Çiğ yumurta beyazı içmek

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve loving tarafından 5 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. loving

loving Üye

Beğenileri:
    201
    Ödül Puanları:
    53
    Merhaba arkadaşlar;

Kür dönemi yumurta yemekten bıçkınlık geliyor artık omlet de olsa kaynatsamda gitmiyor artık boğazdan öteye..
    Ben kırıp içmeyi denedim o şekilde faydasını gördüm fakat etkisinde herhangi bir azalma olur yada bağırsaklara
    zararı olur mu onu öğrenmek istiyorum..

Örnek:

2. Lorethlorien

Lorethlorien Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    63
    çiğ yumurtada bakteri olabilirmiş bu yuzden tavsiye edilmiyor fakat ben uzun süredir içiyorum sıkıntı olmuyor

loving bunu beğendi.
  3. loving

loving Üye

Beğenileri:
    201
    Ödül Puanları:
    53
    Sen uzun süredir içiyorsan ya bakteriye denk gelmedin hocam yada gerçekten sıkıntı olmuyor :D
    Bu arada ben ufaklığımdan bilirim aile büyüklerim her gün bıldırcın yumurtası içerdi çiğ şekilde :eek:
    O yüzden problem olmaz diye düşünüp size danışmak istedim :rolleyes:

4. Lorethlorien

Lorethlorien Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    63
    ben tavsiye ederim özellikle mikserde bir şey karıştırırken 2 3 tane kır yumurtayı tadını bile almazsın :)

loving bunu beğendi.
  5. loving

loving Üye

Beğenileri:
    201
    Ödül Puanları:
    53
    Tamam üstat 1,2 kere denedim su kıvamında gitti ama günde 10 adet tüketiyorum ben ..
    O kadar edede ne yada neye karıştırsam bilemedim shake yapmak lazım galiba :D

6. Lorethlorien

Lorethlorien Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    63
    aynen 100gr yulaf 3 yumurta 1 bardak süt 1 muz shake yap tadı hoş oluyor her gün tüketiyorum :D

loving bunu beğendi.
  7. Rigby

Rigby Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Prof. Dr. Ayşe Baysal bir yazısında şöyle demiş;

Yumurtanın akında “avidin” denilen bir öge bulunur. Çiğ yumurta ile alınan avidin B vitaminlerinden biotinin etkinliğini engeller. Yumurta pişirildiğinde avidin etkisizleşir. Çiğ yumurta yemenin diğer sakıncası, zararlı mikropları taşıma olasılığıdır. Tavuk yumurtladığı zaman kabuk gözle görülmeyen gözenekler bulunur. Kümeste bulunan zararlı mikroplar bu gözeneklerden yumurtanın içine girer ve besleyici ortamda çoğalır. Çiğ yumurta ya da sadece akı hafif katılaşmış yumurta yendiğinde bu mikroplar insana geçerek bağırsak enfeksiyonları ve diğer mikrabik hastalıklara neden olabilir. Yumurtanın akı ve sarısı katılaşana kadar pişirildiğinde mikrop etkisi yok olur.

Benim düşüncem zararlıdır biri içmiş bişe olmamış sanada olmaz diye bişe yok. Bu şuna benzer. " Steroid kullandı öldü " çok duyarız. Ölende çok fakat ölmeyende var.Herkesi öldürcek diye bişe yok:D

loving bunu beğendi.
  8. loving

loving Üye

Beğenileri:
    201
    Ödül Puanları:
    53
    Teşekkürler üstat dediğinin fazlası var eksiği yok eyvallah :)

9. Lorethlorien

Lorethlorien Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    63
    korktum şimdi bak bırakıyorum içmeyi :D

10. Hamartin

Hamartin Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kayseri
    Kendi tarifimi vereyim bu karışımı iki seferde tüketiyoruz. 10 yumurta beyazı,150-200gr. lifalif, 2 ölçek whey , ile dondurulmuş meyva (ahududu,vişne) veya elma yada muzu shaker da karıştırıyorum hem pre hemde post olarak kullanıyorum böylece yumurtalarda rahatlıkla tükenmiş oluyor.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. fRaNtiCBjK

fRaNtiCBjK Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    3-4 sene oncesine kadar bende icerdim. hic yan etki bakteri mikrop bulasmadi. fakat okudugum yazilar var linklerini pcden girince atarim . bu yazilarda cig yumurtanin faydasinin olmadigi. baska yazida pismis kati yumurtanin faydali besin degerinin %95 oldugu bunun aksine cig yumurtanin besin degeri faydasinin cok dusuk oldugu gibi yazilar mevcut.

loving bunu beğendi.
  12. respect24

respect24 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Ben mixerde 3 yumurta akı +fındık ve cok azda tat versin diye nutella koyuyorum. Nesquik den farksız oluyor.

13. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    çiğ yumrta beyyazında avidin denen bir madde bulunur. bu madde vucctaki biotini bağlar ve buda saç dökülmesinden deri hastalıklarına kadar bir çok olumsuz etkiyi başlatabilir.

boksbody ve loving bunu beğendi.
  14. respect24

respect24 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    En sagliklisi yumurtayi haşlamak o zaman..

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. occupant

occupant Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ben yatmadan 3-4 saat önce 4 yumurta pişirip yerdim bunu 1,5 hafta yaptım ve bağırsaklarımı bozdum çünkü bir insan 3-4 saatte bir büyük abdestini yapar mı? İshale dönüşecek gibi olduğu için bıraktım 4 yumurta yemeyi ve bağırsaklarım normale döndü. Artık 2 yumurta pişirip yiyorum. Süte çiğ yumurta karıştırıp içtiğim haftalarda oldu ama midem kaldırmadığı için sadece süt ile geçiştiriyorum artık.

16. nGzbyk

nGzbyk Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Bilimsel olarak üniversitelerde yapılan araştırmalarda gösterdi ki yumurtayı çiğ bir şekilde tüketmek sağlıklı değil. Forumda hala ısrarla ben şu kadar dönemdir içiyorum bana bir şey olmadı diyen bir çok arkadaş görüyorum, bu size bir şey olmayacağının garantisini vermesin. Her bünye her metabolizma farklıdır farklı tepki gösterebilir. Yine de tercih meselesidir ben taraftarı değilim.

17. fRaNtiCBjK

fRaNtiCBjK Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    yok tamam diyelim ki bu zarari goze aliyor arkadaslar. ee ne icin risk aliyorsun hic birsey icin almis oluyorlar. kati yumurtanin faydasi oldugu ortaya konuyor her arastirmada cig icilen bosa gidiyor! hala da icerim diyen varsa da diyecek lafimiz yok

Sayfayı Paylaş