Çalışan - Okuyan Arkadaşlara İthafen, Nasıl Beceriyorsunuz?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve RaPPeRuA tarafından 5 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Merhaba. Yaş 23, Kilom:68, Boy:176,

Üniversite son sınıf Psikoloji öğrencisiyim. Övmek için değil ama bölümüm kolay bir bölüm değil. Burslu okuyorum ve herhangi bir dersimin F gelmesi düşünülemez bile benim için. ( merak edenlere not ort : 3.21) . Aksi halde bursum kesilir. Genelde 5 günün 5 günü de sabahtan akşama kadar ders görmekteyiz. Alttan ders alıyorum yükseltmek için bu da epey yoğu yapıyor ders programını. Bir de bizim bölüm de derslere girmek epey önemli. Yoksa çok fazla öğrenemiyorsun.

Şimdi soruya gelirsek. Hayal edin. 5 gün, sabah 9dan , akşam 4e kadar dersiniz var.( Çalışan arkadaşlar için daha da kötü). Alttan aldığım derslerle 8 dersim olacak bu sene. Son sene olduğu için de hem YDS'ye hem ALES'e çalışıyorum ve ÖYP ile atanmaya çalışacağım. Şimdi bunların ışığında spora nasıl zaman ayıracağımı bilmiyorum. Önceden ayırabiliyordum ama bu sene çok zor gibi geliyor gözüme. Spor 1 saat o sorun değil aslında. Sorun, yemek yeme saatlerini gün saateri içinde ayarlamak. Yani alınması gereken kalori miktarı var. Günde 1500 kalori alırsam yaptığım sporun anlamı kalmayacak zaten. Bu saatler göz önüne alınırsa öğle yemeğini, ara öğünleri( yulaf vb gibi) nasıl , nerede , ne zaman yiyeceğim? saat 16.00 dan sonra vücuda mı tıkacağım tüm yemekleri ? Var mıdır benimle aynı durumda olupta bu işe çözüm bulan?

Bekci bunu beğendi.
  2. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    çalışan daha doğrusu ağır işte çalışmayan için o kadarda zor değil spor zaten işsiz güçsüz adamın yapacağı bir spor değil bu neden değil dersen iş bitince diğer zaman sana kalır ama okul öyle değil okuldan sonra evde de derslere bakmak lazım gelecek çok önemli bu yüzden ne olursa olsun dersler ilk planda olmalı bu dönemde amaç fit kaslı bir şekilde dolaşmak değilde evde yada salonda form tutmaya yönelik çalışmak olmalı çevremden örnek bir arkadaş vardı haftada üç gün 1 saat evde spor yapardı üç öğün normal beslenirdi yazın t shirt giyince sporla uğraştığı belli oluyordu

Bekci ve RaPPeRuA bunu beğendi.
  3. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    @Balboa7 , bende önceliklerim arasına geleceğimi aldım aslında. Akademik olarak ilerlemek istiyorum mesleğimde bu o kadarda kolay değil maalesef. Bazı fedakarlıklar gerektiriyor sosyal yaşantınızdan olsun diğer alanlarınızdan olsun. Ama

Ayrıca, evde çalışmak iyi bir çözüm gibi görülüyor insanın gözüne. Materyalimde var aslında yok değil. Ama hepsi ağırlık. Fakat kilom 68 olmasına rağmen bel çevrem 95. Gerçekten o göbek kötü bir görüntü oluşturuyor artık. Evde cardio yapabileceğim bir materyal yok. Bunun için dışarıya çıkıp koşmam gerekiyor. E kışta, yağmur altında, soğukta olmuyor tabiki o da. Bu yüzden benim için spor salonu daha yararlı olacaktır diye tahmin ediyorum. Ama ah işte o yoğunluk... Hangi birine yetişeceğimi hiç bilemiyorum. En büyük sorunun ne sence? diye soracak olursan, yemek yeme saatlerini ayarlayamayıp üstüne birde spor yapıp, besin değerlerinin az kalmasından dolayı kas gelişimimi gerçekleştirememek. Ağırlık ve cardio günleri olarak ayıracağım eğer başlarsam ve cardio günlerinde de yiyeceğin şeyin saati zamanı var sonuçta. İnsülinin yükselmemesi gerek. vb. vb. vb. herşey gerçekten muamma durumda

4. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Okulunu ilk plana alarak sporunuda okulun disinda yapabildigin Kadar yap derim,sonucta ilerde karnini doyurucak olan bu spor degil okudugun okul.Tabiiki spor önemli ama ilkönce okul derim,arta kalan zamanda ne yapabilirsen,ama mutlakada yap,bunun nekadar yaptiginla alakasida yok,ama mutlaka yap az cok farketmez.Ilerde okulun bittikten sonra simdi verdigin emek karsiliginda spora daha cok vakit ayirabilecegin günler mutlaka gelicektir.

Tevfik Erzon ve RaPPeRuA bunu beğendi.
  5. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    @Bekci , yorumunuz için teşekkürler. Tabi daha bahsetmediğim şeylerde var. Mesela 2 sene önce spor yaparken rotator cuff sakatlığı geçirdim ve her ağırlık kaldırışımda bu sakatlık hala daha baş göstermekte. 1,5 yıl önce de tekneden atlarken belimi incittim ve bel fıtığı riskim var. Bunlar da biraz zorluyor açıkçası beni. Ama herşeye rağmen spor yapamama durumumu yediremiyorum kendime :)

Sanıyorum ki okul başladıktan sonra, vizelere kadar durumu/yoğunluğu bir değerlendireceğim. Ertesinde nasıl bir yol izleyeceğime/olup olmayacağına karar vereceğim.

Tavsiyelere her zaman açığım. Lütfen eksik etmeyiniz.

Bekci bunu beğendi.
  6. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Az spor hiç spordan iyidir, birkaç sene sonra mesleğini eline aldığında daha çok spora vakit ayırabilirsin hem de bir alt yapı olur. Exsisman'ın heavy duty günlüğünü inceleyebilirsin hit antrenmanları 20-30 dk civarı sürüyor ve özellikle heavy duty haftada 1-2 antrenmana kadar iniyor.
    Yemek konusunda iş yerinde buzdolabına koyuyorum yemeğimi, soğukta olsa yiyorum sorun olmuyor. Yok dolap bulamasaydım. Tavuk yerine yumurta tercih ederdim, yulaf,lor ve bulgur gibi ürünlerin bozulması gün içinde zaten çok zor. Diğer bir alternatif konserve ton balığı. Belki protein tozu da olabilir.

exsisman bunu beğendi.
  7. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    diş hekimliği son sınıfa geçtim. 3. sınıftayken 16 dersim vardı, geçen sene 4.sınıftayken 15 dersim vardı, sabahtan öğleden sonraya kadar klinikte hasta baktım, öğleden sonra 5e kadar da derslere girdim.sürekli okuldan çıkıp salona gittim.her sabah okulda yiyeceğim yemeği hazırladım yanıma aldım. ara öğün olarak kuruyemişlerimi, meyvemi yanıma aldım ders aralarında yedim.tüm bunlara rağmen sporu hiç aksatmadım. son senemdeyim daha yüksek bi tempoda geçcek ama yine sporumu yapcam. okuldan eve gidip hayat rutinini buna bağlayınca inan daha kötü hissedersin. hem okulunu hem sporunu bir arada yürütmenin verdiği mutluluğu ve özgüveni hiç bi şey vermez

ajn16 ve RaPPeRuA bunu beğendi.
  8. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    @escapist92 , öncelikle seni gerçekten tebrik ederim. Bu konudaki motivasyonun 10 numara imiş. Yemeğini , kuruyemişlerini yanına aldığını söylemişsin. Ben elinde birşey taşımaktan nefret eden biriyim. Hatta küçükken çantamı falan ağabeyimin sevgililerine taşıtırdım. Onlarda yalakalık olsun diye taşırlardı :) Peki sana sorum : Sosyal hayatına zaman ayırabiliyormuydun ? Dersler + Klinik + Spor'dan zaman kalıyormuydu gerçekten ?

9. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    genelde sırt çantasıyla gezdiğim için çantaya atıyorum yanıma almam gerekenleri elimde taşımak zorunda kalmıyorum. sosyal hayata gelince ben sürekli dışarı çıkmayı seven bi insan değilim.arkadaşlarla haftada 1 çıkarız çıkarsak da. akşam spordan gelince zaten pek hal kalmıyo ama eğer dışarı çıkmayı seven biriysen hepsini bi arada yürütmek zor. arkadaşlarınla dışarı çıktığında da zorlanırsın genelde onlar yemek içmek için çıkarlar sen yanlarında ya sade kahve ya soda ya çay içmek zorunda kalırsın bu böyledir :D ya da hamburger pizza waffle yemeye gidemezsin bu şeyler gerçekten zor benim için. kızlarla bi yere gidince herkes tatlısını kremalı kahvesini önüne alır ben sade kahve içip halime üzülürüm :D bi gün önce ağır çalışmışsam ertesi gün klinikte ayakta durmak için sürekli kahve içiyorum ama aynaya baktığında gördüğün şey başkalarına göre gerçekten farklı. kıyafetlerimi bile salona göre alıyorum, kısaca sporu hayatıma göre değil, hayatımı spora göre düzenledim. günler kısa gelmeye başladı yani hepsi bi anda cidden çok zor oluyo itiraf edeyim zorlanıyorum. ama pişman mıyım? hayır :D

10. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Bir ara deneyeyim demiştim aynı anlattığın şeyler olmuştu. O zamanlar perhizdeydim ve karşımda pizzalar gelir giderken ben akdeniz salatasıyla karnımı doyurmaya çalışıyordum. Doymuyordum haliyle. Ya da öğle araları eve gidip bulgur makarna yemeye çalışırdım fakat arkadaşlarda davet ederdi, ikilemde kalırdım hep. E spor boşa gitmesin diye evde yemek yemeyi seçerdim. Senin de dediğin gibi dışarı çıkmayı gezmeyi severim. Bu konuda zorluyor beni. Ne çok fedakarlık istiyor bu iş :)

11. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    aynen öyle :D ya da spora ayırdığın vakti azalt hergün değil de 2günde 1 yap daha kolay olur senin için

RaPPeRuA bunu beğendi.
  12. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
  13. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    o durum çok sakat ben yurtta kalırken yaşadım onu da spor falan yapmamıştım ne mutfak var ne bi şey saldım gitti o sene :D

14. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    ben ocak gibi başladım, o sene de yurttaydım, bu sene de yurtta kalacam hadi bakalım :D

15. jimmybrown

jimmybrown Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    28
    Açık konusmami istersen, psikolojinin ne kadar zor oldugundan dem vurman, canta tasimaktan haz etmemen biraz rahat yetistiginin gostergesi. Bu sekilde zaten bu sporun hakini veremezsin.
    Seni üzmek veya kirmak icin soylemiyorum ama gercekten istiyorsan bahanen olmaz.

Tevfik Erzon ve escapist92 bunu beğendi.
  16. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    hayırlısı olsun şurda ne yazıyosa o :p

requ. bunu beğendi.
  17. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Kesinlikle komforuna düşkün adamın yapacağı iş değil. Hem spor, hem çalışma, hem ev işi, hem de sosyal hayatı bir arada götürmen gerekecek ileride. Bence kendini alıştırmaya bak.
    Bu arada sporun boşa gideceği konusunda çok batıl inancın var. Spor az kalori alsan ya da fazla kalori alsan boşa gitmez. Çalışan kas, çalışan kastır.
    Bir sene boyunca şartar yüzünden dengesiz beslenmiş ama düzenli spor yapmış adamla, bir sene boyunca dengesiz beslenmiş ve spor yapmamış insan aynı olabilir mi?

Balboa7, RaPPeRuA ve Bekci bunu beğendi.
  18. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    @Tevfik Erzon , gerekli kaloriyi almadan yahut gerektiği yerde gerektiği besinleri yemeden vücut nasıl gelişecek yahut yağlarından arınacak? Hangi salona gidip muhabbet ettiysem( bu forum dahil), bu işin %80i beslenmedir dediler.

19. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Yanlış değil, beslenme çok önemli, ama şöyle bir durum var, bu spor bulk-definasyon dönemleri arasında geçer, definasyonda kalori azaltılır, bulkta kalori ve protein arttırılır. Biliyorsunuz ya da duymuşsunuzdur, sizin söylediklerinizden benim çıkardığım şu, gerekli kaloriyi almıyorum yani kalori açığım var, öyleyse spor yapmayayım zaten boşa gidecek. Öyle birşey yok diyorum, kalori açığınız var ve aktifseniz vücut yağ yakmaya zorlanacaktır. İdeal ya da + Kalori almıyorum-alamıyorum öyleyse spor yapmıyorum diye bir mantık yok, yağ oranı 9-10'a düşerse fena mı olur, kas kaybı olacaktır mutlaka ama spor yapmadan yaşayacağınız kas kaybından az olacaktır.
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Eylül 2014 ---
    Yemek yapmaya vaktiniz yok diyelim, gidin marketten çavdar-kepekli ekmek alın, beyaz almayın, bir de light kaşar alın, yanınızda bir de çakı olsun, kesin atın arasına onu yeyin Çok sağlıklı değil ama protein, karbonhidrat açısından nispeten dengeli olur, pastaneden açma alıp onu yemekten iyidir.

Son düzenleme: 6 Eylül 2014
    Bekci bunu beğendi.
  20. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    orada demek istediğim ne kadar normal beslenme ilede tabi kaliteli beslenme olacak barfiks şınav mekikle bile fizikte değişikler oluyor sporcu olduğunuz belli oluyor çok fit olmuyorsunuz ama en azından plaj vücudu dediğimiz şey oluyor bu dönemde en iyisi plaj vücudu tarzı takılmak kaslı yada fit görünmektense

Sayfayı Paylaş