOK GARİP BİR OLAY ANLATACAĞIM.

Birinde nefret ettiğim şehir olan sakarya 'da okurken.

Serdivanda oturuyordum. Hemen altımızda nişan tarzı bir kutlama yapılıyordu. Odamın penceresinin baktığı bina ile aramızda 10 metre fark yoktu. Atlasan karşı balkona geçersin yani. 4 kat altımda yerde ise davullu zurnalı kutlama yapılıyordu.

Finallere hazırlanıyordum ertesi gün 2 finalim vardı. Ve son sınıftaydım. Benim için önemini sanırım anlatabilmişimdir.

Polisi aradım öğrenci olduğumu finalim olduğunu ve çok şikayetçi olduğumu söyledim. Karşıdan gelen polis görünümlü öküz sesi ise bana bunların gelenek görenek olduğunu gayet normal şeyler olduğunu söyledi.

Ve terbiyesiz ahlaksız bana kulaklıkla ders çalışmamı önerdi.

Bende sövmemek için kendimi zor tuttuktan sonra telefonu kapattım. Ardından alt kattaki komşum öğrenci arkadaşlara indikten sonra onların telefonla polisi aradım.

Polis açtı.Normalde alo derim.

Sesimi değiştirerek.

SELAMUN ALEYKUM POLİS OĞLUM DEDİM
    Aleyküm selam abi dedi.
    Ardından karım yatalak hasta çok kötü dedim uyuyamıyor siz nasıl polissiniz gidin bir el atın ALLAH RIZASI İÇİN dedim.

Yemin ediyorum ki 10 dakika sonra polisler aşağı geldi ve davulcuları susturdular.
    Ardından eğlence davulsuz devam etti.

Yorumu size bırakıyorum. Çünkü ben yorumlarsam forumdan atılırım :)

Son düzenleme: 30 Temmuz 2010
    Ocensers ve Berkthagar bunu beğendi.
  12. lionking35

lionking35 Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satış Müdürü
    Yer:
    İZMİR
    diez öyle bir konu açtınki yarama tuz bastın. İnsanlar balkonda eşi dostu ile tabiki sohbet edebilir, ama sabaha karşı 03.00'da yüksek sesle tüm civarda yaşayan insanları rahatsız etmeye kimin hakkı olabilir. Sarhoşmu ararsın geceleri nara atan, adam arabada son ses müzik dinliyor ben beşinci katta oturuyorum bas sesinden apartman resmen deprem oluyor gibi sallanıyor. Evde bebek korkudan panik oluyor, köpeğim bile strese giriyor çünkü sesi tehdit olarak algılıyor. Sokaklarda serseri serseri dolaşan yanımdan geçerken benimle boy ölçüşmeye çalışan tipler. Daha bunun dışında verdiğiniz bir sürü örnek malesef her şehirde var. Bunun altında toplumsal sebepler, hayat şartları olsun ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme tarzları olsun çok önem taşıdığına inanıyorum. Ben küçükken Annem Babam dışarıda bir şey yememe kızardı neden dediğimde alamayanlar vardır canları çeker hem ayıp hem günah derlerdi. Biz Büyüklerin yanında bacak bacak üstüne atmazdık, saygısızlık ifadesi olduğu için. Ben babamla ilk karşılıklı rakı içtiğimde 28 yaşımdaydım. yani o çocukluk yıllarında hatırlıyorum çevremizdeki insanlar birbirlerine karşı çok saygılıydılar. Şimdi herkes birbirini yok etmeye aşağılamaya çalışıyor.

13. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    lion sen demişken aklıma geldi.

Trafikte yüksek sesli müzik dinleyen hırbolara sinir oluyorum. Ve ilginçtir ki hepsi doğan veya şahin araba oluyorlar :D

14. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    selam,

Ezan, semt arası düğün, sünnet, kına gecesi, dini, örf adet olarak yapılan şeyleri...
    biraz daha hoşgörülü olunması gerktiğini düşünüyorum...
    hep böyle birşeylerden rahatsız olma, eleştirmek iyi değil tabiki...
    ama mesela asker uğurlama yolu kapatarak bangır bangır korna çalıp, slogan atmak pek seviyeli bir kutlama değil...
    En çok rahatsız eden şey, gece 2-3 te portlayan arabalar, motorsikletler...
    gündüzde çok kötü aslında zaaart zuuurt...
    bu arabaları kullananların kişiliğinde biraz kibirlilik olmamasına pek imkan yok gibi...

hoşçakalın

15. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Ezan okumanında adabı vardır, camileri ibadet yerinden çıkarıp beyin yıkama merkezleri yapmak suretiyle öğrenci yurtları haline getirmek ve ezanları oradaki garibim öğrencilere okutmak ne kadar doğrudur tartışılmalı. Bazı camiler var ki minarelerine eko sistemi yaptırıyor ve aynı mahallede birden fazla olduğu zaman okuyanında gazabıyla çevreye verdiği rahatsızlık gerçekten tahammül sınırlarını zorlamakta. Hele ki iş yaptığın veya yaşamını sürdürdüğün mekan caminin yanıbaşında ise. Bir topluluk içinde yaşarken söz konusu ibadette olsa bunu bazı kurallar çerçevesinde yürütmek gerekir. Cuma günleri ambulans veya itfaiyeyi geçtim, binek bir aracın bile geçeceği bir yer bırakmayan insanlarla da aynı ülkede yaşayan bizleriz. İbadet yaparken başkalarının can sağlığını düşünmek zorundayız, yangının ne zaman çıkacağı veya bir insan hayatının ne zaman tehlikeye gireceği konusunda bir fikre sahip olamayız ve biz orada ibadet yaptığımızı zannederken üç adım fazla yürümeyi göze almadığımızdan maddi veya manevi birçok kayba sebep olabiliriz. ''Park yapılmaz'' gördüğün halde park kapısının önüne park edip, yalnızca 30 metre ilerde boş yerler olmasına rağmen 200 milyarlık arabanı neden oraya koyarsın anlamam. ( Yüz milyardan aşşağı araç görmek hemen hemen imkansız oluyor, son birkaç senedir birileri ibadet yaptığını sananları görmeye başladı sanırım ) Allah'tan sabah ezanını işin üstadına okutuyorlarda yerimizden zıplamıyoruz.

Semt arası düğün, asker uğurlama, sünnet, kına gecesi ve bazı örf-adetlere gelince; artık yaygaracı bir millet olmaktan çıkmalıyız. Her yaptığımız kutlamada birileri zarar görüyor. Herşey belirli kurallar kapsamında yerinde ve zamanında yapılırsa hiç sorun çıkmaz, ufak tefek şeyleri takacak sinameki insan sayısı zaten istisnadır.

Araba konusunda ise tamamen katılıyorum; bazıları her yönden zararlar insan sağlığına ve malına.

Son düzenleme: 2 Ağustos 2010
  16. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kişisel algılama ama benim de korktuğum bakış açısı malesef bu..
    daha kötüsü şikayeti çözmesi gereken makamlarında düşünce tarzı bu malesef..

dedimya madurun gözü ile değil suçlunun gözü ile bakmak..ecdadın adalet anlayışı bu değilmiş ama.bırakın 50 kişiyi 10.000 kişi için bile bir kişi rahatsız edilmez hakkı yenilmezmiş..

yani o anda rahatsız edilen sayısı 2000 iken bunu eğlence gören sayısı 50 oluyorsa orda bir sıkıntı vardır..

hoşgörüye gelince;

öncelikle hoşgörü kelimesini irdelemek lazım..yani evde tatil yaparken,bebk uyuturken, uyumaya çalışırken başkasının yaptığı gürültüyü görmemezlikten gelmek inan hoşgörü olamaz..olursa birgün patlamak üzere sabretmek ya da katlanmak olur..

kendi kusurlarımız için hoşgörü beklememeliyiz..hoşgörü gösterilir , beklenmez..yani birileri bana hoşgörü göstersin ama ben mahalleyi gürültüden kırıp geçireyim mantığı artık güncel değil..

baştan dediğim gibi bazı şeylerin olmadıkları halde hala adet , gelenek olarak görülmesi çok tehlikeli..

2010 yılındayız ve mahalle sokak ilişkileri farklı artık..eskiden tüm mahalle birbirini tanır ve düğününe gidermiş..şimdi aynı apartmandaki komşular bile birbirini tanımıyor ki tanımak zorunda da değil..zaman artık bu gerektiriyorsa uymalıyız..

yani şunu kavramalıyız..kimse kimsenin özgürlüğünü kısıtlayamaz..hala kendi özgürlüklerimizi feda etme derdindeyiz.."napsın adamlar salon mu tutsun" diyerek..tutacak..yasaklayın siz bakın nasıl tutuyor..siz yasaklarsanız o kadar da yeni salon açılır..bunlar talep-arz meselesi sadece..

bu şuna benziyor..bankadar sıradasınız..birisine acıyıp sıranızı vermek istiyorsunuz ve önünüze alıyorsunuz..ama farkında değilsiniz ki arkada bekleyenlerin hakkına el koyuyorsunuz..artık 1 kişiyi daha beklemek zorundalar..ince olan insan herkese danışıp sıraya öyle alır..yani başkalarının haklarını da kendi hakkınız gibi kullanamazsınız..
    aynısı sokak düğünü içinde geçerli..ben razıyım deyince iş bitmiyor..ben razı değilim ve asla da olmayacağım..

ezana gelince;
    birileri eskinden hoparlörle ezana karşı çıkardı da biz de dinde bölücük yapıyorlar derdik..meğer öyle değilmiş..ezan bir işkence yöntemi değildir..ibadete çağırı yöntemidir..
    bırakın hoparlörü kısmayı çıplak sesle bile okunabilir..burda dinayete çok iş düşüyor..madem dinin simgelerinden birisi ve güya huzur vermesi gerekiyor..
    hiç mi güzel sesli müezzin yok..10.000 tane müezzinin seslerini deneyerek alın işe..insanlar bari dinden soğumasın..

dominic ve SSUO bunu beğendi.
  17. pac89

pac89 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Gürültü olarak nitelendirebileceğim tek şey Megafonla satış yapan sokak satıcılarıdır.Sesi duyunca aşağıya inip megafonu kafasında parçalayasım geliyor fakat yapmıyorum.

18. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    ayyynen katılıyorum 5 kişi arabaya binip çıs tak çıs tak geziyolar saçlar 2005 model kirpi yavrusu araba şahin yada doğan olağanüstü bişey yaptıklarını sanıyolar ama arabada 5 hıyar benzin yemekten başka bişey değil..

susturucusuz motor ve şu mobiletler arkadaşların çoğu bilerek çıkartıyor ve kendini profesyonel motorcu sanıyolar yüksek gürültüyle giderken ama dilenip 3-4 yıl para biriktirip motor almış gibi duruyolar sadece:D

Diyanet'in yapması gereken tüm camileri sadece hoparlör olarak kullanıp ezanı müftülükten vermek yoksa tüm ezan sesleri birbirine karışıyor. Ayrıca bu göreve getirilecek kimselerin kesinlikle belirli bi ses kabiliyeti olması gerekir en azından dinlenilecek kadar.

19. DeliKase

DeliKase Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    türk halkının komple psikolojik sorunları var bence. herkes kendini düşünür. kime ne kendinden olmayana :mad:

sessizCiglik bunu beğendi.
  20. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Türk halkı diye yorumlamaya gerek yok özellikle iç anadolu ve karadeniz gibi her zaman birbirinin arkasında olan bölgelerde var bu bölgeler hep aynı şeyleri yaparlar asırlardır bizim gibi megakent olayına girip yozlaşmazlar..

Sayfayı Paylaş