Çalışma Soruları

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve skyreaper tarafından 16 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. skyreaper

skyreaper Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar yeni olarak bu spora başlamaya karar verdim bunun için evime 2 adet 5 kiloluk dambıl aldım bu forumda öğrendiğim kadarıyla kendi çapımda çalışmaya çalışıyorum 1-2 sorum olacak;

. Çalışırken setlerdeki tekrar sayısını mümkün oldukça uzun tutmaya çalışıyorum mesela normalde 15-20 tekrar yapmam gereken hareketi 40-50 yapıyorum bunda bi zarar var mıdır?

. Ayrıca bazen hareketleri zorlandıktan sonra da devam ettirebiliyorum başlarda kaslar zorlanıyo ama belli bir süre sonra bu geçiyor ve yine tekrar sayısı artıyor bu zararlı mı?

. Çalışırken bazen setlerin yerlerinde oynama yapıyorum kasların yorulmasına göre örneğin 1 set kol çalıştıktan sonra omza geçiyorum 1 set omuzdan sonra 1 set kol, 1 set daha omuz yapıyorum, bu yanlış mı?

. Önclikle 1.85 boyunda 95 kiloyum kilom biraz fazla ama daha önceden hep protein ağırlıklı beslenirdim ve biraz araştırdım şöyle bi durum varmış proteinin fazlası vücut tarafından yağa dönüştürülüyormuş fakat protein tabanlı olduğu için gerek anında tekrar proteine dönüştürülebiliyormuş galiba bu yüzden kardiyo çalışmalarından önce vücut ağırlığımdan mümkün oldukça faydalanmak istiyorum bunu önerir misiniz?

Ayrıca başka soruları olan da bu konu altında yazarlarsa başka konular hakkında da bilgi edinebiliriz.
    Şimdiden cevaplar için teşekkürler :)

2. AlmostDone

AlmostDone Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba,

1. soruna karşılık olarak cevap veriyorum.

Aşırı tekrar iyi değildir diye biliyorum nizami bi şekilde yapılması gerek, mümkünse daha ağır bi dumbell bul mesela bende 11 KGlık var rahat rahat çalışıyorum(Salon'a gitmediğim zamanlar)

Demek istediğim eğer biceps yani pazu çalışıyorsan 7.5-10-11kglık dumbell(hangisi iyi geliyorsa :p) ile 3.setten sonra kasta yorulma olur eğer böle bişey olmuyorsa yapacağın iş salona gidip aletlerden yararlanmak :)

2. soruna cevap olarak

Dediğim gibi tekrar sayısını aşma 12-15 arası tekrar iyidir. KG'yi arttırmaya bak

3. soruna cevap olarak da

Eğer yeni başladıysan forumda bulabileceğin tonla konu vardır. Sırasıyla yaparsan senin hayrına olur. Belki kaslarda bi yamukluk olabilir ama tam bilgim yok bu konuda bi arkadaş gelir cevaplar en kısa zamanda...
    Eğer bölgesel olarak çalışıyor isen yani 1.Gün Göğüs,Biceps 2.Gün Sırt (Ek olarak adonis,mide ve karın ) 3. gün off 4. Gün Omuz,Triceps 5. Gün ayak genelde tansiyonum düşüyor 2 haftada bi adonis,karın ve mide hareketleri yapıyorum. (Bu benim programımdır)

Kısacası bu hareketlerde gidilmesi gereken bi sıra vardır örneğin; göğüste Bench press'e girersin ondan sonra o kas kütlesini dağıtmak için Dumbell fly yaparsın.

Ayrıyeten bilgi: Eğer 1 aylık programı'nı (başlangıç programı) bitirdiysen bölgesel çalışmaya geç derim vede bölgeseldeki amaç şudur; gün içersinde tek bölgeye veya 2 kasa yönelip alınan tüm proteini o bölgelere gönderip kası daha iyi hacimlendirmek ve geliştirmektir. Mantıkende daha iyidir :)

3. skyreaper

skyreaper Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam söylediklerine uymaya çalışırım ama şu aralar yeni dambıl bulmam zor bunun yerine elimdeki 5 klolukları nasıl kullanabilirim?

4. AlmostDone

AlmostDone Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Istanbul
    Şimdi KG arttırmazsan kasta büyüme olmaz sadece sertleşme olur şınav misali o kg ile bir yere kadar gidersin :) sana şöle örnek vereyim en yakın arkadaşlarımdan biri yaklaşık 2 senedir evde kendi başına çalışıyor(sabit KG ile) Herhangi bi büyüme yok vücutta sacede kaslar sertleşti ve aşırı belirgin duruyorlar (Yağ oranı düşük arkadaşın) son olarakda düşük kgli dumbell ile yapacağın tek şey set sayısını yükseltmek atıyorum 10x5 gibi...Tekrar sayısını 13-14 ede çıkarabilirsin ama seti 1 düşürürsen iyi olur...Aslında senin eski yaptığınla hemen hemen aynı görünüyor ama yapıcak bişey yok sadece set arasında kasları biraz dinlendir bukadarı yeterlidir.(dinlenme 15 sn kadar)

5. skyreaper

skyreaper Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım çok saol Söylediklerini uygulayacam.

Sayfayı Paylaş